Hlavní navigace

Telefónica a Vodafone chtějí sdílet infrastrukturu

6. 8. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Oba operátoři prý uvažují o tom, že svou pasivní infrastrukturu sloučí a vyčlení do společného podniku. Možná se tím připravují na výsledek aukce.

Podle zatím neoficiálních zpráv z médií (konkrétně z iDnes) se dva naši operátoři s vlastní sítí, Telefónica a Vodafone, chystají k rozsáhlému sdílení své infrastruktury. Článek na iDnes dokonce naznačuje, že by se mělo jednat o ještě „důkladnější“ formu sdílení, než jakou již nějakou dobu úspěšně provozují Telefonica a T-Mobile: ty vzájemně sdílí svou 3G infrastrukturu tak, že patří vždy jednomu (v různých částech republiky), ale využívají ji (recipročně) oba.

V případě sdílení mezi Telefónikou a Vodafone  by to podle zatím dostupných náznaků (nepotvrzených od operátorů) dokonce mohlo vypadat na jakousi dobrovolnou funkční separaci: tedy oddělení části sítě (veškeré pasivní infrastruktury) od ostatních aktiv a aktivit operátorů, a jejich sloučení a převedení  do jednoho společného podniku. Ale znovu: v tuto chvíli jde jen o spekulace, vycházející z neoficiálních informací. Skutečné plány operátorů mohou být i úplně jiné.

Na druhou stranu takovýto záměr určitě dává smysl. Především ekonomicky, protože operátoři musí hledat cesty k minimalizaci svých nákladů – a sdílení infrastruktury je jednou z mála možností, které mají k dispozici. A podle míry toho, jak potřebují ušetřit, pak asi volí i formu tohoto sdílení. Pokud by se skutečně jednalo o výše naznačovanou a hodně „důkladnou“ formu sdílení,  vypovídalo by to o opravdu velké potřebě snižování vlastních nákladů.

Je zde ale ještě jeden zajímavý aspekt, kterým je nadcházející aukce kmitočtů pro mobilní sítě. Pokud se do ní přihlásí i společnost PPF, jako nový hráč, a získá vyhrazený blok o šířce 10 MHz v pásmu 800 MHz, pak se tři stávající operátoři s vlastní sítí utkají celkem o 20 MHz tohoto nejlukrativnějšího pásma (přesněji 2×20 MHz, protože jde o párové pásmo). Přitom smysluplným objemem je 10 MHz, takže takovéto dva plnohodnotné příděly jsou k dispozici jen dva. Nicméně dražit se budou po 5 MHz.

MM socky3

Takže jedním z možných výsledků aukce je to, že jeden operátor získá v aukci plnohodnotných 10 MHz (tj, dva bloky o šířce 5 MHz), a zbývající dva každý po jednom bloku o šířce 5 MHz. Pokud by to byla právě Telefónica a Vodafone, a došlo k výše popisovanému sdílení, měli by to se společným využitím obou svých přídělů z aukce podstatně jednodušší.

Přitom první reakce od ČTÚ (citovaná v článku na iDnes) naznačuje, že by v takovémto sdílení neměl být problém ani z pohledu odvětvového regulátora.Na druhou stranu jsou známy i případy, například z Francie, kdy sdílení infrastruktury vadilo antimonopolnímu úřadu (u nás by šlo o ÚOHS), který se obával toho, že každý ze sdílejících operátorů toho bude vědět o zákaznících  a provozu toho druhého až příliš. Ale zde asi hodně záleží na tom, zda jde jen o sdílení pasivní infrastruktury, nebo i té aktivní.

Autor článku

Autor byl dlouho nezávislým konzultantem a publicistou, od 8.6.2015 je členem Rady ČTÚ. 35 let působil také jako pedagog na MFF UK v Praze.