Hlavní navigace

Telefónica investuje do budování optických sítí a DSLAMů stovky milionů

Martin Vyleťal

Telefónica vyčlenila pro následující dva roky 300 milionů eur na investice do rozvoje optických sítí ve Španělsku. Česká pobočka má pro letošní rok na budování přístupové optické sítě a nových DSLAMů připraveny stovky milionů korun.

Telefónica chce letos ve Španělsku více investovat do rozvoje (FTTH) optických sítí v Madridu a Barceloně. Nové optické sítě chce začít letos budovat také v Bilbau, Cordóbě, Cádizu, Pamploně, San Sebastiánu, Seville a Zaragoze. Na tyto účely má v letech 2013 až 2015 vyčleněno zhruba 300 milionů eur.

Telefónica má ve Španělsku 300 tisíc zákazníků, kteří se připojují k Internetu prostřednictvím optické sítě. Jen v listopadu firma získala na 22 tisíc nových uživatelů vysokorychlostního internetu na optice.

Tuzemská pobočka nabízí optické připojení na bázi FTTH či FTTB v pilotním provozu již od roku 2008. Síť je dostupná převážně v novějších developerských projektech, ať už v rezidenčních nebo kancelářských. Telefónica v letošním roce počítá s jejím rozšiřováním tak, aby optické připojení na bázi FTTH bylo koncem roku dostupné pro 13 tisíc domácností. 

Content 2017 Tip Kytary

Výrazně více zákazníků, zhruba 150 tisíc, bude profitovat z připojení zhruba 150 nových VDSL DSLAMů do optické sítě (FTTn) a z 250 mobilních základnových stanic (FTTs), uvedla tisková mluvčí Telefóniky Blanka Vokounová. V případě VDSL DSLAMů jde o to, že operátor ze své ústředny „vyvede“ optickou síť, kterou „dovede“ co možná nejblíže ke koncovým zákazníkům. Pro poslední úsek ale využije metalické vedení.

Podle Blanky Vokounové bude letos Telefónika do budování přístupové optické sítě a nových DSLAMů v letošním roce investovat stovky milionů korun.

Našli jste v článku chybu?
31. 1. 2013 11:46
W. (neregistrovaný)

Nic zadarmo neexistuje. Takže to platíme my chudáci z daní pravděpodobně.

30. 1. 2013 18:38
JKL (neregistrovaný)

Jak "zadara"? Ta přípojka je zaplacená pěkně mastnými měsíčními poplatky... Na jednom menším městě mám dům a platím tam za cca 2,5 Mbit/s ADSL od O2 víc peněz než za 50 Mbit pár kilometrů odtud.

Takže to mi moc "zadara" nepřijde :-)