Hlavní navigace

TechCity London: Město high-tech hříchu se otevírá českým startupům

12. 10. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: TechCity
Chris Moore do Prahy přijel s jasnou vizí – představit TechCity na české půdě. Seznamte se s jedním z nejrozsáhlejších programů v Evropě, který je určen na podporu podnikání, rozvoje, vývoje a inovace, zejména v oblasti ICT. Stojí za ním více než tisíc společností zasahujících široké spektrum oblastí.

Mezi známé společnosti podporující toto digitální centrální město Evropy patří např. Google, Facebook a Cisco… Velké i malé firmy (Telefónica, Vodafone, Barclays, Amazon) zde rozjíždí vlastní inkubační centra, vývojová studia, huby a laboratoře. Inovační projekty, produkty i služby zde rostou doslova jako houby po dešti. Svůj vývoj zde například urychlil Last.fm, Dopplr, Tweet Deck nebo Saffron Digital. To je TechCity. Ale jen okrajově.

Úsvit nové Silicon Valley?

Co si však zaslouží ještě větší pozornost je způsob, jakým celý tento rozsáhlý komplex služeb funguje. Snaží se totiž maximálně moderním způsobem podpořit a urychlit růst vyvíjejících se projektů, společností nebo startupů. A to pokud možno tou nejpřirozenější, nikoliv formální cestou, na níž se mj. spojují investoři s realizačními týmy.

Zapomeňte na nudné kanceláře a neosobní přístup. Těšte se na rozsáhlé, zajímavé a zábavné komplexy coworkingových center, hospod, barů, restaurací, hudebních stages a hubů, které jsou zaplněny experty ze všech koutů světa. Taková místa znamenají prostor pro řadu neformálních akcí a setkávání. Zde probíhá networking v pravém slova smyslu. TechCity je doslova živnou půdou pro nápady, které nechtějí zůstat jen v hlavách, a projekty s ambicemi proniknout do mezinárodních vod.

Různě specializovaná centra se snaží vytvořit ideální prostředí pro myšlenky, které si zaslouží proměnit v činy, je zde aktivně propojována oblast inovačních technologií a kreativity. Samozřejmostí jsou sdílená pracoviště, inkubátory a akcelerátory. V současnosti je jich více než třicet. Také úzká spolupráce s vysokými školami – Loughborough University & Hackney Community College dává vzniknout dalšímu rozšíření služeb v podobě vskutku rozsáhlého komplexu iCity na 93 tis. metrech čtverečních. To bude oficiálně fungovat od poloviny roku 2013, za podobným účelem jako samotné TechCity, jenž by svou velikostí vydalo na slušně vybavené město zabírající nemalou část východního Londýna. Pro představu doporučuji otevřít techcitymap.com.

Nechybí ani poměrně významná podpora ze strany vlády, ať už se jedná o zvláštní slevy a výhody nebo investice pro společnosti a startupy, které se rozhodly v Londýně zkusit své štěstí. 

Our ambition is to bring together the creativity and energy of Shoreditch and the incredible possibilities of the Olympic Park to help make East London one of the worlds' greatest technology Centres. (David Cameron, 4.11.2010)

Zkusit či nezkusit?

Chris Moore na semináři uvedl sedm hlavních důvodů, proč to zkusit, a k tomu ještě jeden neoficiální, že do Londýna to létá levně a každou chvíli. Zdůraznil výhodu místa, ostatně Londýn je nepochybně prestižní a top lokalita pro všechny, kdo se pohybují v oblasti ICT a startupů. Dále je zde silná vládní podpora, kvalitní financování, nadčasové prostředí, bezprostřední přístup k zavedeným a uznávaným společnostem i osobnostem, dobrá dopravní infrastruktura a multikulturní atmosféra – to vše by mělo být dostatečně silným lákadlem pro české společnosti a startupy s touhou postoupit na „vyšší metu“ za hranice ČR. Pro ještě bližší představu o tom, co TechCity obnáší, můžete shlédnout následující krátké video (v angličtině):


Pozvánka a něco navíc

Levná letenka, ruku v ruce s možností sehnat si cenově dostupné ubytování, by mohla být prvním krokem k vlastní představě o Techcity. Pro začátek stačí zajít na populární Entrepreneur festival, což je nepochybně silné místo i pro „pouhé“ načerpání inspirace, podnětů a motivace. Tato akce se mj. stala osudovou pro firmu Brand Embassy, která se ve výsledku rozhodla v Londýně vyrůst a daří se jí.

Zakladatel Brand Embassy Vít horký zanechal několik málo tipů, co jim v růstu pomohlo: S novým nápadem přišel rozsáhlý průzkum, který potvrdil potřebnost projektu a potenciál myšlenky. Další klíčovou aktivitou byl sběr zpětné vazby a tipů na domácím i mezinárodním poli. Svou úlohu zde sehrála hlavně kritika, která pomohla posunout ideu o kus vpřed k úspěšnému vstupu na trh. Významnou roli sehrál StartupYard, SeedCamp a TechCity, které poskytlo klíčovou podporu ve vývoji.

Pokud máte zajímavý projekt a myslíte si, že by stál za zviditelnění, druhým krokem vedle Entrepreneur festivalu by mohla být akce Startup Games – mezinárodní soutěž o nejlepší projekt.

Slovo závěrem…

TechCity není jen místo, kde lze pracovat, inovovat a realizovat, ale také prostor pro sdílení, a příležitost být součástí komunity. Ať už byste chtěli najít investora, člena do týmu, užitečnou zpětnou vazbu nebo podporu, je to právě TechCity, nejrychleji rostoucí a největší digitální centrum Evropy, co doslova shlukuje zajímavé a uznávané osobnosti z různých míst na celém světě.

ebf - tip do článku - debata

Pokud se to rozhodnete zkusit, určitě neváhejte Chrise Moora kontaktovat, rád vám poskytne veškeré informace a můžete se díky němu těšit na hladší vstup do tohoto jedinečného dynamického prostředí.

See you in London!

Autor článku

Její osobně profesní vizitku naleznete na linkedinu. Její neosobní twitter účet: @friendlyAnna.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).