Hlavní navigace

Symantec: 15 procent videí na Facebooku jsou pokusy o „likejacking“

6. 9. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Také se občas divíte, co všechno vaši přátelé na Facebooku lajkují? Ne vždy jde o jejich vědomé rozhodnutí. Studie antivirové firmy Symantec zjistila, že tři z dvaceti videí, která se uživatelům největší sociální sítě líbí, jsou ve skutečnosti podvrhy. Vzorek není úplně reprezentativní: Symantec zkoumal 3,5 milionu příspěvků obsahujících video, které se na Facebooku objevily v úterý 2. srpna. Firma chce zveřejněním výsledků této sondy propagovat svůj bezpečnostní software.

Také se občas divíte, co všechno vaši přátelé na Facebooku lajkují? Ne vždy jde o jejich vědomé rozhodnutí. Studie antivirové firmy Symantec zjistila, že tři z dvaceti videí, která se uživatelům největší sociální sítě líbí, jsou ve skutečnosti podvrhy.

Vzorek není úplně reprezentativní: Symantec zkoumal 3,5 milionu příspěvků obsahujících video, které se na Facebooku objevily v úterý 2. srpna. Firma chce zveřejněním výsledků této sondy propagovat svůj bezpečnostní software.

UXD

Likejacking je podvod, jehož cílem je obelstít uživatele, aby nevědomky olajkoval podvržený odkaz a zpropagoval jej tím ve své síti přátel. Nejčastěji se provádí pomocí stránky s falešným přehrávačem videa, která obsahuje skrytý prvek iframe (plovoucí rám). Kliknutím kdekoli v okně se pak bez vědomí uživatele spustí lajkovací skript a nežádoucí odkaz se objeví na na Facebooku, aniž by o tom majitel profilu byl informován. 

Zdroj: ZDNet

Autor článku

Novinář. Zajímá se o digitální technologie a pozoruje, co s námi dělají. | LinkedIn | Twitter