Hlavní navigace

Státní šmírování v Británii, falešné zprávy a video, které shodí iPhone

27. 11. 2016
Doba čtení: 11 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Webové továrny na falešné zprávy, GPS ovlivňuje naše mozky, (ne)anonymní Telegraph, Twitter zablokoval vlastního šéfa. Co přinesl právě končící #tyden.

Externí posuzování závadného obsahu na Facebooku? Deset sekund na jedno posouzení. Vlastně nic nového, tohle víme už roky. Od doby, kdy se provalilo, že Facebook (ale i jiní) tohle všechno outsourcují do zemí třetího světa. Tam nejde o nic jiného než o vykořisťování. Minimální mzda, žádné znalosti, jen strojové klikání na povolit/zakázat do deseti sekund. Viz From Hate Speech To Fake News: The Content Crisis Facing Mark Zuckerberg a je vám snad už jasné, že nikdo nic nemůže posuzovat. Nehledě na to, že posuzující vůbec nerozumí jazyku příspěvků, nechápou místní zákony, reálie, souvislosti. Nic.

Americká média stále řeší Donalda Trumpa, sociální sítě a lži a výmysly. Jeden z dalších příkladů je THE FAILURE OF FACEBOOK DEMOCRACY, kde je zásadní omyl už v titulku. Facebook žádnou demokracií není (a nikdy nebyl), je to prostor ovládaný jedním diktátorem, který čas od času možnosti ovládat dává do rukou jiným lidem. Navíc jsou všichni ovládáni strachem ze zodpovědnosti, takže vlastní rozhodnutí schovávají za „algoritmy“ a neexistující „umělé inteligence“.

Tipy na digitální zabezpečení pro protestující se možná časem budou hodit. Najdete je v Digital Security Tips for Protesters a jsou poměrně praktické – šifrovat, zamykat telefon ne dotykem prstu, fotit bez odemčení telefonu, používat Signal, mít telefon, který můžete zahodit, a předplacenou SIMku atd. A poslední tip je dost podstatný – aby organizátoři nepoužívali Facebook či Twitter. Protože obě tyto sociální sítě jsou pod kompletním dozorem a odposlechem.

TELEgraficky

Visual Studio Code umí šikovná rozšíření ■ Symon 5 umí nové věci ■ RUN ■ Jak to vypadá, když Mad Max natočí v ČíněNásobení maticAfterMath

WEBDESIGN, INTERNET

Google v reakci na „fake news“ aféru odstranil z vyhledávání sekci se zprávami. Náhradou „In the news“ jsou „Top stories“ v karuselové podobě a prý to stejně už bylo nějakou dobu plánováno. Celé je to tak trochu legrační, protože jediné, co se reálně změní, je, že se tomu nebude říkat „news“ (zprávy). Samozřejmě Google News (Zprávy Google) také čas od času vynesou na čelní pozice zcela vymyšlené věci. Jak jinak. Viz Google plans to remove the ‚In the news‘ section from its desktop search following ‚fake news‘ criticism.

Brooke Binkowski: Sociální média nejsou u falešných zpráv problém. Binkowski je editorka Snopes.com a s tím, co říká, souhlasím. A souhlasím i s další věcí, kterou říká: tedy tím, že většina falešných zpráv je snadno odlišitelná. Jak sama říká, „je zjevné, že jde o bullshit“. Má pravdu v tom, že hlavním šiřitelem podobných věcí jsou lidé. A také to, že veřejnost poměrně zásadně ztratila důvěru v média. Bohužel právě sociální sítě umožnily, aby se falešné zprávy mohly lehce šířit. Algoritmy Facebooku je navíc milují a zvýhodňují. Viz According to Snopes, Fake News Is Not the Problem.

Telegram spustil Telegraph, anonymní blogovací platformu. Tak anonymní, že si vůbec nemusíte registrovat účet či se přihlašovat přes sociální média. Celé to bude zajímavé v tom, že absence účtu bude znamenat, že lehce o „blog“ přijdete (ve skutečnosti žádný blog neexistuje, jsou jen jednotlivé příspěvky a autor se k nim dostane jen tím, že má stále cookie z doby vytvoření). A také v tom, že na službu velmi rychle dorazí záplava trollů, lži médií a dalších způsobů, jak škodit. Co se možností a ovládání týče, tak Telegraph hodně „opisuje“ od Medium.com. Což ale také znamená značně omezené možnosti – text, odkaz, základní zvýraznění, obrázek a embed z YouTube, Vimeo či Twitteru. Příklad příspěvku najdete zde. Anonymní to mimochodem vůbec není. 

