Hlavní navigace

Technisat DIGIT ISIO S2: dokonalý obraz SD i HD, HbbTV, Internet, dva S2 tunery, sdílení a další funkce

20. 11. 2014
Doba čtení: 10 minut

Sdílet

Digit ISIO S2 od TechniSatu je nejnovější satelitní přijímač, který umožní kromě příjmu satelitních HD i SD programů, také přístup na internet

Prémiový přijímač Technisat

Tento přijímač je zařazen k prémiové třídě digitálních satelitních přijímačů právem. K opravdu dokonalému obrazu včetně barevného podání jsou i SD programy na větších obrazovkách optimalizovány tak, jak se to málokterému výrobci podaří. Vývojářům TechniSatu se zdařilo implementovat do přijímače také mnoho nových funkcí, se kterými se seznámíme níže.

Přijímač můžeme připojit k internetu a využívat jej i jako prohlížeč libovolných webových stránek, poslouchat internetová rádia apod. Přístroj se může připojit k portálu ISIO Live!, což je speciální stránka TechniSatu, kde firma představuje novinky ze svého portfolia a další služby.

Digit ISIO S2 umožňuje záznam programů na externí USB pevný disk, flash disk nebo na SD/MMC kartu. Za určitých podmínek můžeme jeden program (i kódovaný) nahrávat a zároveň druhý sledovat nebo dva programy současně nahrávat.

Přední panel

Přijímač je opatřen eloxovaným hliníkovým krytem. Vyrábí se v černém a stříbrném provedení. Jeho rozměry jsou (ŠxVxHl): 286,0×40,0×155,0 mm.

Vlevo je modře podsvícené tlačítko zapnutí/vypnutí do StandBy, následují do kruhu situovaná tlačítka pro základní ovládání. Uprostřed je světle modrý dvanáctimístný alfanumerický displej VFD. Na něm se zobrazují stavy přijímače, například číslo předvolby a název kanálu (u delších názvů text rotuje zprava doleva), zapnutí Hbb TV, přesný čas a další. V prostoru displeje nalezneme také čidlo dálkového ovládání. Na pravé straně pod otvíracím víčkem nalezneme jednu čtečku paměťových karet SD/MMC Card a jeden port USB 2.0 pro připojení externího USB disku, USB-WLAN-Adapteru, případně klávesnice.

Zadní panel

2× F konektor
1× konektor pro připojení externího IR čidla
1× Mini SCART (pro připojení redukce na SCART viz obrázek v závěru)
1× HDMI (out)
1× Audio výstup analogový (L / R)
1× Digitální audio výstup elektrický
1× Digitální audio výstup optický
1× 10/100 Ethernet 1 (RJ-45)
2× USB 2.0
1× napájecí konektor 12V/3A
Zcela vpravo má přijímač integrovaný dekodér Conax, který u nás asi využijí pouze abonenti této služby a jeden CI+ slot, například pro vložení dekódovacího modulu pro příjem českých a slovenských satelitních programů (Skylink, T-Mobile, freeSAT by UPC Direct). Na služby jiných poskytovatelů je nutno použít příslušný modul a kartu podmíněného přístupu.

Dálkové ovládání RC-5

Černé dálkové ovládání má matnou strukturu, je delší, jak bývá u Technisatu zvykem: 230×45×21 mm. Má 49 gumových tlačítek, které jsou výborně rozmístěny. Tlačítka jsou odlišena nejen tvarem, velikostí a barvou, ale také popisy a symboly. Přepínání kanálů je standardní a úhel příjmu signálů je v dostatečném rozsahu. Je napájeno dvěma AAA bateriemi, které jsou součástí dodávky. Tento luxusní ovladač se používá také k přijímačům TechniSat Digit ISIO S i S1, nebo TechniSat TechniStar S3 ISIO.

Síťový napáječ

Jmenovité napětí AC100 – 230 V, 50/60 Hz, 0,9A, DC 12V / 3A

Popis jednotlivých funkcí přijímače

Každá služba má v Menu svoji nápovědu, která vás naučí s těmito programy pracovat a jak je využívat. Některé jsou však určeny pouze německým zákazníkům.

