Hlavní navigace

Telefónica navýší o 20 procent svůj podíl v Telecom Italia

24. 9. 2013
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Firma za akcie zadluženého telekomunikačního operátora zaplatí 8,4 miliardy korun. Telefónica se navíc zavázala svůj podíl v italském telecomu navýšit až na 70 procent.

Španělská Telefónica včera podepsala dohodu s firmou Telco, holdingovou společností, která kontroluje italského telekomunikačního operátora Telecom Italia. Dosud drželi Španělé ve firmě 46 procent akcií, nyní se zavázali odkoupit dalších 20 procent akcií za 324 milionů eur (8,4 miliardy korun). V přepočtu na jednu akcii zaplatí Telefónica 1,09 eur, na burze se přitom akcie včera prodávaly za 59 centů. Telefónica zvýší svůj podíl na úkor současných akcionářů Telca – Assicurazionni Generalli SpA, Intensa Sanpaolo SpA a Mediobanca SpA.

Telecom Italia použije získané finanční prostředky na umoření části astronomických dluhů, které v současné době dosahují 28,8 miliardy eur (746 miliardy korun). Plán, který začátkem října představí výkonný ředitel firmy, navíc počítá s prodejem 12 tisíc stožárů a rozdělením Telecom Italia na dvě firmy. Jedna se bude v Itálii věnovat prodeji služeb firmám, druhá pak domácnostem a fyzickým osobám. Ve hře je i prodej brazilského operátora Tim Participacoes SA, který Telco vlastní a jehož hodnota se odhaduje na 11 miliard dolarů.

Telefónica se zároveň zavázala, že v budoucnu odkoupí v Telcu další akcie tak, aby její podíl dosáhl 70 procent. Na tuto transakci je ochotna vynaložit 117 milionů eur (3 miliardy korun).

Španělé a italští finanční investoři vstoupili do firmy Telco v roce 2007, když koupili 18 procent akcií za 4,1 miliardy eur (106 miliardy eur). Pro italskou vládu to by tehdy kompromis, který měl udržet firmu v italských rukou a zabránit tak vstupu AT&T a America Movil mexického miliardáře Carlose Slima.

Letos je Telefónica v Evropě na nákupech už podruhé. V červenci firma oznámila, že od holandského telekomunikačního giganta KPN, kupuje jeho německou divizi E-Plus, kterou chce sloučit se svou německou pobočkou. Vznikne tak největší mobilní operátor v zemi a druhý největší v Evropě.

BRAND23 Workshop

Samotná Telefónica se přitom podobně jako Telco potýká s obrovským dluhem. Ten v loňském roce dosahoval více než 58 miliard eur (1,5 bilionu korun). V letošním roce plánuje firma snížit dluh o čtyři miliardy eur (104 miliardy korun).

Zdroj: Bloomberg

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).