Hlavní navigace

Stratocaching se vrací. Semínka z balónu vyletí na konci října

1. 10. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Experiment, který loni získal Křišťálovou lupu, se pouští do dalšího pokračování. Letos už chtějí vychytat problémy, které první ročník mírně komplikovaly.

Největší změnou druhého pokračování akce, při které se z balónu ve výšce třiceti kilometrů vyhodí „semínka“ s GPS moduly, je nová mobilní aplikace. Ta by měla umožnit sledovat videa přímo z balónu a zjistit přesnou polohu kešky v okamžiku dopadu na zem. „Zároveň se jejím prostřednictvím budou hlásit nálezy. Úspěšný lovec bude muset jenom naskenovat QR kód z listu nalezené kešky,“ vysvětluje Ivan Sobička z pořádající agentury Žádná věda. 

Do akce se kromě komerčních partnerů zapojilo opět i ČVUT. "Letos pomáháme s přípravou vícepolarizační všesměrové antény systému přenosu videa v reálném čase. Jde o speciální anténu, která je schopná zajistit řádnou komunikaci videotechniky balónu s pozemním centrem,“ říká Zbyněk Kocur z FEL ČVUT s tím, že kromě toho budou zajišťovat i klimatické testy kamery.

MMF23 tip3

Předběžné datum startu balónu je stanoveno na 25. října z observatoře ČHMÚ Praha – Libuš. V deset hodin ráno. Všechno ale bude záviset na počasí a povolení Úřadu pro civilní letectví. „Účastnit se může každý, stačí si jen stáhnout aplikaci nebo se registrovat na stránkách,“ dodává Sobička.

Loni akci sledovalo online přes 200 tisíc lidí, ale zároveň se objevily i nečekané komplikace. Ty už by měly být letos vyřešeny. „Radiocache poslaly poslední signál při zpátečním letu ve 14 kilometrech výšky. Všech 12 semínek zamrzlo, ačkoli jsme dělali několik testů v kapalném dusíku a baterie jsou ověřené balonáři. Napříště je nutné posílit izolaci (radioseed) a hardwarově zajistit možnost dálkového autorestartu po rozmrznutí (GSM tracker),“ sliboval před rokem Sobička. 

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).