Hlavní navigace

Technisat DigitRadio 250: plně digitální přijímač pro každého. A přenosný

6. 7. 2015
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: Technisat
Na náš trh přichází přenosný DAB přijímač kombinovaný s FM rádiem, který může být napájený jak ze sítě, tak z baterií. A je dokonce ve stereu.

Přesně za měsíc startuje v Praze a části středních Čech první plnohodnotný experiment digitálního rozhlasu s plným výkonem (20 kW) z hlavního pražského vysílače na Žižkově. Jste na něj připraveni? Digitální stanice Českého rozhlasu nyní můžete poslouchat prostřednictvím nového přenosného DAB/FM rádia Technisat DigitRadio 250.

V klasickém přenosném provedení najdete nejen obvyklý tuner pro FM, nebo, chcete-li, VKV, ale také rozšíření o digitálně přijímané rozhlasové vysílání DAB, resp. DAB+. K dispozici jsou rovněž pozice pro uložení deseti stanic, a to pro každý z obou rozhlasových systémů.

Jelikož jde o přenosný radiopřijímač, koncepce je v podstatě daná: víko baterie zezadu (mohlo by být i zespodu), malý tří řádkový a modře podsvícený displej, který je vpředu stejně, jako tlačítkové ovládání a dvojice reproduktorů. Vše je takříkajíc na výšku, ale základna je dostatečně stabilní s dlouhými a rozumně vysokými gumami.

Nejsou tu žádné vstupy a výstupy, pouze výstup na sluchátka na boku, a není tu ani připojení na externí anténu, které by se konkrétně v Česku dosti hodilo. Ale nejspíše nejen zde, i když jsem doposud neměl možnost vyzkoušet DAB v zahraničí.

Koncepce je to úsporná, i když oproti běžnému přijímači zahrnuje stereo zesilovač a dvojici širokopásmových reproduktorů umístěných pod nesnímatelnou kovovou mřížku.

Na rozdíl od jiných DAB přístrojů tu není poslech internetových rádií. To ale u přenosného radiopřijímače asi nepřekvapí. I když zabudovaná a rozumně se chovající „wifina“…

Tradiční přenosná koncepce s méně tradiční dvojicí reproduktorů za nesnímatelnou kovovou mřížkou.
Autor: Technisat

Tradiční přenosná koncepce s méně tradiční dvojicí reproduktorů za nesnímatelnou kovovou mřížkou.

Jednoduché zprovoznění, ale jen v němčině

Technisat je německá značka a na přijímači je to bohužel znát. Po zapnutí totiž namísto toho, aby se slušně zeptal na jazyk (čeština chybí), rovnou vás v němčině přivítá a automaticky vyhledá DAB kanály.

Instalovat tak většina z nás bude muset ručně a začít volbou jazyka, tj. výběrem mezi angličtinou, francouzštinou, italštinou nebo standardní němčinou.

V systémovém menu najdete i možnost vypnout osvětlení displeje po určité době a také možnost softwarové aktualizace. Když ji odklepnete, objeví se zpráva „Waiting for PC wizard…“ Volba, která je v tomto případě poněkud mimo, tu zřejmě zůstala z nějakého přijímače s možností připojení na internet. Vraťme se ale k instalaci.

Následovat bude nejspíše ladění DAB a také FM pásma, přičemž si můžete vybrat mezi laděním manuálním nebo automatickým. Tlačítko Scan naladí nejbližší stanici, v menu pak můžete u automatického ladění navolit vyhledání všech dostupných stanic nebo jen takových, které mají silný příjem. Ta druhá varianta je jak u FM, tak zejména u DAB jistě lepší volbou.

Pro prakticky všechny funkce jsem si vystačil bez příručky, jen obvyklé dlouhé podržení tlačítka Scan běžně následně prolaďující celé pásmo a u lepších přijímačů a A/V receiverů automaticky ukládající stanice do paměti, takto nefungovalo. Nakonec jsem zjistil, že přijímač tuto funkci vůbec nemá, ale ukládání stanic není nijak složité. Jen to musíte udělat manuálně. Naladíte si stanici a pokud ji chcete uložit do jedné z deseti pamětí, podržíte déle tlačítko Preset, vyberete pozici a vše zakončíte Enterem. Je to zkrátka jen o stylu a co si matně vzpomínám, měl jsem jednou „světový přijímač“, který to dělal podobně.

Uložené stanice jsou zjevně zálohované i v okamžiku, kdy v přijímači nemáte baterie. Zkoušel jsem to pro cca pět minut, půl hodiny, hodinu a den a noc vždy s úspěchem. U této značky bych ale nic jiného nečekal.

Pohodové ovládání

Zajišťuje ho jedna řada tlačítek pod displejem rozdělených na dvě části (viz galerie). Na systém přijdete rychle, i když bohužel Technisat nedrží stejné názvy tlačítek určených pro tutéž funkci u všech přístrojů, což je pochopitelně škoda. Zatímco například u DigitRadio 100 přepíná mezi jednotlivými rozhlasovými systémy Mode, tady je to Source. To vás zavede buď do DAB, nebo FM, což jsou jediné dvě možnosti.

Naladěné a uložené stanice vyvoláte tlačítkem Preset a případným zmáčknutím šipkové klávesy. Do menu vstoupíte přes stejnojmenné tlačítko a pohybujete se v něm dvěma „šipkami“, do konkrétních voleb vstupujete přes Enter. Pokud potřebujete vyskočit z nabídky nebo se posunout na vyšší úroveň, stačí zmáčknout tlačítko Menu.

