Hlavní navigace

Symantec vydal falešný certifikát pro Google.com i www.google.com

21. 9. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock, podle licence: Rights Managed
Interní testování prý může za zásadní bezpečnostní nedostatek: vydání vertifikátů pro doménu, aniž by o to vlastník žádal.

Symantec, respektive jím vlastněná certifikační autorita Thawte, vydal 14. září EV pre-certifikáty pro domény google.com i www.google.com, aniž by o to vlastník, tedy Google, žádal nebo k tomu dal svolení. Googlu se to podařilo zjistit velmi rychle prostřednictvím logů z Certificate Transparency, které od ledna podporuje Chrome.

Symantec posléze vysvětlil, že k chybnému vydání dvojice certifikátů došlo omylem, při interním testování. V platnosti vydržely zhruba jeden den, nyní jsou jejich veřejné klíče revokované v Chrome.

Jenže, jak vcelku trefně říkají Hacker News v komentáři „Symantec issues lame apology, fires wrong people in cert screwup“, výmluva Symantecu je skutečně podivná a poznámka o vyhození nesprávných lidí je také možná na místě. 

Omluvu Symantecu najdete v A Tough Day as Leaders a mimo PR zdůrazňování toho, že jsou lídři na trhu, tam najdete nekonkrétní informaci o třech doménách a o tom, že nad tím „měli neustále kontrolu“ a „certifikáty revokovali okamžitě, jak na chybu přišli“. Nic víc, než nic neříkající PR řeči,  které navíc neodpovídají skutečnosti, protože pokud se tyto certifikáty dostaly na veřejnost, tak je to prostě jenom klasický PR výmysl.

ICTZ23

Firma také píše, že zaměstnanci, kteří „úspěšně prošli nástupními a bezpečnostními školeními“ selhali v otázce dodržování pravidel (a prý za to byli vyhozeni). Což naznačuje to, že Thawte (Symantec) se ve vydávání certifikátů spoléhá čistě na lidi a na to, jestli správně chápou, co dělají. A také to, že nemá žádné dodatečné ochrany, které by zajistily nevydání certifikátů pro kritické domény/služby.

V komentářích pod A Tough Day as Leaders je poměrně logicky napsáno, že místo vyhození nějakého toho nešťastníka, který stiskl klávesu, by bylo na místě vyhodit management, který umožnil, aby existoval systém, který něco takového volně umožňuje. A také to, že řeči o „lídrovi“ nic neřeší, zejména ne otázku důvěry. Protože tu je potřeba získat zpět tím, že Symantec zveřejní transparentní, nemanipulované a realistické informace o tom, co a v jakém rozsahu se přesně stalo.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.