Hlavní navigace

Statistiky a čísla od Googlu, trochu jinak

12. 9. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Společnost Google představila bez velkých fanfár projekt Google Internet Stats, který jistě uspokojí milovníky čísel a statistik týkajících se Internetu. Jde o jednoduše tříditelné a vyhledávatelné informace z IT a příbuzných oborů.
Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Server ReadWriteWeb upozornil na zajímavou novinku od Googlu. Jde o projekt Google Internet Stats, původně si ho všiml STEVE RUBEL, kterému ostatně i ReadWriteWeb děkuje za objevení. Jde o přehled zajímavých statistik týkajících se technologií, data jsou přebírána od třetích stran. Jde o krátké citace od nejrůznějších médií a úřadů, většina z údajů je velmi zajímavá.

Jde o projekt umístěný na britském Googlu, o když data jsou někdy i globální. Například sdělení typu 73 % britské populace je online je jasné, stručné a výmluvné. Nebyl by to Google, aby nenechal uživatele v datech vyhledávat. Jde o skvělý nástroj pro novináře. Stačí zadat třeba slovo „population“ a ve výsledcích vyhledávání se objeví všechny citace obsahující vyhledávané slovo. Pokud se novináři o nové službě dozvědí, určitě se chytí, jelikož nebudou muset prohledávat Google jako takové a odpadne přehrabování v obrovském množství odkazů, které jenom zdržuje.

MM_SS3

Pokud se podíváme do seznamu zdrojů informací, tak zjistíme, že data nejsou od nikoho bezvýznamnějšího než jsou například The Economist, eMarketer, Mindshare nebo Deloitte. Zábavné a přínosné je i samotné brouzdání v jednotlivých kategoriích (těch je několik – například technologie, média nebo makroekonomické údaje, vše je pak rozděleno do podtémat). Nenajdeme nezajímavou statistiku. Třídit se dá i podle jednotlivých zdrojů, což je také šikovná záležitost. Pokud vás zajímají například jenom data od Nielsenů, není nic jednoduššího než je všechny najednou zobrazit.

Možné je i nějakou tu zajímavou statistiku přidat, respektive upozornit na médium, které ji zmiňuje. Redaktor serveru ReadWriteWeb celkem správně podotýká, že by nebylo od věci udělat projekt trochu globálnější, zaměřený nejenom na Británii (hodně dat se skutečně týká jenom Británie). Dokonce je nastíněna varianta lokálních verzí, které by byly přístupné z jednotlivých domén. Uvítali bychom něco podobného i u nás? Podle mého názoru určitě, alespoň já bych podobnou službu uvítal. Hlavně kdyby obsahovala místní statistiky a citace, mohlo by jít o zjevení nového jednoduchého zdroje informací nejenom pro novináře, ale i pro studenty a obecně zvídavé jedince. Já osobně doufám, že se v blízké budoucnosti dočkáme této příjemné maličkosti v lokálním provedení.

Autor článku

Autor je kromě jiného publicista, více informací najdete na LinkedIn. Na stránkách iNazor.net odkazuje na své články pro Lupu a další média. Ze všech vymožeností moderní doby má nejraději Twitter, zajímá ho historie a píše HistorieBlog.cz.