Hlavní navigace

Stížnost na neobjektivitu zpravodajství byla neoprávněná, shodli se radní ČT

8. 1. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Moderátorka Daniela Drtinová, která je jednou ze signatářek petice, DigiZone.cz sdělila, že jiný výsledek od zasedání kontrolního orgánu neočekávala. Rada ČT podle ní selhala.

Radní České televize se na dnešním zasedání shodli na tom, že v minulosti nedošlo k porušení objektivity zpravodajství veřejnoprávního média, na něž si v minulosti ztěžovalo čtyřiadvacet signatářů z řad pracovníků zpravodajství České televize, mezi nimiž nechyběla moderátorka Daniela Drtinová, odborář Adam Komers a také investigativní novinářka a průvodkyně pořadem 168 hodin Nora Fridrichová, jejíž jméno je veřejnosti známé ode dneška. Přítomné o něm informoval předseda Rady ČT Milan Uhde, který doufal v to, že časem bude zbytek jmen signatářů odtajněn. To se však podle jeho slov ke škodě věci nestalo.

K TÉMATU: 23 redaktorů zpravodajství si stěžuje Radě ČT, vedení televize mluví o “anonymu”

Do budoucna by měla vzniknout sedmičlenná komise (pracovní panel), která bude složena ze skutečně nezávislých odborníků, jež budou posuzovat objektivitu zpravodajství České televize. Přesto, že stížnost čtyřiadvaceti signatářů byla vyhodnocena jako neopodstatněná, i oni by dvěma členy měly do této komise promluvit. Další dva členy komise má navrhnout do tohoto subjektu generální ředitel Petr Dvořák a zbylé dva by měli dosadit sami radní. Sedmým členem by měl být předseda komise, na němž se dalších šest jejich členů shodne a jehož si zvolí. O vzniku této komise se ale na zasedání Rady ČT nakonec nehlasovalo. Radní se shodli na tom, že o pracovním panelu je zapotřebí ještě diskutovat.

ROZHOVOR K TÉMATU: Daniela Drtinová a Adam Komers: „Tlustá čára“ neplatí pro Radu ČT, čekáme na její vyjádření

Na zasedání Rady České televize taktéž zaznělo, že budou provedeny některé změny v managementu zpravodajství České televize, aby se situaci z uplynulých měsíců neopakovala. Zpravodajství České televize by mělo být dobré, syrové, ale objektivní, konstatoval radní Jiří Závozda. Ani etický panel, který byl sestaven, neshledal podle radních porušení objektivity zpravodajství a Kodexu ČT.

ON-LINE Z ARCHIVU: Sledovali jsme živě: Rada ČT jednala o situaci ve zpravodajství České televize

MM_SS3

I přes negativní postoj k možnému ovlivňování zpravodajství bylo zjištěno, že v organizační struktuře tohoto sektoru jsou některé nedostatky. Rada ČT při konečném verdiktu vycházela mimo jiné ze stanoviska generálního ředitele České televize Petra Dvořáka a materiálů, které si nechala sama na toto téma vypracovat. Člen rady Česká televize Jiří Závozda ke kauze uvedl: Pokud by zpravodajství pracovalo bez napětí, asi by to nebylo normální. Zpravodajství je velice komplikovaný útvar. Vždy je na něm možné najít mouchy. Zpravodajství bez chyb je v podstatě nemožné.

A jak reagovali na ortel radních České televize signatáři petice, kteří si stěžovali na údajnou neobjektivitu zpravodajství veřejnoprávního média? Na celé čáře se v podstatě nic jiného ve věci ovlivňování udít nemohlo, protože se nic ani nevyšetřovalo. Z radních s redaktory nikdo nemluvil, takže podle našeho názoru rada jako orgán kontroly veřejnosti selhala, uvedla pro DigiZone.cz v krátkém telefonickém rozhovoru jedna ze signatářek petice, moderátorka Daniela Drtinová.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.