Hlavní navigace

Tarif Internet 2000 zatím stále jen pro někoho

14. 2. 2000
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Čas letí a tarif Internet 2000 zatím stále nabízí jen malé množství poskytovatelů. Výjimka pro starý tarif Internet 99 přitom končí 29. února a pokud do té doby některý poskytovatel nebude mít zaveden nový tarif, čeká jeho zákazníky nelítostný osud běžného, dražšího tarifu. Na co čekají?

Konkrétní kroky k implementaci tarifu Internetu 2000 začaly záhy po Novém roce, dovedení do zdárného konce u prvního poskytovatele trvalo tři týdny. Osobně jsem očekával, že pak nastane menší smršť dalších poskytovatelů, leč nestalo se. Podle údajů z konce minulého týdne využívalo tarif Internet 2000 jen 12 poskytovatelů připojení; z velkých hráčů vím aktivně jen o Czech On Line, Internet OnLine, CZCOMu a GTS. Celkem zatím o tuto službu Český Telecom požádalo 81 poskytovatelů, se 63 z nich už měl minulý týden Telecom podepsanou smlouvu, což znamená, že by u nich podle závazných obchodních podmínek měl být tarif Internet 2000 zaveden nejpozději do 14 dnů. Podle údajů Českého telekomunikačního úřadu přitom o přidělení jednotného čísla, které je podmínkou k uzavření smlouvy s Telecomem, požádalo přes sto poskytovatelů připojení. Stále tedy zřejmě existují poskytovatelé, kteří zatím žádost na Telecomu nepodali; přitom včera už bylo pozdě. Zajímavé je také srovnání s tarifem Internet 99, který využívalo 116 poskytovatelů – požadavky pro přidělení tohoto tarifu však byly v porovnání s letošním tarifem o něco měkčí.

Poskytovatelé, kteří ještě dnes požádají o zavedení tarifu Internetu 2000 se přitom vystavují reálnému riziku, že se vše nestihne do konce února a jejich zákazníci proto budou nuceni přejít zpátky na standardní tarif, což by mohlo jejich telefonní účty citelně prodražit. Vina by v tom případě tentokrát neležela na bedrech Českého Telecomu, který na problém několikrát upozorňoval a stanovené lhůty skutečně dodržuje. Lhůty jsou dvojího druhu: od podání žádosti do podpisu smlouvy by nemělo uplynout více jak 14 dní a za stejnou dobu po podpisu smlouvy by měl Telecom zavést nový tarif.

Pro poskytovatele je přitom, jak známo, nový tarif výhodný, protože díky němu mohou získat část z telefonních poplatků. To však platí pouze v případě, pokud objem příchozího provozu přesáhne určitou mez; pokud je poskytovatel menší, nedostane nic. Výhodou může být také „bezpracné“ rozšíření působnosti každého uzlu za hranici daného UTO: v rámci tarifu Internet 2000 se totiž pracuje s tzv. atrakčními obvody HOST ústředen, které zahrnují průměrně dvě UTO (podrobněji jsem se této otázce věnoval minulý týden v článku o VOLném a Internetu 2000).

KL24

Marek Antoš


Starší, související články:

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).