Hlavní navigace

Svobodný software prý porušuje přes 200 patentů Microsoftu

15. 5. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Microsoft opět vytáhl na světlo téma údajného porušování jeho patentů řadou svobodného softwaru. Softwarový gigant hovoří o 235 patentech, ale neříká už konkrétně o jaké jde. Celá situace může vypadat jako pokus o zastrašení uživatelů, kteří by uvažovali o přechod na konkurenční operační systémy či kancelářský balík. Například OpenOffice.org podle Microsoftu porušuje 45 jeho patentů. Open source komunita se proti obecným nařčením může jenom těžko bránit a Microsoft zatím není příliš konkrétní.

Microsoft opět vytáhl na světlo téma údajného porušování jeho patentů řadou svobodného softwaru. Softwarový gigant hovoří o 235 patentech, ale neříká už konkrétně o jaké jde.

Celá situace může vypadat jako pokus o zastrašení uživatelů, kteří by uvažovali o přechod na konkurenční operační systémy či kancelářský balík. Například OpenOffice.org podle Microsoftu porušuje 45 jeho patentů. Open source komunita se proti obecným nařčením může jenom těžko bránit a Microsoft zatím není příliš konkrétní.

Content tip EARLY

Jedna z teorií tvrdí, že se společnost bojí, aby nebyly její námitky veřejně rozebrány a zamítnuty – čeká proto, až přijde komunita vyjednávat sama. Optimističtější teorie ale říká, že se Microsoft obává toho, že by mohla komunita příslušné problémy vyřešit a patenty obejít. V takovém případě by akce vyšla naprázdno a Microsoft by přišel o peníze i vliv, píše náš sesterský server Root.cz zabývající se Linuxem a open source.

Před časem průzkumy potvrdily, že právě případné porušování patentů ovlivňuje nemalé procento řadových zákazníků a především firem při ovažování o přechodu na open source. (PC World, Slashdot, BetaNews, Neowin, Yahoo News)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).