Nastavení antény

ISIO Internet-Technologie

Tento přístroj je vybaven rozsáhlými funkcemi IP, díky tomu umožňuje přístup k interaktivním službám, mediatékám, volnému procházení internetu, vyvolání nabídek „Video-on-Demand“ a zároveň také použití HbbTv.
Nový servisní portál společnosti TechniSat – ISIO Live! umožňuje sledování internetu. Digit ISIO S2 je také vybaven funkcí DVRready, a je proto vhodný pro pořizování záznamu televizních a rozhlasových vysílání na externí USB pevný disk. Díky integrovanému TWIN tuneru je možné sledovat vysílání jednoho programu a přitom pořizovat nahrávku jiného programu. Digit ISIO S2 podporuje v počítačové síti UPnP (klient a SERVER) a má tak přístup k multimediálnímu obsahu sdíleného v síti.

Watchmi

Služba watchmi si na disk stahuje a ukládá své obrázky

S watchmi se díky integrované programové informační službě „SiehFern INFO“ dostanete na přístrojích od TechniSatu k televizi na vyžádání. Je však určena primárně pro německé zákazníky. Je to služba pro individuální televizní vysílání od společnosti Axel Springer Digital TV. Díky integraci tématických kanálů watchmi do digitální programové informační služby „SiehFern INFO“ se tak Internet a televize slučuje a vytváří nové interaktivní médium.

HbbTV

Pokud je aplikace Hbb TV ve zvoleném programu přítomna, najdeme v pravém spodním rohu obrazovky tlačítko inicializace. Bývá zpravidla v červené barvě doplněna případně textem. V poslední době se aplikace může na obrazovce hlásit i modrým tlačítkem. Funkci spouštíme na dálkovém ovládání příslušným tlačítkem v požadované barvě.

Na obrázku je vstupní stránka Hbb TV německé veřejnoprávní televize rbb

Hybridní televize kombinuje televizní vysílání s širokopásmovým internetem. HbbTV – Hybrid Broadcast (vysílání) Broadband (širokopásmový internet) TV. Platforma HbbTV sjednocuje výrobce přijímačů a vysílatele s cílem, aby interaktivní služby byly v televizorech všech různých značek a divák nemusel při nákupu televizoru pátrat, která služba mu bude fungovat a která ne. Univerzálnost použití zaručuje logo HbbTV. Jsou zde Interaktivní doplňkové služby a informace k programu přijímanému přes internet například Hbb teletext, videa on line včetně archivních, EPG a další. Výhodou Hbb TV je to, že funguje na všech zařízeních, kde je integrováno. Konkuruje úspěšně tzv. widgetům, kde musí být pro jejich funkci vždy v každém zařízení individuální software pro příslušnou službu, což je náročné pro výrobce. Službu Hbb TV, stejně jako widgety ve smart televizorech je možno využívat pouze za podmínky připojení zařízení k internetové síti.

„SiehFern INFO Plus“ (SFI+)

S touto rozšířenou elektronickou informační službou k vysílání (ePID) nabízí společnost TechniSat aktuální a podrobný přehled k mnoha programům. Přehled programů je platný až na sedm dní dopředu a je doplněn o funkci vyhledávání, třídění dle žánrů a (při satelitním příjmu) o obrazový materiál ke zvoleným vysíláním. Pomocí služby SiehFern INFO Plus je možné rychle a pohodlně aktivovat časovače.

ISIPRO

Bezplatný manažer seznamu vysílání společnosti TechniSat vás ušetří obtížného manuálního vyhledávání vysílačů. Pokud dojde ke změně frekvence, zahájení nebo vypnutí vysílání programu, tato služba automaticky nabídne aktualizaci příslušného seznamu programů. Aktualizace proběhne, pokud s ní souhlasíte a potvrdíte ji. Osobní seznamy zůstanou uloženy a v případě potřeby dojde k jejich přizpůsobení.

TechniMatic

Tato bezplatná aktualizační služba společnosti TechniSat udržuje software přístroje vždy aktuální. Jakmile jsou k dispozici aktualizace pro rozšíření nebo vylepšení obslužného softwaru, přístroj sám provede v zadaném čase (nastavitelném v menu přístroje) aktualizaci softwaru. Tím se dosáhne vysoké úrovně spolehlivosti a širšího, příp. vylepšeného obsahu funkcí.

AutoInstall

Při prvním uvedení přístroje do provozu je třeba provést několik důležitých nastavení (zejména přizpůsobení místním podmínkám). Instalační asistent společnosti TechniSat vás pomocí přehledných kroků se snadno srozumitelnými dialogy provede instalací, takže vyžadované nastavení dokončíte rychle a bez námahy. Váš přístroj bude díky tomu během chvilky připraven k provozu.

