Hlavní navigace

T-Mobile vsadí na LTE, do 3G sítě se už pouštět nebude

9. 9. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Telefónica O2 nedávno ruku v ruce s uvedením očekávaného mobilu iPhone 3G oznámila plán vybudovat klasickou mobilní síť třetí generace, která by do tří let měla pokrývat 70 procent české populace. Konkurenční T-Mobile znovu deklaroval, že se do budování své vlastní sítě třetí generace pouštět nebude. Klasickou síť třetí generace zavádět nehodláme. V tuto chvíli by z našeho pohledu šlo o krátkodobou, nevýhodnou investici. Celá skupina T-Mobile chce v budoucnosti zavést technologii LTE, která…

Telefónica O2 nedávno ruku v ruce s uvedením očekávaného mobilu iPhone 3G oznámila plán vybudovat klasickou mobilní síť třetí generace, která by do tří let měla pokrývat 70 procent české populace. Konkurenční T-Mobile znovu deklaroval, že se do budování své vlastní sítě třetí generace pouštět nebude. Klasickou síť třetí generace zavádět nehodláme. V tuto chvíli by z našeho pohledu šlo o krátkodobou, nevýhodnou investici. Celá skupina T-Mobile chce v budoucnosti zavést technologii LTE, která nabízí dlouhodobý potenciál rozvoje, uvedla pro ČTK Martina Kemrová, mluvčí zmíněného mobilního operátora. Podle neoficiálních informací, na které se odvolává server Mobil.cz, by LTE měla být v Česku dostupná už do dvou let a s testováním by se mohlo začít ještě letos. Nasazení LTE má být zajímavé hlavně kvůli rychlým mobilním datům.

Klasickou 3G síť pro data i hovory v České republice provozuje pouze Telefónica O2. Její pokrytí je však zatím směšné. Uvidíme, jestli dominantní telekomunikační operátor dostojí svým nedávným slibům a skutečně dojde k rozšíření na většinu území. T-Mobile sice již dnes provozuje 3G síť, ale jen pro internetové připojení prostřednictvím služby Internet 4G. Takovou síť má i Telefónica pro svůj O2 Internet Mobil, ovšem nevyužívá UMTS, nýbrž CDMA. Vodafone zatím od rychlých mobilních dat dává ruce pryč a sází hlavně na dobrou dostupnost EDGE. Pak je tu samozřejmě U:fon se svou CDMA sítí, jenže v jeho případě je zase problém s koncovými zařízeními. Zatím nemá v nabídce mobil, který by posloužil například i pro připojení notebooku k Internetu. Zákazníci se musí smířit hlavně s USB modemy.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.