Hlavní navigace

Streamování v zahraničí. Co z českých a slovenských videoték chodí a co nikoli

11. 3. 2016
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: ČT
UVNITŘ GALERIE – Využil jsem nedávné návštěvy Frankfurtu a v krátkosti jsem vyzkoušel nejrůznější IPTV a VoD služby. Tady je výsledek.

Služeb tohoto typu je na českém trhu dostupných celá řada. Některé mají automaticky hlídanou tzv. geolokaci a jakmile zjistí, že jste za hranicemi všedních dnů, buď se zcela odmítnou spustit, nebo se spustí a vydají hlášení, že nemohou fungovat, nebo jedou, ale v nějakém omezeném provozu. Bohužel prakticky nikdy neoznámí, v jakém…

Pochopitelně není možné během krátkého, několikahodinového zkoušení zjistit, jak moc jsou služby IPTV/VoD citlivé na obsah s právy vydanými pro Českou republiku. Nešlo by to ale ani během několika dnů či třeba týdne a vyžadovalo by to podstatně delší čas. Níže uvedené poznámky proto berte tak, jak jsou zamýšleny – přinést vám v krátkosti alespoň nějakou informaci na toto téma. Upozorňuji také, že mi šlo především o kompatibilitu obsahu, a nikoli o práci s webovým prostředím, resp. aplikacemi. A i když jsem nakonec vše zkoušel na druhé variantě, bylo to proto, že je co do práce výrazně jednodušší, operativnější a pohodlnější.

K TÉMATU: Srovnání placených on-line videoték na českém trhu. 

Videotéky českých a slovenských televizních stanic nejen na televizorech.

Topfun, Ivio a… do třetice skončila další placená videotéka v Česku (a na Slovensku). 

Zamíchá Google Play kartami mezi českými internetovými videotékami?

Co jsem zkoušel a na čem

Pracoval jsem přes volné neplacené připojení v hotelu o blíže nedefinované, ale zjevně dostatečné síle, protože vše, co mohlo, se přehrávalo. Aplikace jsem zkoušel na mobilním telefonu, či spíše mobilo-tabletu, LG Flex 2 s operačním systémem Android 5.1 především proto, že jich tu mám nejvíce a chovají se – na rozdíl od těch pod Windows – nejstabilněji. A také je dobře znám.

Navíc jsem se opravdu chtěl zabývat obsahem a vyzkoušet, zda se aplikace vůbec v zahraničí spustí, a naopak se nezabývat problémy webového prostředí, kterých je čím dál tím více. A teď nemluvím pouze o Voyo, které už v běžném prohlížeči s výjimkou Google Chrome pomalu ani nespustíte.

V konkrétní zkoušené službě jsem se pak snažil zkombinovat jak domácí, tak zahraniční obsah, pokud to mělo smysl, protože zejména v aplikaci Markíza+Videoarchiv nic ze zahraniční provenience nenajdete.

Pořadů jsem spouštěl jen několik (čtyři, pět), povětšinou od zpravodajství, přes nějaký domácí a následně i zahraniční seriál, film či soutěž. Zkoušel jsem jak věci z archivu, tak živé televizní vysílání, pokud bylo na dané službě k dispozici. Výsledky vidíte níže nejen v textové podobě, ale i v galeriích.

NAPSALI JSME: Banaxi přišlo s World Cinema, termín spuštění Ultra HD je ale stále nejasný.

Banaxi spustí streamování filmů ve 4K v dubnu. Více než 1000 hodin…

Banaxi.cz: čisté provedení, jenže…

Aplikace se spustí, filmy však přehrát nejdou (alespoň pět náhodných, které jsem zkoušel), resp. nejdou vůbec zakoupit, protože Banaxi to dělá takto, a to včetně těch českých, resp. slovenských. Spustit tak jdou pouze video ukázky.

