Hlavní navigace

Stížnosti na MacBook Pro, zklamání z Google AMP a Android skoro na 90 %

6. 11. 2016
Doba čtení: 11 minut

Sdílet

 Autor: Apple
Yelp propouští, Facebook spustil GameRoom, Apple odložil AirPod, FBI vyšetřuje vlastní Twitter, velké změny názvu v IFTTT. Co přinesl právě končící #tyden.

Google AMP nepřináší vydavatelům peníze, které očekávali. V Google AMP Gets Mixed Reviews From Publishers objevíte originální zdůvodnění, že to je prý proto, že je tam méně reklamních formátů. Kdy asi vydavatelům dojde, že by si měli svůj obsah hlídat a v mobilní podobě ho prostě poskytovat tak, aby ho čtenáři mohli číst? Nejspíš nikdy, protože si stěžují, že v AMP nemohou dělat ty hrůzné věci, které dělají na desktopu – obalování stránek reklamami, vyskakovací a jezdící plochy, překryvné inzeráty. Tedy vše, co zásadní měrou přispělo k rozšíření blokování inzerce.

Microsoft spustil Teams a chce tak, prý, vyzvat na souboj Slack. Viz například Microsoft Teams challenges work chat rival Slack a je dobré vědět, že Microsoft Teams nebude pro lidi. Nemají verzi ani zdarma dostupnou, ani pro „koncáky“ (ale najdete je v Office 365). Teams jsou napojené na Skype, Office dokumenty a mají věci obvyklé pro „chatovací“ nástroje pro spolupráci. Slack mimochodem na Teams zareagoval celostránkovou reklamou v novinách. 

TELEgraficky

RIP Vessel ■ V is for Volvo who knows how to cheat ■ Zelos… hodně dobré ■ VirtualBox 5.1.8 je venku ■ Microsfot Flow už není beta ■ Legion ■ V úterý přestal jet Instagram ■ Hoshino – Star Wars Fan Film ■ Visual Studie Code 1.7.1Watch Dogs 2 ■ Na Instagramu klesá engagement ■ Samsung stahuje 2,8 milionu praček

WEBDESIGN, INTERNET

Ekosystém lokálních vyhledávačů v USA je rozrostlý více, než je zdrávo. Podívat se na něj můžete v LOCAL LISTINGS: WHICH ONES SHOULD I FOCUS ON?, a budete-li nad tím dumat, tak nezapomeňte, že USA se skládá z pár desítek států, které jsou srovnatelné jako ten náš jeden. Takže jejich „lokální“ má jiné rozměry.

Yelp propouští, 175 lidí, 4 % celku. Špatné na tom je, že z mezinárodního týmu, ještě horší, že jde o obchodníky a lidi z marketingu. Důvodem je, že se firmě nedaří růst mimo Severní Ameriku. Nějak to s těmi geolokačními službami skřípe. Foursquare po dělení na Swarm postupně vymírá, Facebook Places se nikdy nikam nedostaly a data jsou jeden velký neudržovaný zmatek, Yelp už je roky k ničemu. Viz Yelp lays off 175 in sales and marketing as it retrenches internationally.

SOFTWARE

Apple má pro nový Touch Bar připravena velmi přísná pravidla. Prostě žádný prostor pro legraci, vše jen smrtelně vážné. Viz Apple says no fun allowed on the Touch Bar.

Super Mario: Underworld aneb jak to dopadne, když…

Matt MullenwegWordPressu upozorňuje, že Wix používá pro svůj editor kradený kód. Dokonce prý včetně chyb, které v původním kódu byly. Celé je to obzvlášť zábavné v tom, že kód použít lze, stačí vyhovět GPL. Viz WordPress creator Matt Mullenweg slams Wix: ‘Your app editor is built with stolen code’. Další pokračování kauzy najdete v The Wix Mobile App, a WordPress Joint a celé to vypadá jako takové ty klasiky, které se pravidelně dějí, když někdo udělá chybu a nemíní ji prostě uznat a napravit. CEO Wixu totiž zveřejnil odpověď, která v zásadě není ničím jiným než nesmyslným útokem a kupou nesouvisející argumentace. Teď by to ještě chtělo prostě dodržet GPL. Nic víc, nic míň.

