Hlavní navigace

Švýcarská a lichtenštejnská top-level doména podporují DNSSEC

24. 9. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Dalšími geografickými doménami prvního řádu, které podporují technologii DNSSEC, se staly národní koncovky Švýcarska (.ch) a Lichtenštejnska (.li). Organizace Switch, která je jejich správcem, provedla podpis zmíněných top-level domén v úterý 21. září. Ke zveřejnění klíčů a jejich vložení do registru ITAR by mělo dojít během několika málo dní. Každý měsíc teď už přicházejí zprávy o zavedení DNSSEC v další a další doméně nejvyšší úrovně. Český registr již eviduje více než 1 000 domén, které…

Dalšími geografickými doménami prvního řádu, které podporují technologii DNSSEC, se staly národní koncovky Švýcarska (.ch) a Lichtenštejnska (.li). Organizace Switch, která je jejich správcem, provedla podpis zmíněných top-level domén v úterý 21. září. Ke zveřejnění klíčů a jejich vložení do registru ITAR by mělo dojít během několika málo dní. Každý měsíc teď už přicházejí zprávy o zavedení DNSSEC v další a další doméně nejvyšší úrovně. Český registr již eviduje více než 1 000 domén, které DNSSEC chrání, připomíná Ondřej Surý, vedoucí výzkumného týmu sdružení CZ.NIC, které podporu pro DNSSEC u české národní domény prvního řádu (.cz.) zavedlo již v loňském roce.

Česká republika se tak řadí mezi průkopníky v nasazování DNSSEC. Tato technologie patří mezi předměty výzkumu a vývoje nedávno nově založených Laboratoří CZ.NIC. Podpora DNSSEC se pomaličku ve světě rozšiřuje. První asijskou zemí s podporou DNSSEC se v dubnu stalo Thajsko. V Africe si prvenství letos v srpnu připsala Namibie. DNSSEC bude ještě letos testovat také EURid, tedy správce koncovky .eu. To u generické top-level domény .org je DNSSEC k dispozici už od června. (.blog)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.