Hlavní navigace

Švédsko přitvrdí v boji proti počítačovému pirátství

Jiří Macich ml.

Švédsko, známá bašta kontroverzní The Pirate Bay, nechce být už tolik benevolentní k počítačovému pirátství. V dubnu příštího roku vstoupí v platnost nový zákon, který má držitelům autorských práv usnadnit přístup k datům od poskytovatelů připojení, která si vyžádají. Samozřejmě ale s posvěcením soudu, kterému budou muset například zástupci hudebního či filmového průmyslu vždy dodat důkazy pro důvodní podezření, aby soud nařídil poskytovateli vydání příslušných záznamů vztahujících se ke…

Doba čtení: 1 minuta

Švédsko, známá bašta kontroverzní The Pirate Bay, nechce být už tolik benevolentní k počítačovému pirátství. V dubnu příštího roku vstoupí v platnost nový zákon, který má držitelům autorských práv usnadnit přístup k datům od poskytovatelů připojení, která si vyžádají. Samozřejmě ale s posvěcením soudu, kterému budou muset například zástupci hudebního či filmového průmyslu vždy dodat důkazy pro důvodní podezření, aby soud nařídil poskytovateli vydání příslušných záznamů vztahujících se ke konkrétním IP adresám a provozu na nich.

Se získanými dokumenty pak mohou držitelé autorských práv podniknout další právní kroky. Domnělé kladivo na piráty však může nadělat více škody než užitku a ve skutečnosti nemusí být tak účinné, jak by si autoři zákonu asi představovali. Problém samozřejmě představují špatně zabezpečené WiFi sítě, různé anonymizační služby a podobně. Každopádně zvýšená snaha bojovat s počítačovým pirátstvím se v poslední době u některých evropských zákonodárců podstatně zvýšila a na stůl přicházejí i velmi kontroverzní nápady jako francouzské třikrát a dost, jehož úspěšné rozšíření do celé Evropské unie však v Evropském parlamentu nedávno tvrdě narazilo. (TorrentFreak)

Našli jste v článku chybu?