Hlavní navigace

T-Mobile hrozí kvůli DVB-H žalobou k Ústavnímu soudu

29. 5. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
29. 5. 2007

Mobilní operátor T-Mobile podá žalobu na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) kvůli zamítnutí jeho žádosti o udělení experimentální licence na digitální vysílání pro mobilní telefony (DVB-H). Týdeníku Czech Business Weekly to řekla mluvčí českého T-Mobilu Martina Kemrová, podle níž je česká mediální legislativa ve vztahu k mobilní televizi „evropsky ojedinělá“.

MM socky3

Pokud to bude nutné, chce se T-Mobile obrátit až na Ústavní soud. Nynější žaloba ale putuje k Městskému soudu v Praze, který řeší stížnosti proti výsledkům licenčních řízení RRTV. Operátorovi se nelíbí, že mu současné zákony neumožňují provozovat digitální televizní vysílání, a to ani v podobě převzatého vysílání programů, které provozuje někdo jiný. Důvodem je ustanovení vysílacího zákona, podle něhož toto vysílání nemůže provozovat společnost, která je ekonomicky nebo personálně spojena s podnikatelem nebo skupinou podnikatelů sítě elektronických komunikací.

V případě T-Mobilu je provozovatelem takové sítě elektronických komunikací sám mobilní operátor, který provozuje síť GSM pro mobilní telefony. Menšinový akcionář T-Mobilu, společnost České radiokomunikace, navíc provozuje analogové i digitální rozhlasové a televizní vysílače. T-Mobile svojí žalobou reaguje na rozhodnutí RRTV z letošního května, kterým radní přidělili experimentální licence pro DVB-H hudební televizi Óčko a křesťanskému rádiu Proglas, zatímco žádost T-Mobile, který celé licenční řízení inicioval, zamítla.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.