Poučný příběh dvou platforem a jejich API – Twitteru a Slacku – ukazuje, jak důležité je, aby platforma zůstala odpovídajícím způsobem otevřená. Twitter je totiž učebnicovým příkladem toho, jak se dá funkční ekosystém zabít nevhodným API. Viz A Tale of 2 API Platforms.

Adobe přestalo definitivně podporovat Adobe Reader X. Místo toho si musíte pořídit Reader DC. Nic až tak nového na tom není, konec „X“ řady byl oznámen už někdy před rokem. Novinkou je, že pokud ho máte v systému, tak poslední „aktualizace“ znamená, že po vás bude chtít přechod na „DC“ verzi.

Facebook chce konkurovat Steamu a spouští Gameroom - viz například Facebook chce promluvit do hraní her na PC, spustil Gameroom pro Windows. V mobilních hrách se Facebooku nezadařilo a dost podstatné je i to, že doba, kdy na Facebooku polovina jeho uživatelů hrála hry od Zyngy, je nenávratně pryč. Zásadní otázkou je, zda si opravdu chcete do počítače pustit software od Facebooku, který vám přinese pouze webové, portované mobilní a nativní hry pouze pro Gameroom. Steam má 125 milionů aktivních uživatelů a nabídku skutečných her, včetně velmi slušně fungující platformy, sociálních funkcí a dalších věcí. Velký pozor si dejte na to, že Gameroom automaticky do počítače nainstaluje Flash a všechno (včetně Flashe) se bude samo od sebe aktualizovat.

HARDWARE 

Apple potřebuje čas na dokončení AirPod sluchátek, doslova dokonce na nápravu zásadních nedostatků. Viz Apple Delays the AirPod to Fix Major Product Flaws a ať to berete, z které strany chcete, stále jde o totéž. Apple vše uspěchal a představil produkt dřív, než byl hotový, odzkoušený a funkční. Ale tohle vlastně od smrti Steva Jobse začíná být u Applu normální.

MacBook Pro postrádá leccos, včetně čtečky SD karet. Ve Without an SD card slot, the new MacBook Pros are awful for photographers to dost ostře kritizují a mají pravdu v tom, že to byla jedna z jistot: snadná a rychlá možnost, jak dostat fotky z foťáku do notebooku. A žádná stejně rychlá a snadná náhrada za to není. S odstupem času po představení to Apple navíc začíná schytávat ze všech stran: Apple just told the world it has no idea who the Mac is for a New MacBook Pro is not a Laptop for Developers Anymore jsou dva dobré příklady.

Která je nejrychleji rostoucí produktová kategorie Applu? Uhodnete? Ano, je tam celkem sedmnáct různých produktů a nejde o nic jiného než životní nutnost pro připojování a propojování dalších produktů od Applu s jinými produkty. Přivítejte Dongle War. Viz Drew Breunig na Twitteru. A pokud pochybujete, tak viz Apple.com a Power & Cables.

Google Jamboard je 55"/4K digitální tabule. Google jí tak trochu reaguje na čerstvě uvedený Microsoft Surface Hub a cena je v dost podobné kategorii, 6000 USD za Jamboard je přeci jen méně než 8999 USD za Surface Hub.

MARKETING A KOMUNIKACE

Umírající Vine nezachránily ani snahy vlivných uživatelů. Zajímavé čtení v Inside the secret meeting that changed the fate of Vine forever ukazuje, jak zlé to je, když se spoléháte na umírající platformu, ze které navíc postupně odcházejí ti, díky kterým byla zajímavá pro „konzumující“ uživatele. Neméně zajímavé je, že zmiňují významný růst Instagramu, ale také značně rostoucí problém s trolly a harašením. Celé to nakonec dopadlo klasicky: zástupci Vine (Twitteru) pochvalně kývali hlavou, slibovali, že to proberou a… nestalo se nic. Vine definitivně končí.

Let's Encrypt spouští crowdfundingovou kampaň #SupportLetsEncrypt a to je určitě dobrá věc. 100% šifrovaný web a snadno a zdarma dostupné certifikáty jsou dost zásadní věc.

