Hlavní navigace

Synchronizace: klíčová funkce moderních prohlížečů

7. 12. 2011
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

Synchronizace dat a nastavení mezi různými počítači postupně doputovala v nějaké podobě k uživatelům všech prohlížečů. Jak jsou současné prohlížeče vybaveny a co vlastně všechno synchronizace umí?

Synchronizace uživatelských dat mezi různými instalacemi webového prohlížeče se z okrajové funkce stala jednou z nejdůležitějších a nejpraktičtějších funkcí, které moderní prohlížeče nabízejí. Tato situace nastala kvůli rostoucímu významu prohlížeče jako takového a stále většímu rozšíření počítačů a dalších zařízení jako jsou chytré mobily nebo tablety.

Důležitost webového prohlížeče v softwarové výbavě osobních počítačů v poslední dekádě stoupala strmě vzhůru. S příchodem webových aplikací a oblibou sociálních sítí se tento trend ještě více prohlubuje. Pro řadu uživatelů je zkrátka webový prohlížeč nejdůležitějším nebo alespoň jedním z nejdůležitějších programů. To je nepopiratelný fakt.

S rozvojem techniky a snižujícími se pořizovací náklady dnes často jeden uživatel pravidelně pracuje s více počítači. Uživatelé nyní poměrně běžně pendlují mezi pracovním a soukromým počítačem, případně mezi stolním počítačem a počítačem přenosným. Občas potřebují přístup k webu i z mobilních zařízení, jako jsou již zmiňované mobily či tablety.

Synchronizace dat z webového prohlížeče je velmi užitečná funkce. Pomáhá předcházet situacím, kdy se třeba z pohodlí domova chcete podívat na stránku uloženou mezi záložky pro pozdější návštěvu, jenže pak zjistíte, že ji sice máte mezi záložkami, ale na počítači v práci. To jistě naštve, pokud si navíc nepamatujete adresu stránek, které jste si předtím pracně vyhledali.

Osobně spatřuji největší přínos synchronizace u uložených hesel. Pro většinu služeb používám náhodně vygenerovaná a vždy unikátní hesla. Pamatuji si možná dvě nebo tři z nich. Bez správce hesel v prohlížeči bych se neobešel. Umožňuje mi používat silná a unikátní hesla, aniž bych si je musel pamatovat. A díky synchronizaci jdou tato uložená hesla vždy za mnou, ať už používám kterýkoliv ze svých počítačů či případně tablet.

Synchronizaci lze použít i pro zálohování. Díky ní je možné všechna uložená data v prohlížeči i nastavení samotného prohlížeče mít uložené na serveru synchronizační služby. Pokud jsem nucen přeinstalovat systém nebo přejít na nový počítač, jednoduše se přihlásím a mám zpět svůj prohlížeč (respektive data, která z něj můj prohlížeč dělají).

Opera udala směr, synchronizaci měla jako první

Z těch známějších prohlížečů přinesla synchronizaci jako první Opera v podobě služby Opera Link zařazené premiérově do prohlížeče Opera 9.50, který vyšel už v roce 2007. Původně se synchronizace omezovala jen na uložené záložky a odkazy z obrazovky rychlého přístupu. Časem byly možnosti synchronizace postupně rozšiřovány.

Aktuální Opera 11.60 zvládá synchronizovat také historii ručně zadávaných webových adres, uložená hesla, poznámky z integrovaného zápisníku, vlastní nastavení vyhledávače nebo soubor pravidel pro blokování nežádoucího obsahu. Uživatel si samozřejmě může zvolit z této nabídky libovolnou kombinaci okruhů synchronizova­ných dat.

Nastavení synchronizace v prohlížeči Opera 11.60 přes službu Opera Link

Nastavení synchronizace je velice jednoduché. Při prvním použití je potřeba založit si uživatelský účet a zvolit si heslo. S tím průvodce v prohlížeči pomůže. Posléze si stačí zvolit okruh dat k synchronizaci a máte vystaráno. K synchronizovaným datům pak máte přístup v rámci portálu My Opera, kde si lze z libovolného počítače připojeného k Internetu spravovat uložené záložky, napsané poznámky nebo odkazy z obrazovky rychlého přístupu.

