Hlavní navigace

Strong 5126: šikovný set-top-box s větší spotřebou

15. 5. 2006
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Autor: 118483
Digitální přijímač s číslem 5126 napravuje značce Strong reputaci, kterou jí pokazil neobratný model 5119. Set-top-box má luxusní design, futuristické dálkové ovládání, ve výbavě dva konektory SCART a po aktualizaci i plnou podporu češtiny. Dlouhé chvíle zkrátí uživatelům pomocí tří logických her.
Strong 5126

Majitel set-top-boxu Strong 5126 se za jeho přítomnost v domácnosti rozhodně nebude muset stydět. Přístroj není klasickou „krabicí“, ale má sešikmený přední panel, kterému vévodí blyštivá linka. Rozměry výrobku jsou 28×4×17,5 cen­timetru, jeho váha činí dva kilogramy. Hladké stříbrné provedení narušují jen tři tlačítka po pravé straně vpředu. Jedním se digitální přijímač uvádí do provozu, další dvě slouží na změnu programů. Set-top-box nemá žádný displej, je na něm pouze trojice stavových diod.

Strong 5126 zezadu

Jakmile člověk přehlédne proděravený vršek přístroje s velkým nápisem Strong, zakotví očima na zadním panelu. Set-top-box má ve výbavě anténní vstup a výstup, dva konektory SCART, cinch pro levý a pravý kanál stereo zvuku, digitální koaxiální zvukový výstup S/P-DIF, konektor kompozitního videa a rozhraní RS-232. Nikde na přijímači není vypínač přívodu elektrického proudu. Zařízení spotřebuje 13 W při pohotovostním režimu a celých 25 W za provozu – to je na set-top-box bez pevného disku opravdu velký apetit a jeden z mála jeho nedostatků.

Dálkové ovládání, které bylo výrazným mínusem modelu 5119, Strong upravil a zpřehlednil. Nemotorné pádlo se změnilo na rychlou kosmickou loď a myslím si, že futuristické provedení sluší ovladači daleko víc. Nejen že se lépe drží a je pro ruku vyváženější, ale především se s ním přístroj pohodlněji ovládá. Důležitá tlačítka směrových šipek a různých funkcí jsou soustředěná ve střední části, která svým šedým podkladem připomíná osmičku. Pro intuitivnější použití by se jen volání teletextu mohlo prohodit např. s pauzou, kterou divák nejspíš využije méně často. Ovladač set-top-boxu Strong je ale každopádně povedený.

Strong 5126 ovladac

První start

Po zapojení se na obrazovce objeví nastavení systému, které na úvod komunikuje v němčině. Systemeinrichtung začíná ale hned na záložce výběru jazyka menu, zvuku a titulků, a tak je pro uživatele snadné vyměnit si řeč za rodnou Tschechisch, tedy češtinu. Možností pro jazyk nabídky je devět, zvuk dává na výběr dokonce 16 variant. Majitel přístroje si může nastavit předvolby pro dvě stopy – to pro případ, že by se díval na pořad alespoň se třemi jazykovými verzemi. Zatím je to sice nereálné, ale v budoucnu se možná i české multiplexy začnou řídit standardy pro distribuci různých řečí jednoho pořadu a televizní stanice pak třeba budou využívat možnost vícejazyčného vysílání v širší míře.

Strong 5126 hledani I

Nastavení umožňuje měnit celou řadu vlastností relevantních pro televizi nebo videorekordér (režim vysílání, poměr stran, formát zvuku atd.), upravovat OSD i systémový čas. Divák si také může určit, kterou stanici přístroj naladí po každém svém zapnutí. Hlavní menu, do které se uživatel vrátí stiskem tlačítka Back na dálkovém ovládání, nabízí kromě konfigurace také výběr země, přičemž Czech Republic má číslo 020. Rodičovský zámek zakóduje přístup k vybraným programům pomocí čtyřčíselného kódu.

Nastavení stanic dá majiteli set-top-boxu možnost automatického hledání dostupných programů nebo ručního ladění. Automatika fungovala v průběhu testu dobře a přístroj během půlminuty našel všechny tři dostupné multiplexy. Průchod kmitočtovým spektrem komentují jen trochu matoucí informaci. Když přijímač zjistí na daném kanále přítomnost vysílací sítě, napíše, že se počet nalezených stanic změnil o jedničku. Ve druhé fází ale zaplaší obavy, že by se obsah multiplexu redukoval do jediného programu, a rozvine ho do celé nabídky televizních a rozhlasových stanic. Po konci hledání vybere set-top-box ke sledování netradičně první program vysílací sítě, kterou objevil jako poslední.