BEZPEČNOST, SOUKROMÍ, PRÁVO

Facebook v boji proti pirátství maže skupiny, ve kterých lidé sdíleli hudbu. Z vlastní hlavy to samozřejmě nemá, o smazání devíti skupin zažádal nizozemský BREIN. Připomeňme, že skupiny mají možnost přímo hostovat soubory, ale v tomto případě není jasné, jestli tomu bylo touto cestou či pouze sdílením odkazů (pravděpodobnější je druhá varianta). Viz Facebook Deletes Music Piracy Groups Following Complaints a nutno dodat, že založit si na Facebooku skupinu a masově v ní pirátit hudbu je dost zvláštní nápad.

LastPass můžete mít nyní všude a zdarma, aplikace končí s 12 USD ročním poplatkem, který se platil za používání na mobilních telefonech (na počítači byl LastPass zdarma), respektive (v další pozdější variantě) jste mohli LastPass mít zdarma na jednom zařízení, ale další už bylo nutné platit. Takže nezapomeňte přidat LastPass do mobilních zařízení a přidat váš účet, může se hodit mít hesla po ruce. Viz Get LastPass Everywhere: Multi-Device Access Is Now Free!

Turecko (už zase) blokuje Twitter, Facebook a WhatsApp. Viz Turkey has reportedly blocked Twitter, Facebook and WhatsApp nationwide a Facebook, Twitter, YouTube and WhatsApp shutdown in Turkey.

FBI začalo vyšetřovat vlastní účet na Twitteru. Veskrze originální. Viz The FBI doesn't know what's happening with its own Twitter account a FBI launches internal investigation into its own Twitter account. Kdy začne někdo zodpovědný řešit účet tvářící se jako mluvčí prezidenta?

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

Snapchat je mezi mládeží nejoblíbenější sociální sítí. Tlak na něj ale vyvíjí hlavně Instagram a Facebook je na tom už stejně špatně jako Twitter. Můžete to vidět v Snapchat Cements Its Position As Teens’ Favorite Social Network a jde o vzorek zhruba deseti tisíc šestnáctiletých v USA. Pokud byste věk poněkud rozšířili, tak na tom Facebook nebude tak špatně, bude v zásadě druhý po Snapchatu a těsně bude následovat Instagram.

Facebook stále tlačí výmysly, třeba i to, že „Michelle Obama se narodila jako muž“. The Guardian v Facebook fact-check: all the fake news, from the Obamas to miracle cannabis ale ukazuje ještě řadu dalších lahůdkových výmyslů, které algoritmy Facebooku vnucují lidem. Je to o to paradoxnější, že Facebook (ale i Twitter a další) se před měsícem přidal do novinové koalice bojující právě proti šíření nesmyslů, lží a hoaxů.

LinkedIn bude chtít vědět váš plat. Teoreticky se tím snaží konkurovat GlassDoor, prakticky je zde zásadní problém v tom, že LinkedIn má za sebou příliš mnoho selhání v oblasti soukromí a dávat něčemu tak chronicky nespolehlivému informace o vašem platu by mohla být zásadní chyba. Viz LinkedIn takes on Glassdoor and Comparably with salary comparison tool a www.linkedin.com/salary, kde ale bylo pár dní po spuštění jen 404.

Ano, Facebook Live is becoming a shitstorm of epic proportions. Pokud prostě davu dáte do ruky možnost „vysílat živě“, nemůžete očekávat, že bude produkovat kvalitní obsah. Nakonec tohle je Facebook, takže čemu se divíme. Na Instagramu se to samé děje s Příběhy (Stories), na které se nemá vůbec smysl dívat a zcela popírají to, co Instagram býval – tedy místo se zajímavými a kvalitními fotografiemi. Je zajímavé, že „živě“ a „na omezený čas“ automaticky přináší zásadní snížení laťky.