Chtěl jsem se také alespoň dodívat na Jindřicha IV. Navarského, ale film se mi tentokráte v části Moje videotéka vůbec nenabídl. Možná to bylo z jiných důvodů, v každém případě by se ale nejspíše stejně v zahraničí nepřehrál. Banaxi to má zkrátka dělané striktně, a pokud jste si u nás všimli, chystá speciální sekci World Cinema, která má přinést pořady s „globálnějšími“ autorskými právy tak, aby alespoň něco bylo z videotéky k přehrání i na dovolené. Myšlenka je to výborná a teď už jsem i její přístup myslím plně pochopil.

Když se nad tím tak zamyslím, je to vlastně to nejčistší řešení, které existuje.

Kdy Banaxi sekci World Cinema spustí, není zatím známo. V testu jsem na ni narazil v poslední době jen na televizoru Philips.


K TÉMATU: Diváci České televize se mohou těšit v iVysílání na další akviziční tituly.

Česká televize naštvala internetové diváky, z iVysílání zmizel seriál Vyprávěj.

ČT iVysílání: něco ano, něco ne

Aplikace se spustí, některý obsah se přehraje, jiný nikoli. Například Kouzelné bylinky zafungovaly (jinak by nebyly kouzelné :)) a zapůsobily i na následně přehrávané Případy 1. oddělení (zkoušen poslední díl).

Pořad Šílenci z Manhattanu, což je velice nešťastný překlad celosvětově oceňovaného seriálu Mad Men, se už ale nepřehrál. Nicméně zobrazilo se upozornění s omluvou, což je nutno – vzhledem k současnému stavu věcí – ocenit.


K TÉMATU: Vyzkoušeli jsme streamované Ultra HD z Filmbox Live a YouTube.

Videotéka FilmBox Live v novém kabátě pro chytré televizory.

FilmBox Live: v české aplikaci najednou německé prostředí

Tady je to hodně podivné. Aplikace se spustí, ale naběhne do němčiny. Náhodně přehrát nešlo nic a vždy se zobrazilo upozornění, výsledkem kterého byla nemožnost cokoli přehrát.

Zdůrazňuji, že stále šlo o tu samou aplikaci, kterou bez problémů používám v Česku a která také v češtině pracuje.


Autor: Bohumil Herwig

K TÉMATU: HBO ukončuje podporu starších verzí aplikací GO.

Potvrzeno! I u nás přestává být HBO GO vázáno na odebírání televizního kanálu.

HBO GO: jasně, čistě a srozumitelně

Jednoduše řečeno, solidně odmítnut.

Aplikace se nespustí, ale zobrazí se precizní upozornění v češtině, že V této lokalitě nemůžete HBO GO využívat.

Tak by to mělo vypadat.

Bohužel to ale nedělá prakticky nikdo.

K TÉMATU: UPC nabídne HBO GO a Horizon Go i svým internetovým zákazníkům.

Nabídka Horizon Go od UPC rozšířena o nové kanály pod hlavičkou Primy.

Horizon Go: tváří se, že ano, ale…

Aplikace se spustí, z živého vysílání se ale nepřehrál ani český pořad „Pánský večírek, Šimek a Grossmann“ na ČT 1, ani pořad na ČT 2 a ani například seriálový díl Na vodě (Nova).

Jiná situace nebyla ani ve videotéce MyPrime, kde nejel ani Deník nymfomanky, ani seriál Komisař Rex a také například Krtkova dobrodružství.

Naštěstí, pokud se dostanete na konkrétní pořad, aplikace hlásí, že ho nelze přehrát. Škoda, že to nehlásí rovnou na počátku při spuštění. Možná ale v MyPrime něco přehrát jde. Jen jsem na to nepřišel…


K TÉMATU: Jaká je O2 TV Air M se set-top boxem volně v prodeji?

O2 TV bude svůj set-top box prodávat i v běžné síti. Přidává také 11 HD stanic.