Denverguardian.com je jedním z tisíců případů fake news webů. NPR se ve We Tracked Down A Fake-News Creator In The Suburbs. Here's What We Learned pokusili zjistit, kdo tuhle věc provozuje. Když vynecháme to, že autor vymyšlených lží tvrdí, že to dělal, „aby potom mohl ukázat, jak špatné to je“, tak je tam pár zajímavých postřehů. Ale také třeba to, že člověk stojící za Denverguardian.com zaměstnává přes dvacet lidí. A je například za jednou z nejrozšířenějších vymyšlených zpráv o tom, že FBI agent, který vynesl e-maily Clintonové, byl zabit. Ale také to, že podobné lži se snadno šíří mezi lidmi, kteří podporují Trumpa, a velmi obtížně jinde.

Jak navrhovat a vytvářet „knoflíkovité“ ovládací prvky? Věřte či nevěřte, ale je běžné, že tvůrci webů či mobilních aplikací absolutně netuší, jak na tak obyčejnou věc, jako je tlačítko (button). A Quick Guide For Designing Better Buttons může být k nezaplacení.

Většina studentů nepozná sponzorovaný obsah (reklamu) od skutečné zprávy. Zjistila to studie (PDF), podle které je potřeba, aby školy více vzdělávaly i v tomto ohledu. Já bych k tomu dodal, že je také potřeba, aby reklama byla opravdu jasně odlišena, čemuž se řada online služeb snaží co nejvíce vyhnout. Dotyčná studie proběhla na vzorku 7 804 studentů ze středních a vysokých škol. Zjistila mimo jiné i to, že 70 % studentů si myslí, že nemá důvod nevěřit článkům o financích napsaných šéfem banky. Ale také třeba to, že důvěryhodnost tweetu studenti posuzují i třeba podle velikosti připojené fotografie. Vcelku katastrofa. Viz Most students can’t tell the difference between sponsored content and real news a Most Students Don’t Know When News Is Fake, Stanford Study Finds.

SOFTWARE

Pozná neuronová síť, co jste namalovali? Experiment od Googlu najdete na quickdraw.withgoogle.com a asi to bude spíš test vašich schopností. A je dost pravděpodobné, že tohle prostě nevyhrajete. Ale zato můžete ten software hodně naučit.

Nahrajete černobílou fotografii a neuronová síť ji obarví. Viz Neural Network-based Automatic Image Colorization. Při čekání na výsledek buďte trpěliví (vypadá to, jako když se nic neděje, ale na to nedejte). A čím větší fotku tam nahrajete, tím více trpělivosti potřebujete.

Unreal Engine ve Firefoxu s pomocí asm.js:

PowerShell ve Windows 10 nahradí původní příkazovou řádku. Je to možné vidět už v poslední beta (14971) verzi Windows. V Settings->Personalization->Taskbar je to (prozatím) možné vypnout. Viz Microsoft Replaces Command Prompt with PowerShell in Latest Windows 10 Build.

Jak by Thunderbird mohl vypadat v moderním designu? V The power of email clients: why did we redesign Thunderbird? se tomu věnují, ale zajímavé je to také exkurzí mezi další e-mailové klienty.

Google testuje Team Drives, firemní nástroj pro sdílení souborů. Pokud si myslíte, že už dávno má Disk Google (Google Drive), tak si to myslíte správně. Ale asi to bude stejné, jako že má (měl) Hangouts a přesto má nově Allo a Duo.

Margaret Hamilton a její krásný příběh cesty na Měsíc. Viz Her Code Got Humans on the Moon—And Invented Software Itself.

HARDWARE

Může používání GPS ovlivnit naše mozky? V Are GPS Apps Messing With Our Brains? je hodně zajímavého čtení na toto téma. Včetně pohledů na to, jak svět „navigoval“ předtím, než jsme měli v kapsách navigační nástroje.

Historie pevných disků začala někdy před šedesáti lety v podobě IBM (350) RAMAC. Padesát 24" ploten dokázalo uložit celých 5 MB. Pozdější IBM 311 Disk Storage Drive, které jste mohli v zásadě potkat u sálových počítačů, používaly 14" plotny a kapacitu 2 MB. Popravdě, nikdo nějak víc nepotřeboval. Viz A History of Hard Drives.

