Hlavní navigace

Telefónica koupila firmu E-plus, stane se tak největším operátorem v Německu

23. 7. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Po spojení obou firem vznikne, co do počtu zákazníků, největší mobilní operátor v Německu a druhý největší v Evropě. Hodnota transakce dosahuje zhruba 130 miliard korun v hotovosti.

Zástupci Telefóniky dnes oficiálně potvrdili informace, se kterými včera přišla agentura Reuters. Firma od holandského telekomunikačního giganta KPN, kupuje jeho německou divizi E-Plus, kterou chce sloučit se svou německou pobočkou. Vznikne tak největší mobilní operátor v zemi a druhý největší v Evropě.

Dosud byla Telefónica v Německu, co do počtu zákazníků, až na čtvrtém místě za T-Mobilem, Vodafonem a právě E-Plus. Nový hráč bude obsluhovat zhruba 43 milionů zákazníků. Což odpovídá přibližně 40 procentům všech německých uživatelů mobilních telefonů. Dosavadní jednička německého trhu T-Mobile má v současné době necelých 37 milionů zákazníků.

Spojení musí ještě posvětit německý a evropský antimonopolní úřad. Vzhledem k tomu, že spojením dojde k poklesu počtu mobilních operátorů v Německu ze čtyř na tři, dá se předpokládat, že schválení akvizice bude podmíněno určitými ústupky. Pokud vše půjde hladce, mohl by být obchod oficiálně schválen v první polovině roku 2014.

Hodnota transakce je 5 miliard eur (130 miliard korun) v hotovosti. Německá dcera Telefóniky (Telefónica Deutschland) zaplatí za stoprocentní podíl v E-Plus 3,7 miliardy eur (96 miliard korun) v hotovosti a podílem 24,9 % v nově vzniklé firmě. Mateřská Telefónica S.A. proporčně ke svému podílu v Telefónica Deutschland bude muset vydat ze svého na tuto transakci 2,84 miliardy eur (74 miliard korun).

V druhé fázi Telefónica S.A. odkoupí od KPN 7,3 % akcií nově vzniklého podniku za 1,3 miliardy eur (34 miliard korun). V nově vzniklé společnosti tak Telefónica S.A. a KPN budou vlastnit společně 65 % akcií (KPN bude držet 17,6 % akcií). Dalších 17,6 % akcií bude ve vlastnictví Telefónica Deutschland a zbytek připadne na volně obchodovatelné akcie. Celkově tak bude Telefónica S.A. do obchodu investovat 4,14 miliardy eur (107,5 miliardy korun) ze svého.

Akcie Telefónica Deutschland se začaly na frankfurtské burze prodávat loni na konci října. Telefónica S.A. se tímto krokem přispět k umoření vlastního dluhu, který ještě v loňském roce dosahoval více než 58 miliard eur (1,5 bilionu korun). V letošním roce plánuje firma snížit dluh o čtyři miliardy eur (104 miliardy korun). Oznámená akvizice firmy E-plus by to podle představitelů firmy neměla ohrozit. Už jen proto, že k definitivnímu vypořádání transakce dojde až v průběhu příštího roku.

MMF24

V minulosti se objevily také informace, že za účelem získání prostředků k umoření dluhu zvažuje Telefónica S.A. i prodej části podílu v české pobočce.

Zdroj: The Next Web

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).