Hlavní navigace

Strong SRT 8500: terestrický přijímač pro nový standard DVB-T2

29. 8. 2012
Doba čtení: 11 minut

Sdílet

Tento velikostí malý přijímač (210×145×48mm) zpracuje pozemní vysílání ve všech standardech, ve kterých je u nás signál šířen: DVB-T, MPEG-2/MPEG-4, H264 i DVB-T2.

V současné době je možné v Praze a v Plzni v multiplexu na kanále 50 zachytit zkušební vysílání standardu DVB-T2. Tento test, který povolil Českým Radiokomunikacím Český telekomunikační úřad (ČTÚ), je v Praze a okolí možno naladit až do poloviny července 2013 a v Plzni do konce roku 2012. To dává možnost osobně si vyzkoušet ještě před řádným vysíláním přednosti i kvalitu tohoto nového standardu.

I když se parametry vysílání mění, což vyžaduje testování Českými Radiokomunikacemi, při dlouhodobějším pozorování kvality jsem došel k závěru, že předností tohoto standardu je velice kvalitní obraz v HD i SD a navíc umožní poskytovatelům daleko lepší využití kmitočtového spektra, což v budoucnosti zlevní distribuci signálu nových i stávajících programů.

Přední panel

Přijímač je vyráběn v černé barvě. Na předním panelu, který je rozdělen na tři části a jeho povrch imituje eloxovaný hliník s jemnou strukturou, najdeme odleva kruhové tlačítko, které přijímač zapíná/vypíná do StandBy. Uprostřed panelu pod matným plexisklem jsou dvě diody. Červená (StandBy) a zelená (provoz). Je zde ještě čidlo dálkového ovládání. Přijímač v tomto provedení nemá displej.

Ve třetí části předního panelu vpravo je odklopné víčko. Tam najdeme čtečku pro jednu přístupovou kartu IRDETO. Zatím je tento port využíván pouze pro servisní funkce. Přijímač má také Integrovaný systém IRDETO CCA, který nevyžaduje k odkódování programů použití přístupové karty.

Dekódování se v tomto případě spouští provozovatelem obsahu po nahlášení unikátního kódu aktualizace, který má každý přijímač jiné, a vysílá se s programem. Poté přijímač odblokuje kódované kanály softwarově pro daný přijímač na dálku. Vzdáleně je tento systém možno přirovnat k jakési emulaci kódovaných kanálů. Ukrajina vysílá kromě volných programů některé kódované kanály zdarma, jiné si bude třeba předplatit.

Řešení celé koncepce přijímače je podřízeno jednoduchostí použití a tomu odpovídá i střídmý vizuální design. Přijímač pracuje s hlavním procesorem MSB1230, jehož parametry jsem však nikde nenalezl. Pravděpodobně se jedná o speciální čip z produkce čínské firmy MStar Semiconductor, který může podporovat různé systémy podmíněného přístupu a další funkce.

Zadní panel

Zadní panel přijímače je osazen těmito porty: ANT IN s průchozím signálem na ANT OUT, 3 RCA (kompozitní video, audio levý/pravý), S/PDIF (koaxiální) audio výstup, USB 2.0, HDMI verze 1.3 s podporou HDCP. Napájení je zajištěno napevno instalovaným síťovým kabelem: AC 100 – 240V 50/60 Hz. Přijímač nedisponuje ethernetovým portem, což by umožňovalo další funkce, například HbbTV nebo webové služby.

Dálkové ovládání

Černé dálkové ovládání je vyrobeno z matného plastu. Je velice malé a padne dobře do ruky (53×46×20mm). Spodní díl je mírně prohnutý a nahoře je opatřen vroubkováním pro pevnější uchopení. Je napájeno dvěma AAA bateriemi, které jsou součástí dodávky. Tlačítka jsou dobře rozmístěna, popsána v angličtině, barevně odlišena, nebo opatřena symboly. Přepínání mezi televizními programy je cca do jedné vteřiny, u rozhlasových programů je ještě rychlejší.

Pohled do útrob přijímače

Uprostřed nahoře je nevyužité zapojení pro případný, zde nepoužitý displej, konektor vedle je pravděpodobně na případné připojení dalšího USB, nebo COM port. Vpravo dole vedle HDMI portu je nevyužité připojení pro SCART a vlevo, vedle tuneru je neosazené místo pro ethernet. Hlavní procesor je pasívně chlazen hliníkovým žebrovaným chladičem. Napáječ je na jedné desce plošného spoje spolu s přijímačem. Vlevo nahoře je port se šachtou pro přístupovou kartu IRDETO.

