Hlavní navigace

Streaming hudby v roce 2013 vzrostl na dvojnásobek, tedy alespoň v Británii

6. 1. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Pokud můžeme usuzovat z dat z Velké Británie, byl rok 2013 rokem digitální zábavy. Hudbu ale zároveň v prodejích úplně převálcovaly hry a filmy.

V roce 2012 ve Velké Británii streamingem hudby proteklo 3,7 miliardy skladeb. V roce loňském to bylo dvakrát více, už 7,4 miliardy skladeb. Čísla přitom nepocházejí od někoho, kdo by měl zrovna zájem vyzdvihovat hudební streaming, zdrojem je BPI (British Phonographic Industry). Na růstu streamingu se samozřejmě výrazně podílejí nové (nebo i staronové) služby jako Spotify, Rdio či Music Google Play.

Jakkoliv jsou tato čísla velká a rostou, vyjádřeno v penězích jde stále pouze o zlomek britského hudebního trhu. Přesněji pouze o jeho desetinu (v roce 2012 šlo o 7% podíl a v odhadech není započítán objem inzerce, která je v souvislosti se streamingem hudby prodávána). V absolutní hodnotě ale došlo k prolomení hranice, v roce 2013 totiž streamingem hudby „proteklo“ 103 milionů liber.

Pokud se na britský hudební trh podíváte optikou stažených alb, tak v roce 2013 šlo o 32,6 milionů stažených hudebních titulů (6,8% růst oproti roku 2012). A zatímco u streamované hudby jsou jedničkou Arctic Monkeys, mezi downloady byly nejpopulárnější alba „Now That's What I call Music 85“ a „Bad Blood“ od Bastille.

Hodně zajímavý je také pohled na celkový žebříček digitální zábavy, který kromě hudby zahrnuje také video a hry. Je vidět, že hraní a filmy v prodejích muziku jasně válcují. Jasnou jedničkou je Grand Theft Auto V.

V prodaných albech se v Británii loni protočilo 772 milionů liber (sedmkrát více, než ve streamované hudbě) a CD nosičů se prodalo 61 milionů kusů (a jde o 13% pokles oproti roku 2012). A jakkoliv jde prakticky o dvě třetiny všech prodaných alb ve Velké Británii, je jasné, že prodej hudby na pevných nosičích zajímá lidi stále méně.

Zdroj: Online music streaming doubled in 2013 – stats

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.