Hlavní navigace

Telefónica zavírá českou a irskou Wayru. Do března bude konec

6. 2. 2015
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Operátor se rozhodl, že zruší startupové akcelerátory v zemích, ve kterých už nepodniká. Česká startupová scéna tak přichází o akcelerátor, který začínal celkem zajímavě fungovat.

Na jaře už nezasejí a třetí kolo startupového akcelerátoru se už ve třetím patře budovy na Václavském náměstí nerozjede. Jarmila Plachá v čele Wayry tak stihla vybudovat realizační tým a dokončit jeden ročník. Teď je konec. 

Informaci přinesl server Tyinternety a Wayra ji oznámila i na svém blogu. Firma se chce soustředit především na trhy, ve kterých má Telefónica zastoupení. „Rozhodnutí o ukončení činnosti WayraCEE a Wayra Irsko je strategickým krokem, který není primárně závislý na otázce financí. Telefónica se rozhodla ukončit činnost Wayry v těch zemích, kde již nemá svůj klíčový byznys, který by mohl profitovat z inovací a projektů ve Wayře,“ vysvětluje šéfová pražského akcelerátoru Jarmila Plachá. 

Na plný úvazek zaměstnával akcelerátor tři lidi a další tři pomáhali na úvazek částečný. „Telefónica se snaží najít uplatnění pro všechny zaměstnance, kterých se ukončení činnosti Wayry v Praze i irském Dublinu dotklo, bohužel ne ve všech případech se podaří najít adekvátní pozice,“ vysvětluje Plachá.


Zdroj: WayraCEE

Podobně jako tuzemský akcelerátor končí i ten irský, a to přesto, že patřil k těm úspěšnějším. Pražskou Wayrou během dvou let prošlo a bylo podpořeno šestnáct startupů. „Pro naše absolventy to znamená, že i nadále zůstávají v portfoliu Wayry a prostřednictvím německé akademie v Mnichově se budou snažit najít synergie s hlavním byznysem Telefóniky. Samozřejmostí je rovněž jejich napojení na Wayru Global ve Španělsku, která spravuje celé portfolio Wayry i z hlediska investic,“ vysvětluje následný postup Plachá.

Kromě investorů zvenku nasypala Telefónica během dvou let účastníků svého programu přibližně 420 tisíc eur. Nové investory se dařilo získávat především slovenským startupům, které doslova opanovaly první koloslovenská stopa byla vidět i v kole druhém. Nejčastěji si je vyhlédly slovenské investiční fondy. Ať už do bylo účetnické Datamolino v prvním kole nebo Orderlord v kole druhém.

Kolotoč akcelerátorových změn

O budoucnosti Wayry v Praze se začalo spekulovat už po prodeji tuzemských držav španělské Telefóniky do rukou skupiny PPF. Finální rozhodnutí o ukončení provozu tak přišlo náhle.

Fungování Wayry se po nejistém začátku rozjelo a ve srovnání s veletoči v ostatních tuzemských akcelerátorech působilo tak, že korporátní akcelerátor našel svou cestu. Ve srovnání s Jihomoravským inovačním centrem loni nemusel měnit celé vedení startupových programů a ve srovnání se soukromým StartupYardem se Wayra třeba nemusela stěhovatnepřišla o žádného ze zásadních partnerů. Spíš naopak. Ještě před koncem roku si Jarmila Plachá plácla s Petrem Biskupem a ohlásili spolupráci s IBM. 

Změny tak ale opět svedly dohromady Petru HubačovouLenkou Kučerovou. Dvě nejznámější ženy tuzemského startupového ekosystému jsou momentálně na volné noze, ale už od prosince připravují nový projekt. Hubačová totiž na konci roku opustila co-workingový prostor TechSquare, který před pěti lety spoluzakládala. 

MIF22_Early

Prostor pro setkávání

Wayra nebyla jen akcelerátor, ale velmi rychle se z ní stal i komunitní prostor, kde se pořádaly nejen startupové akce. „Za dobu svého působení jsme zorganizovali více než 70 velkých akcí ve svých prostorách, kterými prošlo kolem tří tisíc lidí,“ dodává Plachá. 


Zdroj: WayraCEE 

Akce ve Wayře pořádaly i organizace napojené na startupovou komunitu

Teď se designově velkoryse navržený prostor vyprázdní. „Wayra CEE má na prostory na Václavském náměstí dlouhodobou nájemní smlouvu, nicméně oficiálně ukončí svou činnost aktivní podpory startupům a organizaci všech akcí ke konci března 2015. Při hledání využití bude Wayru zastupovat jedna z významných firem, která se zabývá komerčními realitami,“ vysvětluje ředitelka.

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.