Hlavní navigace

Synaps ZR – 3000: HD satelitní Skylink Ready přijímač s HbbTV a Portálem

3. 6. 2015
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Další satelitní multimediální přijímač s jednou licencovanou čtečkou Irdeto je vybaven funkcí FAST SCAN pro inteligentní naladění přijímače programů Skylink a také podporou HbbTV.

Pokud se vám zdá, že jste o tomto přijímači již četli, nebo poznáváte zobrazované menu, máte pravdu. Stejné menu a téměř totožné vlastnosti mají také přijímače Zircon FunBox i AT LINK 310. Přijímače se od sebe liší hlavně předním panelem a mírně inovovaným a stabilnějším softwarem. Zadní panel i dálkové ovládání jsou u všech přijímačů stejné. Jejich ceny jsou mírně rozdílné.

Přední panel

Rozměry přijímače jsou 43 × 220 × 165 mm (V x Š x H). Na předním panelu odleva se nachází bílý čtyřsegmentový alfanumerický LED displej. Ve StandBy zobrazuje přesný čas, v provozu stavy přijímače. Dále jsou zde dvě LED diody – červená (StandBy) a zelená (plný provoz). Vlevo od displeje jsou tři tlačítka, odleva StandBy a další dvě pro přepínání programů nahoru/dolů.

Pod sklápěcím víčkem je jeden zabudovaný certifikovaný dekodér Irdeto pro bezproblémový provoz karet Skylink, T-mobile a freeSAT v systémech Irdeto včetně M7 i ICE.

Zadní panel

Odleva na zadním panelu je jeden F port pro připojení LNB satelitní antény. LOP OUT připojení na další přijímač zde není. Následuje USB pro nahrávání i přehrávání souborů, nebo připojení WiFi USB adaptéru. Dalším portem je optický digitální audiovýstup SPDIF. Pod ním je HDMI port pro připojení digitální televize. Následuje trojice kompozitních cinch konektorů AUDIO L/P a VIDEO. Pro připojení k síti pomocí LAN kabelu je zde port Ethernet (podpora HbbTV a Portal). Poslední konektor je pro připojení externího napájecího zdroje 12 V / 1,5 A. Na zadním panelu je ještě kolébkový síťový vypínač. Připojení na analogový SCART je možné přes redukční kabel, který však není součástí balení.

Napáječ

Externí napájecí adaptér 12 V / 1,5 A

Pohled do útrob přijímače

Procesor přijímače má pouze pasívní chladič, který plně postačuje, vpravo dole je certifikovaná čtečka karty.

Dálkové ovládání

Černé dálkové ovládání klasické velikosti disponuje 45 tlačítky. Přepínání programů trvá cca dvě vteřiny. Ovladač je napájen dvěma AAA bateriemi, které jsou součástí balení.

Uvedení do provozu

Při prvním uvedení do provozu si můžeme nechat zobrazit instalačního průvodce. Ten nás provede celou instalací. OSD Menu je laděno do modré barvy a může zobrazit 256 barev.

Prvním krokem je jazyk. Vícejazyčné OSD menu (anglicky, česky, slovensky a maďarsky) si můžeme samozřejmě zvolit podle potřeby, druhým nastavením je poměr stran zobrazení (4:3 a 16:9) a režim zobrazení (originální, kombinace, ignorovat a plný). Třetím krokem nastavujeme čas. Ten lze zvolit pouze automatický a nastavit GMT, který je u nás v současnosti +2. Ještě nastavíme letní čas zapnuto/vypnuto. Datum se nastaví automaticky. V dalším kroku, pokud přijímáme programy ze Skylinku, zvolíme FAST SCAN vyhledávání (zapnuto/vypnuto) a dále vybereme buď stanice pro Česko, nebo Slovensko.

V dalším, šestém kroku se automaticky vybere DiSEqC vašeho připojení podle použitého LNB satelitní paraboly. Pak již můžeme přikročit k vyhledávání zvolených TP na těchto satelitech.

Pokud nechcete, aby se naladily pouze programy Skylink, nebo používáte jinou službu, můžete zvolit automatické vyhledání všech TP na příslušném satelitu, nebo zvolit pouze vybrané TP a ladit je jednotlivě. Lze také vyhledávat několik zvolených satelitů najednou. Přijímač má plnou podporu DiSEqC 1.0, 1.1, 1.2, USALS, 13/18 V, 0/22 kHz i podporu pozicionéru s protokolem USALS. Paměť má kapacitu k uložení 4000 televizních a rozhlasových programů.

Přehled stanic.

Rozsáhlé Hlavní Menu přijímače umožňuje tvorbu až 8 oblíbených skupin programů. Jsou zde i další editační funkce seznamu stanic (přesouvání, zamykání, přejmenování, třídění aj.). Rodičovský zámek pořadů a nahrávek navolíme použitím PINu karty. Podpora aktualizace SW je možná ze satelitu (OTA aktualizace) a z FTP serveru. Můžeme si zapnout automatické dolaďování nových stanic ze známých frekvencí. Velice dobrá je funkce možnosti zálohy/obnovy seznamu stanic nebo nastavení na USB paměť.