MOBILNÍ APLIKACE

Facebook při focení kopíruje věci ze Snapchatu, tedy alespoň tak to média předkládají, třeba v Facebook Unveils New Snapchat-Like Camera Option Within Facebook. Řekněme, že konečně začíná při focení na Facebooku být možné to, co jinde. Teď ještě aby se dalo fotit (a odeslat fotku) tak jednoduše jako jinde. Stále je to příliš mnoho klikání.

Instapaper zpřístupnil Premium funkčnost zdarma. Připomeňme, že Instapaper před pár měsíci koupil Pinterest a má zdatného konkurenta v podobě Feedly či Pocket. Ti mají prémiové funkce také přístupné jen placené. Viz Instapaper Premium is now free for everyone.

IFTTT ruší zbytečné Do aplikace (Camera, Notepad, Button). Viz IFTTT scraps recipes for multi-device commands called applets a Meet the new IFTTT, protože těch změn je poněkud víc. Třeba to, že recepty (recipes) se neznámo proč teď jmenují applety (applets). Kanály (Channels) se jmenují služby (Services). Pak to, že IF aplikace bude (zase) IFTTT aplikace.

Android získal 87,5 % globálního trhu chytrých telefonů. Rozumějte tomu tak, že skoro na devíti chytrých telefonech z deseti je Android. Za poslední kvartál zaznamenal růst o 328,6 milionu zařízení a 10,3% meziroční růst (Apple v tom samém období 45,5 milionů iPhonů a 5,2% meziroční pokles). Viz Android installed on 9 in 10 mobile devices — a new record.

STARTUPY A EKONOMIKA

Pornhub nabízí, že od Twitteru koupí Vine. To proto, že Twitter Vine ruší. Pornhub navíc v dopise Twitteru píše, že šestisekundové porno je „více než dostačující“. Viz Pornhub Cheekily Offers To Buy Vine From Twitter.

Twitter bude mít v Hong Kongu stále kanceláře, ale pouze s jedním člověkem, šéfkou pro Čínu. Všechno ostatní se přesouvá do Singapuru. Viz Twitter’s controversial China chief is all on her own, kde zjistíte, i proč je Kathy Chen označována jako „kontroverzní“.

Objemy dodaných tabletů stále klesají. Na 10 milionů kusů za čtvrtletí si nesáhl nikdo. Pokles trvá už osmý kvartál. Viz Low-Cost Detachables and Slates in the Lead as Tablet Market Slump Persists in the Third Quarter, According to IDC.

Německo poněkud ztrácí zájem o čínské investice. Ty přitom doposud probíhaly v rekordní míře i rychlosti. Viz Germany Cools to Chinese Investors After Record Year for Takeover, kde píší i o zastavené investici do výrobce čipů, společnosti Aixtron SE – a to z bezpečnostních důvodů. Německá vláda navíc cituje nutnost reciprocity a vlastně tak odmítá to, co můžeme vidět leckde jinde: tedy Čínu postupně si kupující celou zemi, včetně politických představitelů. Německo prostě nehodlá tak snadno předat know-how.  Poučné čtení.

Sedm příznaků, že si hrajete na startup. Poučné čtení v Too Many Startups Like Playing Startup se ale nakonec netýká jenom startupů, řada z popisovaných věcí je příznakem nefunkční firmy, která už dávno startupem není.

Wal-Mart Stores opouštějí lidé z e-commerce části. Jde o reakci na akvizici Jet.com. Startup koupil Walmart za 3,3 miliardy dolarů. Viz Wal-Mart E-commerce Executives Depart in Wake of Jet.com Purchase.

INFOGRAFIKY

Nejpopulárnější města pro startupy? V Startup cities around the world zjistíte, že Praha ani Brno mezi nimi prostě nejsou. Vedle měst tam najdete i zajímavé příklady startupů, které z jednotlivých měst pocházejí.

CIF23

Co se (většinou) nedostalo do článků a stojí z právě uplynulého týdne za pozornost. Mohlo by se hodit, mohlo by zaujmout, možná to prostě jenom nějak tak uniklo v záplavě stovek článků a zpráv, které se v uplynulém týdnu objevily. Ručně tříděné ze stovek zdrojů a tisíců přečtených zpráv. V drtivé většině zahraničních. 

Vzniká průběžně celý týden.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).