TechniFamily

Pomocí funkce TechniFamily je možné zadávat uživatelské profily chráněné heslem. Pro každý profil je možné nadefinovat individuální přístupové možnosti a omezení, jako např. zvolené programy nebo denní časová rozmezí, a také maximální dobu používání. Tak mohou rodiče přizpůsobit provoz televize potřebám dětí.

MyTechniSat-App

Přijímač je také možné připojit do domácí PC sítě a sdílet obsah s dalšími zařízeními v síti jako jsou počítače, notebooky, tablety, televizory apod. Kompatibilní přístroje je možné pomocí aplikace MyTechniSat pro chytré telefony nebo tablety nejen přímo ovládat přes dotykový displej telefonu, ale je možné si také mobilní cestou přes Internet prohlížet a pohodlně přes dotykový displej spravovat programová data a časovače. MyTechniSat, navíc nabízí chytré funkce pro multimédia, například přehrát si obsah externího disku přijímače, nebo nastavovat časovače, i když jste na cestách. S tímto přijímačem máte nejen přístup k jakékoliv stránce na internetu, ale i internetovým rádiím.

Navigátor se stejně pojmenovaným tlačítkem na dálkovém ovládání budeme používat na přepínání asi nejčastěji.

Informační lišta a přepínání volitelných nastavení 

Bluetooth

DIGIT ISIO S2 je také jedním z prvních Bluetooth zařízení od společnosti TechniSat. Tento přijímač můžete připojit pomocí USB Bluetooth adaptéru k bezdrátovým sluchátkům, nebo reproduktorům.
TechniSat Bluetoh BluSpeaker: https://www.technisat.com/cs_CZ/Techni­Sat-BluSpeaker/352–9755–9757/

Programový deník – aktualizace SFI dat

Volitelné příslušenství a PVR

Modul TechniSat TechniCrypt Irdeto CI+ V2 (Skylink Ready): http://www.tvdigitalne.cz/cam-technicrypt-irdeto-ci.html, cena 999Kč. Dekódovací modul TechniSat TechniCrypt Irdeto CI+ pro satelitní přijímače s CI/CI+ sloty. Dekóduje pomocí karet IRDETO (ICE) Skylink, CS Link a freeSAT by UPC Direct programy v novém kódovacím systému IRDETO PI-sys.

Aktualizace softwaru bude možná přímo přes družici – funkce OTA. Nová verze modulu je s funkcí DualDecrypt. Od předchozího modelu TechniCrypt je doplněn o funkci dualdecrypt, možnost nezávislého nahrávání a sledování různých programů v rámci jedné frekvence. Jedná se například o frekvenci 12 525, kde vysílají ČT1, ČT2, ČT Sport, ČT24, ČT :D, ČT art, Prima a TV Noe. Můžete tedy sledovat např. ČT a ve stejném čase nahrávat z Prima TV i v jednotunerovém přijímači. Tolik strohý popis výrobce.

Nahrávky uskutečněné přijímačem otevřeme v navigátoru. Vpravo je zmenšené okno, kde si můžeme nahrávku prohlédnout, a poté ji přepnout do celoobrazového režimu.

Protože tento přijímač má tunery dva, je tato funkce, pokud ji povolíme v Menu, použitelná i současně s druhým tunerem. Pokud chceme přijímačem nahrávat dva kódované programy najednou (třeba z obou tunerů), je druhý program ukládán na disk zakódovaně! Po ukončení nahrávky a přepnutí do StandBy se automaticky druhý zakódovaný záznam začne dekódovat, takže jsou pak oba připraveny například pro editaci mimo přijímač, nebo přehrávání na jiném zařízení vč. PC. Má to však jedno omezení. Nelze se při nahrávání dvou programů najednou dívat na žádné jiné programy, pouze na tyto dva, nebo na nahraný program z disku. Zkoušel jsem modul i v jiných přijímačích a televizorech. Dekódování a přepínání programů je i tam okamžité a bez prodlevy.

TechniSat vyrábí i další komponenty, které rozšiřují funkce satelitního přijímače. Na obrázku odleva je TechniSat Teltronic ISIO USB-WLAN-Adapter, externí čidlo dálkového ovládání a nebo redukce TechniSat Mini SCART-Adapter pro TechniPlus ISIO.

