První evropskou zemí, která ještě tento měsíc dokončí přechod na nový standard pozemního digitálního televizního vysílání DVB-T2 a uvolní kmitočtové pásmo 700 MHz pro potřeby mobilních operátorů, bude Švédsko. Minulý týden ukončilo televizní vysílání v pásmu 700 MHz na jihu země v regionech Helsingborg, Hörby, Malmö, Karlshamn a Karlskrona, přesně za týden – v úterý 31. října – završí celý proces v hlavním městě Stockholmu.
Švédsko začalo s přechodem na DVB-T2 a vypínáním pásma 700 MHz loni v březnu. Postupovalo od severských regionů k jihu. Vypínání pásma 700 MHz se promítne do snížení počtu celoplošných pozemních digitálních televizních sítí ze sedmi na šest.
Švédsko přechod příliš neřeší
Celoplošný televizní multiplex 4 v důsledku opouštění pásma 700 MHz zcela ukončí své vysílání, multiplex 5 přechází ze standardu DVB-T na novější systém DVB-T2.
Důsledkem tohoto procesu je fakt, že nám zůstává méně frekvencí pro televizní vysílání. Zároveň máme více než 50 programových služeb, které mají povolení vysílat pozemní cestou do roku 2020,
citoval server Broadbandtvnews.com produktového manažera pro televizní vysílání ve společnosti Teracom Håkana Axéna.
Teracom je jediným operátorem pozemních televizních sítí ve Švédsku. Aby zachoval počet přenášených televizních stanic, musí jeden multiplex převést do nového standardu DVB-T2. Většina dalších celoplošných sítí zůstává v DVB-T.
Na DVB-T2 hodně tvrdě
Švédsko původně plánovalo využít standard DVB-T2 u většího počtu vysílacích sítí a nabízet v terestrickém vysílání více programů v kvalitě HD. Po konzultaci s provozovateli televizních stanic ale Teracom svůj původní plán revidoval. Podle aktualizovaného plánu nebudou dosavadní sítě DVB-T a DVB-T2 rozšiřovat programovou nabídku v HD, veškeré nové HD kanály budou mít příležitost vysílat v jediné síti DVB-T2.
Důvody souvisí s postupem spotřebitelů. Původní migrační plán předpokládal, že penetrace domácností přijímači DVB-T2 bude výrazně vyšší, než tomu je ve skutečnosti,
konstatuje Håkan Axén.
Malá vybavenost švédských domácností přijímači DVB-T2 však souvisí se způsobem přechodu na DVB-T2. Některé multiplexy v novém standardu zahájily vysílání, aniž by bylo vypínáno vysílání ve standardu DVB-T. Operátor zajistil jen velmi krátké souběžné vysílání programů z multiplexu 4 a 5 ve standardech DVB-T a DVB-T2, v jednotlivých oblastech natvrdo vypnul multiplex 4 a u multiplexu 5 provedl přechod střihem na DVB-T2.
Například na jihu Švédska došlo k přechodu multiplexu 5 tak, že síť ve standardu DVB-T byla v 10 hodin dopoledne vypnuta a okolo 18. hodiny opět zapnuta ve standardu DVB-T2 a na jiném vysílacím kanálu. Diváci si poté museli znovu proladit své televizory, ale pokud neměli přijímač DVB-T2, nebylo jim to nic platné.
Hlavní stanice stále v DVB-T, strategie podobná jako v Maďarsku
Přechod na DVB-T2 se ve Švédsku nedotkne jen volného vysílání, ale i placené služby Boxer, v jejímž rámci mohou diváci pozemní cestou přijímat kódované HD kanály. Nový standard umožní zvýšit kapacitu sítě z 22 Mb/s u DVB-T na 36 Mb/s v sítích DVB-T2. Podle Teracomu nový standard umožňuje také lepší ochranu proti chybám a vyšší robustnost sítí než DVB-T. Sítě nové generace lze totiž složit z velkých jednofrekvenčních sítí, což vede i k úspoře frekvenčního spektra.
Vypínání pásma 700 MHz se týká čtvrtiny všech televizních frekvencí ve Švédsku. Teracom proto musel provést refarming několika sítí. Na rozdíl o Německa a Česka využívá Švédsko u sítí DVB-T2 kompresní standard MPEG-4.
Přechod na DVB-T2 se vůbec netýká hlavních volně šířených televizních stanic SVT1, SVT2, Barnkanalen, SVT24, Kunskapskanalen, TV4 a TV6. Diváci je sice mohou naladit i v novém standardu, ale zároveň zůstává zachováno i jejich vysílání v DVB-T. Podobnou strategii se chystá uplatnit i Maďarsko, které chce po uvolnění pásma 700 MHz zachovat jeden celoplošný multiplex DVB-T pro veřejnoprávní televizi MTV. Naopak komerční stanice budou dostupné v sítích DVB-T2, z nichž většina bude zakódovaná a jejich obsah bude zpoplatněn.