O2 TV Air M: podle O2 v zahraničí nepracuje

Zde mohu uvést pouze prohlášení O2 (viz titulek) a také to, že se mi program spustil. Bohužel aplikace si nejen na mém mobilu odmítá zapamatovat přihlašovací údaje, na což jsem před cestou, přiznám se, zapomněl, takže jsem je neměl s sebou. Nicméně podle vyjádření provozovatele služby se používá tzv. geolokace a v zahraničí služba nepracuje.

Óčko: video pracovalo, audio někdy ne

Aplikace se spustí, z živého vysílání jsem něco přehrál, ale narazil jsem i na pořad, který přehrát nešel, a to ve volbě „Slyšet Óčko“ (viz galerie).

Z archivu jsem vyzkoušel několik pořadů a přehrály se všechny. Nepochybuji ale o tom, že se i tady někde ozvou autorská práva…


NAPSALI JSME: Daniel Grunt, Prima: Placená videotéka bude ViaPlay, hledáme vhodný termín spuštění.

Prima Play: české seriály funkční

Aplikace se spustí a po obvyklé šílené porci reklam, které nedoporučuji přeskakovat, se něco i přehraje.

Vyzkoušel jsem mj. V.I.P. vraždy a jeden díl Přístavu, které to zvládly, jakmile jsem ale sáhl po zahraničním pořadu, už jsem narážel.

V galerii vidíte např. Divoký Balt či Království prstenu. V tomto okamžiku pro FTV Prima drobná výtka: upozornění, že přehrávání videa není v dané zemi možné, by bylo lepší zobrazit nějak výrazněji.


Autor: Bohumil Herwig

NAPSALI JSME: Jaké je Voyo přes Chromecast? Zatím omezené jen na PC.

Voyo a Firefox? Nyní poněkud problém.

Jsme nejpoužívanější VOD službou v Česku, tvrdí HBO GO. Ne, jsme to my, říká Voyo.

Voyo.cz: problém se službou

Aplikace se spustí, ale to je jediné, co mohu říci. Zrovna v době, kdy jsem ji zkoušel, nechtěla spustit žádné video, což ale určitě nebylo ochranou obsahu a na tento problém poslední dobou narážím často i v Česku.

Odezva od serveru byla natolik dlouhá, že se video natahovalo, natahovalo a nakonec se nespustilo.

Slovenské – JOJ: archiv se přehrával, živé vysílání ne

Aplikace se spustí, a protože to vypadá, že v archivu jsou jen slovenské pořady, neměl jsem nikde s přehráním problém.

Živé vysílání, konkrétně jsem natrefil na pořad „Moja mama…“, však přehrát nešlo a spustila se pouze reklama. Čím to bylo způsobeno, netuším, protože se žádné hlášení neobjevilo.

K TÉMATU: Bezplatný archiv Nova Plus začal nabízet pořady slovenské televize Markíza.

Markíza se dohodla na Slovensku na šíření svých kanálů v HD a nelineárních službách.

Slovenské – Markíza+Videoarchiv: některé slovenské pořady fungují, jiné nikoli

Aplikace nazvaná opravdu takto se spustila, a protože archiv v tomto případě obsahuje skutečně jen původní pořady, myslel jsem si, že nikde nenarazím. Bohužel tomu tak nebylo.

Content tip EARLY

Přehrál se například úvod jednoho dílu Horná Dolná či seriálu Búrlivé víno a uspěl jsem i s pořadem Šoubiz noviny. Pak jsem ale narazil na Varte s námi, a tady jsem už neuspěl zřejmě proto, že se pořady přehrávají z Voyo.sk, což bylo naznačeno na obrazovce. Tato videotéka se pak také ukázala u Chart show, které opět nešlo přehrát.

Škoda, že divák v tomto případě neobdrží trochu jasnější upozornění…

Už jste zkoušeli přehrát IPTV/VoD v zahraničí?

Autor článku

Novinář a redaktor DigiZone.cz věnující se novodobému digitálnímu světu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).