HbbTV a Portal

Hybridní televize se již standardně stává čím dál více součástí satelitních i pozemních přijímačů a měl by to být standard. Podívejte se na seznámení s HbbTV v klipu ČT: https://www.youtube.com/wat­ch?v=BnO5RpcfdAQ

Přijímač je také vybaven základními multimediálníni funkcemi: YouTube, iDnes, Picasa, Yahoo, weather, Skylink i podporou videopůjčovny TopFun

Pokud jste připojeni k internetu, dostanete se ještě k dalším funkcím přijímače. Připojit se můžete kabelem, nebo pomocí WiFi dongle, který je nutné si ale dokoupit. Při tomto připojení však přijdeme o jediný port USB. Velkým přínosem přijímače je hlavně implementace hybridní televize HbbTV, která kombinuje televizní vysílání (Hybrid Broadcast) s širokopásmovým internetem (Broadband), s přístupem k archivům televizí, které hybridní televizi vysílají. Platforma HbbTV je výhodná v tom, že sjednocuje výrobce přijímačů a vysílatele s cílem, aby interaktivní služby byly přítomny v televizorech i satelitních přijímačích různých výrobců a divák nemusel při nákupu pátrat, která služba mu bude fungovat a která ne (na rozdíl od widgetů). Pokud chcete HbbTV používat, musíme aplikaci při instalaci povolit v menu Systém. HbbTV je součástí i mnoha zahraničních televizních stanic, kde se však nemusíte dostat do některých videí, která jsou určena pouze pro území příslušného státu. Internetové připojení k síti umožňuje také využívání služby Portal.

Výběr zvukové stopy

V menu si můžeme z nabídky dané stanice zvolit typ zvukové stopy. Přijímač podporuje také dekódování AC3(DD) do optického digitálního výstupu.

PVR

Přijímač umožňuje manuální nahrávání nebo zadání služby přímo z EPG. K nahrávkám použijeme externí USB disk nebo flash. Formátování disku je možné v přijímači souborovým systémem FAT i NTFS. Je zde podpora přehrávání MP3 souborů, prohlížení JPEG, BMP, PNG, GIF, přehrávání videosouborů AVI i souborů ve vysokém rozlišení.
Nahrávat lze pouze jeden program a z téhož TP se dívat na jiný včetně případného spuštěného TimeShiftu. Přehrávání záznamů je možno pouze v přijímači, kde byly pořízeny, nahrávky nelze mimo přijímač spouštět ani editovat, což je podmínka certifikace Skylink Ready.

Rychlost zápisu na použitou USB klíčenku nebo HDD si můžete otestovat nástrojem. 

EPG

Elektronický programový průvodce se zobrazuje na sedm dnů dopředu. Delší názvy pořadů, které si zvolíme, se automaticky pohybují zprava doleva, abychom si mohli přečíst jejich celý název. Přepnout můžete také na jednoduché EPG, kde se zobrazuje pouze vybraný program na celý den. Přepnout můžete i na další dny v týdnu.

Aktualizace softwaru je možná dvěma způsoby. Zde je návod:

Nejdříve, než zvolíte ruční metodu SW aktualizace, můžete provést aktualizaci SW z FTP serveru. Připojte přijímač k internetu (LAN nebo Wi-Fi) a následně v menu Portal vyberte IP aktualizaci SW. Přijímač bude možné aktualizovat na poslední verzi 2.2.4 pomocí IP aktualizace jen za předpokladu, že přijímač používá verzi 2.2.3. Pokud používáte nižší verzi (2.2.2), je nutné provést upgrade přes USB.

Pro USB aktualizaci postupujte následovně:

– Nahrajte na USB flash disk naformátovaný na FAT32 do hlavního adresáře soubory .bin, .sig a .cfg.
- Připojte USB disk a zapněte přijímač.
- Přijímač provede aktualizaci software, která trvá cca 4 minuty.
Po dokončení aktualizace bude na přijímači zobrazeno číslo E57, které značí, že softwarová aktualizace byla dokončena.
- Odeberte USB disk z přijímače a vypněte přijímač síťovým vypínačem.

Virtuální klávesnice, kterou můžete použít při zadávání internetových adres nebo přihlašovacích údajů.

Závěrečné hodnocení

Rychlý start přijímače z pohotovostního režimu cca 2 vteřiny, možnost zálohy/obnovy seznamu stanic nebo nastavení z USB paměti. 

Přehledné zobrazení seznamu stanic – možnost nastavit vícesloupcový náhled stanic, což je pro rychlý výběr přínosné. Editace seznamu programů je možná s jejich vlastním pořadím. Teletext ve formátu OSD i VBI se zobrazuje ve zmenšeném okně na popředí programu. Možnost zobrazit oprávnění předplatného na kartě ve formátu data (zápisů na kartě). Přijímač má certifikaci Skylink Ready.

V pohotovostním – pasivním režimu má přijímač spotřebu do 1 W.

Balení obsahuje:

  • přijímač Synaps ZR 3000
  • dálkové ovládání
  • 2× AAA baterie
  • HDMI kabel
  • napájecí adaptér 12 V / 1,5 A
  • český, slovenský a maďarský manuál

Přijímač k testu zapůjčila firma Joinmusic s.r.o. Papírenská 180/1 | Praha 6 | 160 00| Česká republika: www.videotech.cz

Web přijímače Synaps ZR 3000: http://www.videotech.cz/synaps-zr-3000-hbbtv-skylink-ready-p93671/

Mail: info@videotech.cz

Tel.: +420 224 318 342, Mobil: +420 737 670 961

Orientační cena: 2290 Kč včetně DPH

Cloud23

Zákonná záruční doba při koupi je 24 měsíců.

Foto a další grafika autor s použitím oficiálních fotografií.

Pokud jsou přijímače i cenově téměř shodné, podle čeho se rozhodnete při výběru?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).