Instalace

Instalace přijímače je velice jednoduchá tak, jak to u terestrických přijímačů bývá zvykem.

Tlačítko MENU zobrazí ve spodní části obrazovky tuto nabídku. Zde si vybereme posouváním šipkami Vlevo/vpravo příslušné téma nastavení a potvrdíme tlačítkem OK. Tím se otevřou další volby nastavení.

Při výběru jazykové verze jsem zvolil angličtinu, další možností výběru je ukrajinština a ruština.
Po nastavení rozlišení (možnosti jsou (576i, 576p,720p, 1080i a 1080p/50Hz) a zvolení poměru stran (16:9 Wide Screen/PillarBox/Pan&Scan, 4:3 Letter Box/Pan&Scan/Full a AUTO) zvolíme nastavení místního času. To může být automatické (z teletextu zvoleného kanálu), nebo manuální. V Menu Channel Search přejdeme na skenování programů.

Výběr máme z automatické instalace, nebo manuální a to podle kanálu, nebo frekvence. Při automatickém skenu kanálů přijímač v Praze naladil 54 programů z různých směrů i vzdálenějších mimopražských muxů. Můžeme zde také zapnout napájení zesilovače antény, pokud jej používáme (5 V, max.50mA). Do paměti můžete uložit až 400 rozhlasových a televizních kanálů. Tuner přijímače je dostatečně citlivý a zpracuje i méně kvalitní signál. Naladí i vzdálené vysílače s hraničním příjmem, které však při provozu mohou někdy kostičkovat, nebo i zamrznout. Ty si můžete ze seznamu ale dodatečně odstranit.

Na tomto obrázku je průběh ladění kanálů. Uložené kanály jsou řazeny podle kmitočtu a můžeme je poté editovat. K dispozici je třídění, přesouvání do oblíbených skupin, uzamykání, mazání a vyhledávání kanálů. Možnosti je i automatická aktualizace seznamu kanálů. V menu je možno nastavit i rodičovský zámek podle věku a případně blokovat některé kanály.

Aktualizace software je možná přes OTA (OAD Upgrade) přímo z určeného kanálu a probíhá téměř zcela automaticky, nebo prostřednictvím portu USB 2.0, kde si na flash nahrajeme aktuální aktualizaci ze stránek výrobce.

Jedno z oken Menu. Zde můžeme otevřít seznam přednastavených uložených pořadů, které se v daný čas samy spustí (místo záznamu, který tímto přijímačem není možný). Další položkou jsou informace, kde nalezneme hardwarovou a softwarovou verzi přijímače, číslo klienta a další. Můžeme zde také nastavit své číselné heslo pro zamknutí přijímače. OAD Upgrade slouží k aktualizaci přes kanál (OTA).

Důležitou položkou je také USB upgrade software. Poslední položka je potřebná k odebrání externího disku během provozu, aby nedošlo k poškození záznamů nebo přijímače.

Info lišta SD program

Info lišta HD program (detail)

Info lišta zobrazuje všechny potřebné informace. Vlevo nahoře zobrazí číslo předvolby s názvem programu, vpravo přesný čas a datum. Uprostřed je číselný údaj o začátku a konci současného programu s názvem pořadu a pod ním totéž o následujícím programu. Dole jsou ikony, které jsou aktivní (žlutozelené), neaktivní (černé).

Aktivní ikony odleva znamenají: první – SD/HD vysílání, druhá – přítomnost Teletextu, třetí – přítomnost titulků, čtvrtá – kódovaný kanál, pátá – zamknutý kanál, šestá – poměr stran obrazu 4:3/16:9, sedmá – přítomnost audio Dolby Digital, osmá – označená D-HH značí přítomnost titulků pro neslyšící a poslední je rozlišní obrazu např. 1080i. Zobrazení češtiny je bezchybné, mimo názvu měsíce v datu.

V Menu IRDETO CA Status se můžete podívat na došlou poštu od poskytovatele, zobrazit status klienta a další.

EPG

Přehledný elektronický programový průvodce (tlačítko EPG) zobrazuje programy na sedm dnů dopředu. Pohyb v tabulce po malých časových úsecích je možný pomocí šipek na dálkovém ovládání vlevo/vpravo, nebo skokově, žlutým tlačítkem vzad, modrým vpřed, vždy o celý den. Při zobrazení programového průvodce a listování programy je audio složka aktivní, takže slyšíte současný zvukový doprovod vybraného programu. Vlevo nahoře se zobrazí vždy datum a čas trvání zvoleného programu s jeho celým názvem.

