Hlavní navigace

StartupYard se otvírá investorům, první jsou Seznam.cz a Robin Raszka

12. 2. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Český akcelerátor StartupYard mění model svého financování a otvírá dveře dalším akcionářům. Jejich struktura se tak může rok od roku měnit, podle toho, kdo bude mít zájem.

Seznam.cz oznámil, že se stává strategickým partnerem projektu StartupYard, do kterého vstoupil 10% podílem. Konkrétní částku ani jedna strana nechce prozradit.

„StartupYard jsme podporovali v loňském roce naším know-how a nabídkou možnosti inzerce v Skliku pro jednotlivé týmy. Letos jsme se rozhodli vyzkoušet si i investorskou pozici. Budeme tedy o něco těsněji sledovat práci jednotlivých týmů a více se zapojíme do předávání konkrétních zkušeností, které na českém online trhu máme,“ zdůvodnil tento krok ředitel Seznamu Pavel Zima.

Dohoda platí pro nadcházející cyklus akcelerátoru: „Zatím jsem se dohodli na tomto běhu (oficiální začátek je 1. 3., týmy budou oznámeny v druhé polovině února), pak vyhodnotíme a uvidíme, jak to bude dál,“ potvrdila Lupě mluvčí Seznamu Irena Zatloukalová.

Každý rok noví investoři

Z hlediska StartupYardu jde o součást větší změny ve financování projektu. Poté, co zájem o vstup do akcelerátoru začali projevovat jeho mentoři, rozhodla se trojice akcionářů (Credo Ventures, Michal Illich a Petr Ocásek) přejít na nový model fungování.

„Každý cyklus bude mít novou investiční firmu, tj. do firem 2013 bude investovat firma StartupYard2013, do firem 2014 firma StartupYard2014 atd. (názvy jsou pouze orientační). Každý rok může mít jiné složení akcionářů, noví investoři se mohou rozhodovat o vstupu i podle složení teamů v daném roce či svého času,“ popisuje ředitel StartupYardu Nikola Rafaj.

Pro letošní rok je kromě Seznamu znám i další nový investor – Robin Raszka. A o dalších se podle Rafaje zatím jedná. „‚Námluvy‘ dosud nejsou ukončeny, zatím můžeme oznámit Seznam.cz a Robina Raszku,“ potvrzuje v krátkém rozhovoru pro Lupu:

Proč jste se dohodli právě se Seznamem, bylo to na základě dosavadní spolupráce? 

Rok 2012 jsme si stanovili jako testovací a dopadlo to mnohem líp, než jsme čekali. Vedle marketingové podpory (kredity v Sklik) a mnoha společných setkání hodnotily naše teamy zejména mentory a přístup Seznamu – lidé ze Seznamu jim věnovali desítky hodin, pomohli s nastavením služeb (už legendární minimalisticky přístup), umožnili testování v laboratoři, k tomu připočtěte angažování Pavla Zimy a šéfů oddělení… Popisuji to možná až příliš růžově, ale tento přístup je na mnoha projektech vidět a nese to výsledky. Na druhou stranu v zahraničních akcelerátorech je zcela běžné, že lidé jako Mark Zuckerberg či Jeff Bezos se novým startupům věnují. 

Dohodli už i s dalšími partnery? A dáváte potenciálním investorům podobné podmínky jako Seznamu? Nebo jsou tam nějaké odlišnosti? 

Jednání dále probíhají, zatím máme dva výše uvedené. Podmínky chceme pro všechny stejné. 

MMF tip early

Náš prosincový článek šlo číst tak, že SY se zatím nedaří tak, jak si dosavadní investoři představovali, a že z původních zdrojů má prostředky už jen na rok 2013. Dá se říci, že nové dohody s novými investory tuto situaci řeší? A co na to stávající investoři?

Výsledky zatím příliš nehodnotíme. Nyní jsme se například o tom bavili v TechStars, pro které je milníkem pro hodnoceni firem 12 měsíců od ukončení programu (žije firma? dělá pořád na stejném projektu? jaké má výsledky? získala další financování?). Takže rok 2012 budeme hodnotit až v listopadu. Současní investoři se už dříve rozhodli financovat StartupYard dlouhodobě, vstup dalších je tedy vice o posílení šancí nových i stávajících zainvestovaných firem. Lámat chleba se tedy začne příští rok, kdy uvidíme, zda model akcelerátoru, tj. několik let financovat rozjezd desítek firem a z prodejů obchodních podílů financovat další provoz a vstupy do firem, bude fungovat i z Prahy.

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).