Vše doplňuje hlasitost a její utlumení, které je ale na opačném konci, a tlačítko Info. To postupně zobrazí informace z RDS, pokud je dostupné, nebo doprovodného radiotextu. Jde například o typ zvuku, datum a také čas, případně informace ke skladbě nebo informace k dopravě, které jsou na DAB vysloveně příjemné. Displej není velký, takže zobrazované informace na něm rotují, po vypnutí a opětném zapnutí přijímače se ale druh nastavené informace nezachovával.

ČTĚTE TAKÉ:

Digitální experiment Českého rozhlasu v Praze začne 6. srpna

Digitální radiopřijímač Ferguson DAB+ 100

Digitální rozhlasové vysílání DAB – časté dotazy (ČRa)

Dostupné české rozhlasové DAB stanice na Wikipedii

Bez měření spotřeby

Snažil jsem se změřit alespoň spotřebu za chodu, ale z neznámých důvodů můj měřicí přístroj udávaných 6 wattů vůbec nezaregistroval, takže na rozdíl od televizorů nemohu sloužit.

Solidní, ale nikoli bez škraloupů

Přijímač se choval naprosto stejně na FM i na DAB a v obou případech začal po zapnutí fyzickým tlačítkem (klasický pohotovostní režim tu není) automaticky prolaďovat pásmo, což jde rychle, takže dlouho nečekáte. Pokud si ale do paměti uložíte alespoň jednu stanici, přijímač automaticky neladí a rovnou přejde na ni.

Technisat jsem kvůli DAB zkoušel v Praze Bubenči, FM pak u mě doma, kousek za Prahou, kde ovšem DAB nejede (možná od srpna). V Bubenči jsem naladil v podstatě jen stanice Českého rozhlasu, i když ne všechny. Mimo jiné fungovaly Radiožurnál, Radio Wave a Radio Junior, Vltava ale nepracovala. Mimo ně jsem naladil jen Radio Beat.

Přiznám se, že s DAB příjmem nemám žádné zkušenosti (sbírám je a toto je teprve druhý přijímač, který zkouším), a tak jsem byl překvapen tím, že se chová trochu jinak, než bych čekal. Původně jsem si totiž myslel, že stanice buď hrát budou, nebo vůbec nebudou. Nějak jsem nepočítal s tím, že při naladění přes volbu „pouze nejsilnější stanice“ narazím na jednu se slyšitelnými výpadky. Původně jsem si myslel, že tomuto zamezí filtr a opravdu pustí jen stanice s dostatečně silným signálem, které vypadnou jednou za čas nebo za uherský rok. Nakonec jsem si uvědomil, že filtr nemůže být stoprocentní, což platí zvláště dnes, kdy se vysílá s omezeným výkonem a z malého počtu vysílačů, takže některé stanice jsou okamžik „nahoře“ a pak se na chvíli naprosto propadnou. Zjevně tak záleží na tom, kdy na ně při ladění narazíte. Jinak byl ale příjem čistý a v porovnání s FM řádově lepší. Rozdíl byl vysloveně patrný a tady DAB jasně ukazuje své výhody!

S tím souvisí ještě jedna věc – netroufám si posoudit citlivost přijímacího tuneru. Za současné situace v Česku, a potažmo v Praze, by to navíc vůči přijímači nebylo solidní. V každém případě Český rozhlas zvedá od 6. srpna výkon na 20 kW, protože spouští experimentální DAB vysílání pro Prahu a okolí. Situace se poté – předpokládám – dosti změní.

Přijímač v Praze Bubenči při přepnutí na DAB pracoval v podstatě i bez antény nebo s vytaženou jen na zhruba třetinu. Pokud jsem ale vedle něj posadil kovovou lampičku, v klidu jsem ji mohl zatáhnout úplně a on si spokojeně jel dál bez jediného výpadku. :)

Škoda, že se česká PDF příručka věnuje pouze německé verzi menu, v Česku by se uplatnila spíše angličtina. Menu je naštěstí jednoduché, takže není problém s pochopením nabídky. Připravte se také na to, že přijímač pracuje pouze v režimu mono a „stereo nebo mono“. Nedá se tudíž nastavit na režim „pouze stereo“. Ne že byste na blízko umístěných reproduktorech rozdíl nějak výrazně slyšeli, ale někdy vás rozšíření báze příjemně překvapí.

Zmínit ještě musím diakritiku, resp. zobrazování doplňkových informací ke stanici. U přijímače jsem zaregistroval prakticky perfektní text s nabodeníčky, včetně ř, ž i č, a výjimkou bylo snad jen ů a ď, což je vidět z galerie výše. Zastoupení Technisatu mi k tomu neřeklo nic, ale situaci zjišťuji.

Technisat DigitRadio 250 není nejlevnější a za danou cenu někdy pořídíte i přijímač s internetovými stanicemi, byť ani zdaleka ne tak zvučné značky. Vypadá ale elegantně, má solidní výbavu, podporuje češtinu v zobrazování doplňkových informací (menu v češtině není) a má rovněž pohodové a snadno pochopitelné ovládání. Jestli si říkáte, že se mi líbí, máte pravdu. Navíc jsem si na něj snadno zvykl a i to je třeba ocenit.

Hodnocení

pro: doplňkový (informační) text v prakticky plné češtině, dobře čitelné znaky na displeji, průhledné ovládání, které pochopíte i bez příručky (možná až na ukládání stanic do paměti)

KL22 hlasovani

proti: přijímač pracuje pouze v režimu „mono“ a „stereo nebo mono“ a nemá režim stereo

Balení obsahuje

  • externí zdroj s napájecím kabelem (dvoužilový)
  • německá příručka (česká v PDF ke stažení)
  • záruka: 24 měsíců

Přemýšlíte nad přijímačem DAB?