MARKETING A KOMUNIKACE

Povedená reklama Oculus Rift s tvrdou pointou:

CEO Redditu se přiznal k úpravám komentářů od podporovatelů Donalda Trumpa. Chvíli to označuje za chybu, chvíli to omlouvá „trolením trollů“. Zvláštní nápady. Viz Reddit CEO confesses to editing comments from Trump supporters.

Vánoční reklama Applu se točila v Česku, prý v Žatci:

BEZPEČNOST, SOUKROMÍ, PRÁVO

Britský seznam webů blokovaných kvůli pirátství se rozrostl o dalších 500 adres. A je vám asi jasné, že takovýto seznam nejenom bude růst věčně, ale také to, že nic neřeší. Mezi novinkami najdete klasické známé adresy jako The Pirate Bay, 123Movies, ExtraTorrent, RARBG či EZTV. Weby, u kterých již víme, že se co pár měsíců stěhují na jiné adresy. Seznam nových přírůstků je například v UK Piracy Blocklist Silently Expands With Hundreds of Domains. Zajímavé je, že v něm najdete i watchmovie.cz a 123movies.cz. V zásadě jde o typickou ukázku toho, co dnes běžně mládež používá – na filmy se dívá online na takovýchto webech.

Několikasekundové video za chvíli po spuštění vyvolá vytuhnutí iPhonu. Pomůže restart, ale to my, kteří používáme iPady a iPhony, známe, iOS se běžně po pár dnech zpomaluje, až je nutné ho restartovat. Případně se restartuje bez varování sám. Každopádně vyvolat tohle jedním videem, které do minuty po přehrávání spolehlivě přivede telefon k vytuhnutí, je docela pěkná chyba:

V Británii prošel Investigatory Powers Act legalizující extrémní šmírování. Zákon, jak jinak, prošel velmi hladce. Tamní bezpečnostní složky mohou nyní šmírovat a hackovat v míře doslova nebývalé v celém západním světě. Viz ‚Extreme surveillance‘ becomes UK law with barely a whimper a připomeňme, že Novela zákona o Vojenském zpravodajství ohrožuje bezpečnost českého Internetu míří ne nepodobným směrem, jako to, co se stalo v Británii. Ale zpět do Británie: užitečné je ještě Everyone who can now see your entire internet history, including the taxman, DWP and Food Standards Agency.

Google v nebývalé míře varuje novináře před útoky „cizích vlád“ na jejich účty. Podle Google warns journalists and professors: Your account is under attack je v běhu masivní hackovací kampaň mířící nejenom na novináře, ale také na profesory. Podle Googlu to ale prý vůbec nemusí znamenat, že jde o aktuální dění. Oznámení o útocích prý odkládají, aby prý znemožnili útočníkům přijít na to, jak útoky detekují. Dost špatný vtip. K čemu někomu bude měsíc po útoku informace, že na něj někdo útočil. Stále je tu možnost, že tohle je jen další #PR vrtění psem.

TimThumb se stalo nástrojem hacknutí milionů webů na WordPressu. Možná si na to ještě pamatujete, zejména pokud jste měli v té době WordPress a TimThumb jste měli buď přímo, nebo v nějakém pluginu. V That Time I Brought Down Millions of WordPress Sites zjistíte, že něco takového se stalo vlastně úplně omylem. Fascinující příběh.

Když si na Instagramu někdo udělá screenshot došlé přímé zprávy, odesílatel se to dozví. Další poněkud okopírovaná funkčnost Snapchatu souvisí s novou možností posílat zprávy, které se po chvíli samy zničí. Opět ten stejný falešný počet bezpečí, stačí si zprávu ofotit třeba dalším mobilem a stejně se nikdo nic nedozví. Viz PSA: Instagram notifies your friend when you screenshot their DMs.

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

Facebook náhle odstranil z API možností dávat Líbí na příspěvky. Tak náhle, že to ani nestihli zapracovat do dokumentace a informovat o tom tvůrce aplikací. Takže pokud máte nějakou aplikaci pro Facebook a na každou snahu o Líbí říká „Error: (#3) Publishing likes through the API is no longer available, try again please!“, máte prostě smůlu. Všimněte si obvyklého zdůvodnění „udržením kvalitativních standardů komunity“. Reálný důvod je samozřejmě ten, že Líbí v API bylo dlouhou dobu masově zneužíváno pro automatizované generování neexistujícího engagementu.