Strong 5126 hledani II
Strong 5126 nastaveni

Programový průvodce, teletext a hry

Recenzovaný model je z hlediska vzhledu ovládacího softwaru prakticky totožný s dříve představeným přístrojem Strong 5119. Když si vybavím jeho vlastnosti, vzpomenu si na nedostatky v podpoře českého jazyka. Elektronický programový průvodce (EPG) vyplněný řadou nesmyslných znaků namísto české diakritiky asi není obrázkem, který by doma divák rád vídal. Byl jsem proto zvědavý na češtinu v podání set-top-boxu Strong 5126. Očekávání mi zkalil už první informační pruh, který čerpá data právě z EPG. Místo správných znaků jsem viděl opět jen mizerné zkomoleniny, situace v samotném průvodci samozřejmě nebyla lepší. Naštěstí jsem se dozvěděl, že počínaje firmwarem z konce letošního března jsou chyby v češtině minulostí a přístroj už zobrazuje čárky a háčky bez obtíží. Po aktualizaci ovládacího software jsem se správné české diakritiky dočkal i já a pro čtenáře DigiZone.cz jsem ji zdokumentoval na několika obrázcích z digitálního vysílání.

Strong 5126 info
Strong 5126 EPG denni
Strong 5126 EPG tydenni
Strong 5126 EPG rozsirene

EPG funguje ve dvou režimech. Týdenní přehled zobrazuje vysílací schéma několika stanic zároveň. Grafické řešení není ale dvakrát šťastné, do malého obdélníku se prakticky nikdy nevejde plný název pořadu. Když ale přechází divák z jednoho obrazce na druhý, ukazuje se mu jméno úseku vysílání na pruhu v dolní části obrazovky. Denní režim je pro čtení už praktičtější, text v něm má více prostoru, a tak není obtížné vytušit, jaké pořady budou ve vysílání následovat. Obě verze EPG samozřejmě podporují posun po časové ose v rámci jednoho dne i skok do dní dalších. Pro zájemce jsou o vybraném pořadu dostupné i podrobnější informace – tedy pokud je televizní stanice dala k dispozici. Programový průvodce umožňuje jednoduché programování časovače set-top-boxu, který funguje dobře a může mít nejvýš sedm záznamů.

Teletext digitálního přijímače se zobrazuje vkládaný do obrazu, celobrazovkový režim mu bohužel chybí. Pohyb mezi jednotlivými stránkami urychlují barevná tlačítka na dálkovém ovládání. Teletext samotný ale větší rychlost postrádá, nemá paměť na stovky stran, a tak musí po zadání divákova požadavku často čekat, až vybrané číslo přijde na řadu. Na zkrácení chvil, kdy na žádném programu nedávají nic pěkného, slouží majitelům set-top-boxu Strong 5126 tři hry. Tetris, Sokoban i Snake  i přes své primitivní provedení jistě potěší každého, kdo v sobě má alespoň kousek klukovské duše.

Strong 5126 teletext
Televizní hry (Strong)
Sobokan
Tetris
Had

Závěrečný souhrn

Umí dobře česky - pečeť

Set-top-box Strong 5126 je v cenové hladině okolo dvou tisíc korun velmi zajímavým výrobkem. Některé jeho vlastnosti by určitě mohly být lepší – vysoká spotřeba, paměť teletextu i grafika EPG. Digitální vysílání přijímá ale kvalitně a nabízí uživatelům český manuál, menu, teletext i programového průvodce s oběma důležitými normami kódování diakritiky. Přístroj sice nemá modulátor, ale majitelé starších televizí si mohou připlatit několik stokorun za jinak identický model 5155, který už poslouží i jim. Po sympatickém set-top-boxu Mascom MC 1300T je Strong 5126 dalším výrobkem, který může zatím dominujícímu přijímači DigiPal 2 od TechniSatu začít šlapat na paty.

Strong 5126
Celkové hodnocení 9 b.
Technická výbava a cena (max. 5 bodů) 4,5 b.
Podpora češtiny (max. 3 body) 2,5 b.
Instalace, obsluha a dojem (max. 2 body) 2 b.

Přístroj zapůjčil: obchod.digizo­ne.cz

Databáze: Strong 5126

MMF24

Orientační cena: 1950 Kč

Foto a screenshoty: Autor

Jakou cestou si budete aktualizovat firmware digitálního přijímače?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).