Hlavní navigace

Studie: Migrace na Linux stála Mnichov 60,7 milionu eur

25. 1. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Podle německého Microsoftu je studie spolehlivá a zahrnuje jak licence na software, tak řadu dalších nákladů. Šéf IT služeb Mnichova prozatím o studii pochybuje.

Podle studie sestavené HP pro Microsoft náklady na migraci města Mnichov na Linux (nebo spíše LiMux) představují 60,7 milionu euro – nutno ovšem dodat, že za období deseti let. A nutno také dodat, že Microsoft výzkum odmítá poskytnout jak tisku, tak městu.

Studie také tvrdí, že případné použití Windows XP a Microsoft Office 2003 by znamenalo náklady ve výši 17 milionů eur. The H uvádí, že jde o „interní studii, který má sloužit pro poskytování argumentů zákazníkům“.

Podle německého Microsoftu je studie spolehlivá a zahrnuje jak licence na software, tak řadu dalších nákladů, ať už jde o vzdělávání. školení, migrace, šablony či nasazení. 

Podle Thomase Langkabela (viz The H) je vysoká cena za migraci způsobena hlavně řadou změn vyvolaných Linuxem a OpenOffice. Roli podle něj hrálo i to, že migrace trvala poměrně dlouho. Studie samotná prý vznikla na základě toho, že město tvrdilo, že migrace ušetřila 10 milionů eur. 

MM socky3

Karl-Heinz Schneider, šéf IT služeb Mnichova, prozatím o studii pochybuje, ale je odkázán pouze na střípky informací, které se mu daří sbírat z tisku. Upozorňuje ale například na to, že město před migrací používalo hlavně Windows NT a studie tak může vycházet z mylných předpokladů.

Upozorňuje také na to, že je možná nevhodné používat k porovnání Windows XP – Linux Mnichovem použitý byl v průběhu migrace aktualizován a je na úrovní dnešních Windows 7. A bylo by tak nepravděpodobné, že by Mnichov zůstal (v průběhu sedmi let) na Windows XP. 

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.