Opera Link už od svých počátků počítá se přenosem dat mezi osobním počítačem a mobilním telefonem, dnes případně i tabletem. Mezi prohlížeči Opera a Opera Mobile lze přenášet uložené záložky, odkazy ze stránky rychlého přístupu a vlastní nastavení vyhledávače. Opera Link podporuje v podobném rozsahu i Opera Mini, ovšem s limitovanou podporou přenosu záložek.

Firefox Sync: více možností, více bezpečnosti

Mozilla dlouho se synchronizačním mechanismem experimentovala v rámci projektu Weave. Z něj se později vyklubalo rozšíření Firefox Sync a s příchodem Firefoxu 4 se synchronizační mechanismus stal nativní součástí výbavy prohlížeče. Mozilla tedy zařadila do svého prohlížeče synchronizaci až jako jedna z posledních, ovšem pracovala na ní již dlouho předtím.

Momentálně v aktuálním ostrém Firefoxu 8 lze přenášet mezi různými instalacemi uložené záložky, uložená hesla, historii navštívených webových stránek, otevřené panely a nastavení prohlížeče. Opět si stačí při prvotní konfiguraci s pomocí prohlížeče založit uživatelský účet. Následně pak už zbývá nastavit okruh dat k synchronizaci.

Nastavení synchronizace v prohlížeči Mozilla Firefox 8 prostřednictvím služby Firefox Sync.

K synchronizaci nutně nemusí být využit synchronizační server, jehož provoz zajišťuje Mozilla. Ta poskytuje vše potřebné pro provoz vlastního synchronizačního serveru, což může být zajímavé pro firmy, které nechtějí, aby se jim data toulala někde mimo jejich kontrolu.

Firefox Sync jako jediný ze současných integrovaných synchronizačních mechanismů podporuje volbu směru synchronizace. Data se tak nemusí na všech počítačích nutně promíchat. Lze nastavit, že daný počítač má předávat data ostatním počítačům, ovšem sám naopak v druhém směru od nich data přijímat nemá. Možné je logicky i obrácené nastavení, kdy počítač data pouze přijímá, aniž by sám cokoliv předával k synchronizaci.

Po vzoru výše zmíněné norské konkurence také Mozilla umožňuje synchronizaci mezi Firefoxem na osobním počítači i v mobilním zařízení se systémem Android. A to v plném rozsahu, tedy včetně hesel, což je prozatím unikátní funkce. Pamatováno je i na iPhone. Pro něj Mozilla zatím nemá webový prohlížeč, ale jeho uživatelé mohou k datům ze synchronizace přistupovat díky jednoduché aplikaci Firefox Home právě pro iOS.

Mozilla si dala větší práci se zajištěním dat, která si u ní uživatelé v rámci synchronizace schraňují. Pro přístup k nim nestačí znát jen jméno a heslo. Mozilla používá dvoustupňové přihlašování, kdy při aktivaci synchronizace na novém zařízení vyžaduje opsat také klíč vygenerovaný na některém z počítačů, kde má uživatel již synchronizaci nastavenou. Případný útočník by tak kromě hesla potřeboval ještě přístup k počítači své potenciální oběti.

Google Chrome umí synchronizovat i rozšíření

Google Chrome dostal synchronizaci do základní výbavy jako druhý ze známějších prohlížečů. Synchronizace se v ostré verzi objevila poprvé v úvodu roku 2010, kdy ji jako jednu z novinek nabídl uživatelům tehdy nový Google Chrome 4. Začalo to u záložek. V následujících verzích se pak okruhy dat k synchronizaci výrazně rozrostly.

Ostrý Google Chrome 15 nyní umí synchronizovat nejen záložky, historii či hesla, ale také nainstalovaná rozšíření, nainstalované webové aplikace, používaný motiv vzhledu a nastavení prohlížeče. Synchronizace rozšíření je prozatím unikátní funkcí. Žádný jiný z těch rozšířenějších prohlížečů ji momentálně nepodporuje.

Možnosti synchronizace v prohlížeči Google Chrome 15

Data z prohlížeče se vážou na Google Account. Pro nastavení synchronizace tedy není nutné zakládat nový uživatelský účet, stačí libovolný již existující Google Account (může být i účet z Google Apps). Synchronizovaná data lze volitelně zabezpečit šifrováním. K dešifrování dat lze použít heslo z účtu, ale pro větší bezpečnost je podporováno i používání jiného (dalšího) hesla.