Pro seznámení s přijímačem se můžete podívat na YouTube zde: https://www.youtube.com/watch?v=0-D4AdObdVw
https://www.youtube.com/wat­ch?v=6Ra9wE4hdEo
https://www.youtube.com/watch?v=0-D4AdObdVw&feature=player_embedded 

Přijímač lze také programovat a ovládat pomocí chytrého telefonu s aplikací MyTechniSat: https://www.technisat.com/cs_CZ/Jak-nastavit-MyTechniSat-app/352–492/

Firmware: https://www.technisat.com/as­setsFS/downloads/assets/me­dias/common/64/SOFT_DIGIT-ISIO-S2.zip

Přijímač je po všech stránkách velice kvalitní. Na naše poměry mírně zvýšená cena bude možná pro některé potenciální kupce překážkou, ale pokud chcete bezproblémový přijímač s množstvím doplňkových funkcí, které jeho používání zkvalitňují a rozšiřují je dobrou volbou.
V testech renomovaných satelitních časopisů získal tento přijímač tato hodnocení:
SATVISION – velice dobrý, z možných 100 procent získal 93,5. SFT jej ohodnotil také jako velice dobrý a školní známkou 1,3.

Podporované formáty a kodeky 

Kodeky videa MPEG-4, MPEG-2, MPEG-1, H.264
Zvukové formáty MP3, WAV, FLAC, M4A, MP2, OGG
Video formáty MP4, MKV, MOV, MPG, TS, TS4, VOB, WMV, AVI, ASF
Obrazové formáty JPEG, BMP, GIF, PNG, TIFF

Funkce obrazu

Obraz v obraze (PIP): u volných programů (2× SD, 2× HD, 1× SD a 1× HD)
Obraz a obraz (PAP): u volných programů
Zmrazení obrazu:Ano
Zoom: Ano

Spotřeba

Provoz 13 W
Maximální provozní 22 W
Standby-Quick Start 6,9 W
Pohotovostní režim LED <0,2 W
Pohotovostní režim Hodiny 1,2 W

LNB 

Napájení vertikálně 14 V
Napájení 18 V Horizontální
LNB modulace 22 kHz
Napájení Max. 400 mA (ochrana proti zkratu)
DiSEqC 1.0 / 1.2 / Sat-CR

Audio Coding 

Vzorkovací frekvence 32 kHz, 44,1 kHz, 48 kHz
Audio Mode: Mono, stereo, joint stereo, dual mono,
Stereo zvuk (Dolby Digital Dekódování) Bypass podporován přes SPDIF a HDMI s datovým tokem (Dolby Digital Plus, MPEG) a PCM (MPEG) formáty
Dolby Digital Plus a DTS Baypass v režimu Bitstream. Komprese zvuku MPEG-1 a MPEG-2 Layer I & II, MP3

Obecné vlastnosti 

Displej: alfanumerický VFD
hotelové menu

Další Funkce

Paměť až na 10000 programů
Paměť pro oblíbené programy až 10000 míst
Regionální VOLBA programu
Teletext
Teletextové titulky
Paměť TXT na 1000 stran
Časovač vypnutí a zapnutí
OSD jazyky: němčina, angličtina, francouzština, řečtina, italština, nizozemština, polština, portugalština, ruština, španělština, švédština, čeština, turečtina, maďarština

tuner 

2× DVB-S2: příjem HDTV (MPEG-4 a 2) a SD (MPEG-2)
Vstupní impedance 75 Ω
Frekvenční rozsah 950 … 2150 MHz
Viterbi:1, 2.3, 4.3, 5.6, 8.7, (automatické. nastaveni)
DVB-S QPSK
DVB-S 2 … 45 Mbit/s
DVB-S2 8PSK QPSK
DVB-S2 2 … 45 Mbit/s
FEC RS, LDPC, BCH

Audio

AC3 Dolby Digital bitstream out

MM AI t

Přijímač k testu zapůjčil:

IPON s.r.o. se sídlem v Rokycanech
Web přijímače: http://www.tvdigitalne.cz/technisat-digit-isio-s2-black.html
Mail: info@tvdigitalne.cz
Cena 7549 Kč vč. DPH
Po registraci v Menu přijímače si můžete po zakoupení a první instalaci prodloužit záruční dobu ze dvou na tři roky.

Balení obsahuje:

• Přijímač Technisat DIGIT ISIO S2
• Dálkové ovládání
• HDMI kabel
• 1× AAA baterie
• Německý tištěný stručný Manuál
• CD s velice podrobným německým manuálem v PDF

Co u vás rozhoduje při nákupu satelitního přijímače?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Externí spolupracovník DigiZone se specializací na satelitní a terestrické vysílání, dálkový příjem televize i VKV rozhlasu a přítel elektroniky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).