Hlavní navigace

Systém ochrany autorských práv se musí změnit, míní odborníci

19. 6. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Poslední blok konference Video Internet Forum, která se dnes konala v Kině Atlas, se věnovala ožehavému tématu autorských práv. Jak ho vidí lidé z praxe?

Pokud se chce někdo prát za autorská práva v České republice, nikdo mu nebrání, ale musí se soudit, a to se pravděpodobně nikomu nebudu chtít. Na konferenci Video Internet Forum (VIF) to řekla výkonná ředitelka Kateřina Hrubešová ze Sdružení pro internetovou reklamu (SPIR). Práva se dají vymáhat, ale nikdo to nedělá, uvedla Hrubešová. Ondřej Kulhánek, šéf serveru Voyo.cz, konstatoval, že efekt škody je obrovský. Audiovize pirátstvím velice trpí. Názorům České pirátské strany vůbec nerozumím, řekl Kulhánek.

Se zajímavou poznámkou přišel Mikuláš Ferjenčík z České pirátské strany, který se domnívá, že stahování a sdílení filmů naopak pomohlo jejich výnosům. Filmy máme rádi, díváme se na ně, leckdo za ně i nemalé peníze zaplatil, ale nejde určitě o nenávist vůči tomuto průmyslu, sdělil na konferenci VIF Ferjenčík. Pokud distribuční průmysl nenajde kanál, jak doručit informaci, tak si uživatel podle výkonné šéfky SPIR Kateřiny Hrubešové vždy najde jinou cestu. Podle Michala Feixe ze Seznamu.cz jsme se ještě nedostali do situace, kdy by nemělo cenu vytvářet.

MM socky3

V momentě, když by se celý problém dostal do fáze, kdy bude nutné se orientovat na jiný business, tak si toho opravdu všimneme. Jsem přesvědčen o tom, že ochrana autorských děl má obrovský pozitivní aspekt. Žene to inovaci dopředu. Pokud by se celý systém zhroutil, motivace jednotlivých subjektů by začala kulhat. Ochrana autorských děl tu být musí. Systém, který máme tady i ve světě, je zastaralý a potřeboval by update, uvedl Michal Feix ze Seznamu, který si zároveň posteskl, že v oblasti pirátství se jde pouze po takzvaných malých rybách a „v síti“ protipirátů neskončí například servery typu Ulož.to.

Copyright není nikomu schopen zaručit, že pod ním budete úspěšně fungovat. To je minulost, dnes už to neplatí. Copyright není obchodní model, myslí si Petr Koubský, který na konferenci VIF zastupoval Tuesday Business Network. Tomu „přizvukoval“ Mikuláš Ferjenčík z České pirátské strany, který se domnívá, že do budoucna může dojít dokonce k takové situaci, že společnost typu Google koupí velká filmová studia a problémy, jež se dnes řeší, budou minulostí. Kateřina Hrubešová ze SPIR na tento výrok jen nevěřícně kroutila hlavou. Ulož.to parazituje na současném stavu, ale uvědomili si několik zásad, na kterých musí služba fungovat, dodal Ferjenčík.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.