Aktuálně rozpracovaný Google Chrome 16 přináší velmi snadné přepínání mezi účty. Díky tomu a širokým možnostem synchronizace si „svůj Google Chrome“ budete moci načíst na libovolném počítači s přístupem na Internet. Jednoduše se otevře nové okno prohlížeče, bleskově se po přihlášení přenese veškeré nastavení a je hotovo. Účet pak lze zase jednoduše bezezbytku smazat nebo jej můžete nechat uložený, aby na něj pak šlo kdykoliv znovu přepnout.

Google se zatím zaměřuje na možnost přepínání účtů, ale prozatím neřeší ochranu dalších účtů na sdíleném počítači. Hodilo by se, kdyby šlo volitelně používat nové přihlášení při přepínání mezi účty. To by se snad mělo vyřešit v některé z následujících verzí. Prozatím Google přepínání mezi účty nechápe jako řešení pro sdílené počítače. Předpokládá se spíše, že si jeden uživatel bude přepínat mezi různými svými účty.

Google Chrome podporuje stejně jako předešlé dva vzpomínané prohlížeče také synchronizaci s mobilním prohlížečem. V tomto případě je ale služba v plenkách. Zatím nový Android 4.0 přináší synchronizaci záložek mezi jeho nativním prohlížečem a instalací Google Chrome na počítači. Přenos dalších typů dat prozatím není podporován.

Internet Explorer synchronizovat neumí

Nejpoužívanější prohlížeč současnosti ani ve své nejnovější verzi nedisponuje nativním synchronizačním mechanismem. Microsoft momentálně svým uživatelům nabízí synchronizaci oblíbených položek (jak Microsoft stále s oblibou říká záložkám) skrze službu Windows Live Mesh, která je součástí balíčku Windows Live Essentials.

Synchronizace oblíbených položek z prohlížeče Internet Explorer prostřednictvím služby Windows Live Mesh.

Windows Live Mesh umí kromě obsahu vybraných složek mezi jednotlivými počítači, kde je služba aktivní, přenášet právě oblíbené položky z Internet Exploreru. Problém je, že Windows Live Mesh není k dispozici pro stále velmi oblíbená Windows XP. Synchronizace tedy funguje jen na počítačích s Windows Vista a Windows 7 nebo s jejich serverovými kolegy. 

Synchronizace mezi prohlížeči?

Všechny dosud popsané synchronizační mechanismy a služby umí synchronizovat data jen mezi svými vlastními různými instalacemi. Napříč různými prohlížeči není synchronizace standardně možná. Výjimku momentálně představuje třeba SeaMonkey. Tento balíček lze díky společným základům synchronizovat s Firefoxem.

Pro přenos dat mezi ostatními prohlížeči se již neobejdete bez doplňku třetí strany. Pro přenos záložek (oblíbených položek) lze použít službu Xmarks. Její doplňky přinesou i v základní bezplatné verzi záložky mezi prohlížeči Internet Explorer, Mozilla Firefox, Google Chrome a Apple Safari (Opera není podporována).

K záložkám lze přistupovat také přes webové rozhraní z libovolného počítače s přístupem na Internet. Platícím uživatelům Xmarks nabízí prémiové služby jako je přenos záložek do mobilního telefonu (iPhone, Android, BlackBerry), přenos aktuálně otevřených panelů mezi počítači nebo přednostní technická podpora. Předplatné na jeden rok činí 12 dolarů.

ICTZ23

Současný provozovatel Xmarks nabízí také službu LastPass, což je pro změnu služba pro přenos hesel mezi různými prohlížeči za pomocí speciálního doplňku. Podporovány jsou prohlížeče Internet Explorer, Mozilla Firefox, Google Chrome, Apple Safari a v tomto případě i Opera. Uložená hesla se pak přenášejí mezi jednotlivými počítači, kde je prohlížeč vhodně nastaven.

Přístup k heslům je chráněn master heslem. To jediné si musíte pamatovat, ostatní hesla si za vás zapamatuje LastPass. V bezplatném režimu lze využít i rozšiřující funkce, jako je přihlášení na jedno kliknutí nebo automatické vyplňování formulářů. Platícím uživatelům s prémiovým účtem je ještě nabízen přístup k datům z nejrůznějších mobilních zařízení. Roční předplatné je 12 dolarů.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.