Z EPG můžete programovat přepnutí na zvolený program v daný čas, stačí najet na požadovaný program a stisknout tlačítko OK. Pokud zvolený program začne, automaticky se na něj přijímač přepne. Můžete si tak naprogramovat pořady, o které nechcete přijít. Podrobnosti ke každému programu zobrazíte tlačítkem INFO. V EPG je zobrazována bezchybně česká diakritika.

TV List zobrazíme tlačítkem OK. Ten je rozdělen na televizní a rozhlasové programy (tlačítka vlevo/vpravo). V seznamu se pohybujeme tlačítky nahoru/dolů a přepnutí potvrdíme tlačítkem OK.

Teletext je přijímačem zobrazován s bezchybnou českou diakritikou a v celoobrazovkovém režimu.

PVR a multimedia

Tento model terestrického přijímače není bohužel určen pro nahrávání pořadů. Proto tlačítko záznamu na dálkovém ovládání není pro tuto funkci aktivní! Je to však otázka firmware, a tak pokud by se přijímač dovážel do Česka, byla by pravděpodobně tato funkce přidána. Jinak by asi neoslovil tolik zákazníků. Přijímač má ale slušně komfortní multimediální funkce a přehrává značné množství video, audio i grafických souborů z HDD nebo flash formátovaných souborovým systémem Fat nebo FAT32. Formátování NTFS není podporováno na aktualizaci software. HDD, nebo flash nesmí odebírat více jak 5V/500mA, jinak je třeba použít externí napájení disku.

Přijímač bez problémů zobrazuje fotografie ve formátu JPEG, BMP, PNG, TIF a GIF, nebo přehrává audio soubory MP3, AAC a WMA. Z video souborů přehrává MPG, MPEG, MKV, TS, VOB, MP4 a AVI (přehraje i soubory FLAC, MOV a M4V, záleží však na použitém kodeku).

Obrázky můžete spouštět jednotlivě, nebo použít Slide Show, nastavit si dobu zobrazení, i otáčení obrázku po 90 stupních. Můžete ovlivnit i zobrazení velikosti (nejen zvětšení, ale i nebývalé zmenšení). Navíc při zmáčknutí tlačítka (i) se v pravém spodním rohu obrazovky objeví okno s parametry fotografie: její název, šířka a výška v pixelech a velikost v kilobitech.

Při přehrávání audio souborů je nalevo seznam nahrávek a v pravém horním rohu grafický ekvalizér. Pod ním je číselně uveden čas probíhající nahrávky a čas jejího konce. Dále se může zobrazovat (pokud je zaznamenán) název skladby, album, rok, titul, interpret a nakonec je zobrazen číselný údaj Bit Rate nahrávky.

Na obrázku je přehrávání videa mp4 v celoobrazovkovém režimu, vpravo dole jsou informace, které se zobrazí tlačítkem (i).

U video souborů jsou opět vlevo v okně pod sebou názvy nahrávek a vpravo menší okno, kde se objeví požadované video. Pod oknem s nahrávkou jsou stejně jako u audio souborů časové údaje o nahrávce, název videa, celková velikost záznamu v MB a kmitočet. Můžete si také zvolit úsek v nahrávce označený A a B, který se pak až do vypnutí bude stále opakovat.

Nahrávku samozřejmě můžete spustit i v celoobrazovkovém režimu, můžete ji zrychlovat oběma směry i zastavit. Pokud má nahrávka titulky, můžete je zobrazovat v režimech NORMAL, BIG nebo SMALL. Mohou být zelené, žluté, bílé nebo transparentní. Orámování podkladu zobrazovaných titulků může být: bílé, černé, červené, zelené, nebo modré. To je docela komfort na levný terestrický přijímač, že?

Závěr

Vzhledem k ceně a funkcím přijímače, které všechny pracují spolehlivě tak, jak uvádí manuál, což jsem myslím dostatečně prověřil, považuji tento přijímač za velice zdařilý. No, nekupte to za ty peníze! K přijímači mám však jednu malou výtku. Zvuk je mírně nesynchronní s obrazem. Je to asi desetinka vteřiny, ale někdy to poznáte. Obrazově je přijímač na slušné úrovni a odpovídá jeho cenové relaci. Přijímač samozřejmě naladí i rozhlasové stanice. Na obrazovce se objeví obrázek moře s oblaky a notami. Přes tento statický obrázek se pohybuje kresba rozhlasového přijímače doplněna názvem spuštěné stanice.