Twitter pozastavil účet vlastního šéfa, Jacka Dorseye. Vydrželo to ale jenom asi hodinu a půl a sám @jack to pak označil za „interní chybu“.

Twitter umí (podobně jako Snapchat) poskytnout QR kód s „adresou“ profilu. Najdete je pouze v mobilní aplikaci, musíte si vytáhnout menu aplikace a tam najdete „QR kód“. Buď můžete načíst cizí QR kód, nebo zobrazit vlastní. Na možnost uložení Twitter poněkud zapomněl. Nepřekvapuje.

Dva stejné tweety, v jednom „bílí“ nahrazeno za „černí“. Který z nich asi povede ke zrušení účtů na Twitteru? Rozuzlení najdete v Twitter User Replaces Word ‚White‘ With ‚Black,‘ Gets Banned a opět to ukazuje, že Twitter prostě nikdy nebude schopen realisticky moderovat obsah. Na druhou stranu, asi by to chtělo více opakování, kdo ví, který nešťastník z rozvojové země to posuzoval. 

MOBILNÍ APLIKACE

Instagram má (mizející) Live Video a (mizející) Přímé Příběhy. Tomu prvnímu se říká Instagram Live Video (je to součást Příběhů) a je to prostě živé video vysílání, které neumožňuje přenos uložit. Budiž. Může být. To druhé se jmenuje Instagram Direct Ephemeral a funguje to jenom v přímých zprávách a poté co si to příjemce (příjemci) dvakrát zkoukne a ono se to také ztratí. Tedy něco jako Příběhy od Snapchatu, které lze také posílat jako přímou zprávu, ale rozšířené o posílání na více lidí. Ephemeral zprávy mají vlastní Inbox, takže už vám asi začíná být jasné, že tady mohutně úřadují inženýři z Facebooku. Viz New Ways to Share in the Moment.

UX pro Pokémon GO v The UX of Pokémon GO : A Case Study může být poměrně užitečná studie. Řeší uživatelské modely, motivaci (lidé hrají Pokémon s různou motivací). A zmiňuje i zásadní problém této a podobných her: neexistuje externí spouštěcí mechanismus, který by hráče přitáhl zpět do hry. Což vysvětluje i to, proč jsem třeba já Pokémon GO spustil naposledy v září.

Ikony pro Google Apps v Androidu úspěšně směřují do pekel. Komentují to v This evolution of Google Play app icons graphic is funny, but also a little depressing a je to tam celkem dobře vidět na srovnání ikon od Androidu 4.0 po 8.0. Je dost zjevné, že někomu vůbec nedochází, že ikona aplikace musí být jasně rozeznatelná a odlišitelná.

Siri ráda pomůže komukoliv získat přístup do iPhonu. Je to samozřejmě bezpečnostní chyba a týká se iOS 8 a výše. K útoku stačí telefonní číslo napadeného přístroje (to vám ostatně Siri také ráda řekne):

STARTUPY A EKONOMIKA

Apple rozpustil divizi na výrobu wi-fi routerů, o které jste možná ani nevěděli, že ji mají, ale název nejspíš znáte – Airport. Zařízení se jmenovala Express, Extreme a Time Capsule (což je router a zálohovací zařízení)). Mimo to ukončili i výrobu externích počítačových monitorů. Viz Apple Abandons Development of Wireless Routers.

Čínský Ctrip.com kupuje Skyscanner.com za 1,74 miliardy dolarů. Ctrip.com je největší čínská online cestovka. Skyscanner je vyhledávač a porovnávač pro cestování, původem ze Skotska, a má mít okolo 60 milionů návštěvníků měsíčně. Viz China’s Ctrip.com acquiring travel search website Skyscanner for $1.74 billion.

MMF24

Co se (většinou) nedostalo do článků a stojí z právě uplynulého týdne za pozornost. Mohlo by se hodit, mohlo by zaujmout, možná to prostě jenom nějak tak uniklo v záplavě stovek článků a zpráv, které se v uplynulém týdnu objevily. Ručně tříděné ze stovek zdrojů a tisíců přečtených zpráv. V drtivé většině zahraničních. 

Vzniká průběžně celý týden.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).