Strong SRT 8500 je vhodný pro uživatele, kteří již vlastní televizor nedisponující tunerem DVB-T2. Je schopen bez problémů přijímat i terestrický signál DVB-T/MPEG-2/MPEG-4. Je tedy použitelný pro všechny zájemce, kteří mají možnost přijímat terestrické vysílání jak u nás, tak například z Polska (DVB-T/MPEG-4), Rakouska (DVB-T2) atd. Maximální příkon přijímače je 10 W (s připojeným externím diskem USB). Spotřeba energie v pohotovostním režimu: 0,7 W (bez připojení USB).

Firmware je v přijímači uložen v modulu flash paměti – FL064PIF (8MB), výrobce Spansion. RAM modul NT5CB64M16AP-DH (64Mx16), výrobce Nanya. Pokud by se přijímač prodával v České republice, doporučoval bych zprovoznit externí nahrávání, a pokud by byl schopen přijímat i hybridní televizi (HbbTV), tak si myslím, že by neměl u nás v této třídě konkurenci.

Možnosti pozemního HD vysílání ukazuji České Radiokomunikace prostřednictvím zkušebního DVB-T2 multiplexu v Praze a Plzni.
Autor: repro foto DVB-T2 test Českých Radiokomunikací

Možnosti pozemního HD vysílání ukazuji České Radiokomunikace prostřednictvím zkušebního DVB-T2 multiplexu v Praze a Plzni.

Firma STRONG s více než stoletou tradicí je velice známá i u nás. V pionýrské éře analogu byly její přijímače jedny z prvních na našem trhu. Sám jsem si tehdy satelitní analogový Strong pořídil. Tyto tehdy pouze satelitní přijímače byly a jsou velice spolehlivé a používal jsem je ještě nějakou dobu i souběžně se svým prvním novým digitálním satelitním přijímačem.

STRONG je jedním z předních dodavatelů spotřební techniky pro příjem digitální televize v Evropě, nabízí v 55 zemích světa širokou škálu digitálních přijímačů (pro příjem pozemních, satelitních a kabelových signálů) a veškerého souvisejícího příslušenství.

Na závěr musím poděkovat zastoupení Strongu za zaslání přijímače SRT 8500 k testu do České republiky, jmenovitě Ágnes Somod z Budapešti, József Velő a dalším, kteří mi vyšli velice rychle vstříc.

V současné době se v České republice konečně začínají v omezené míře prodávat televizory a satelitní kombo přijímače (T/S), které jsou připraveny i pro tento standard. U nás na DigiZone jsme již například testovali USB DVB-T2 klíčenku. V uplynulých dnech byl také konečně vydán normativ pro DVB-T2 v České republice, tzv. D-Book. Nic tedy nebrání dovozcům, aby začali dovážet televizní a terestrické přijímače s tímto novým standardem a postupně omezovali dovoz přijímačů, které mají tunery pouze DVB-T, byť MPEG-2/MPEG-4.


České Radiokomunikace

Pokrytí digitálním signálem DVB-T2 v Praze.

e-mail adresa českého zastoupení STRONG: support_cz@strong.tv

web. stránka výrobce přijímače:
http://www.strong.tv/en/pro­ducts/receivers/terrestri­al/dvb-t2-hd/srt-8500

ruský manuál v PDF: http://www.strong.tv/downlo­ads/manuals/8500_UM_RU.pdf

produktový leták v angličtině v PDF:
http://www.strong.tv/downlo­ads/leaflets/8500_LL_EN.pdf

Cena, za kterou se prodává přijímač na ukrajinském trhu je cca 550 hřiven, což při současném kurzu je přibližně 1300 až 1400 Kč. Vzhledem k tomu, že se jen letos očekává prodej všech druhů přijímačů s DVB-T2 tunery na ukrajinském trhu v počtu asi 1,3 milionů, je předpoklad, že se jejich cena bude postupně dále snižovat.

Pokud se chcete podívat na průběh instalace programů a menu přijímače, případně na to, kolik stanic se naladí na Ukrajině, klikněte na tento odkaz na YouTube: http://www.youtube.com/wat­ch?v=zsAQv3T1AxU&feature=pla­yer_embedded

Balení pro Ukrajinu obsahuje:

MMF24

• Přijímač STRONG SRT 8500
• AV kabel RCA – RCA (1 metr)
• Dálkové ovládání (42 tlačítek)
• 2× AAA baterie 1,5 V
• Samolepka s aktivačním kódem pro dekódování programů na Ukrajině
• Manuál v ukrajinském a ruském jazyce

Fotografie a screenshot autor s použitím dvou firemních fotografií.

Jak jste na tom s pozemním vysíláním druhé generace?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Externí spolupracovník DigiZone se specializací na satelitní a terestrické vysílání, dálkový příjem televize i VKV rozhlasu a přítel elektroniky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).