Hlavní navigace

Telefónica O2 potvrdila filtrování stránek

Jiří Macich ml.

Telefónica O2 skutečně hodlá blokovat všem svým zákazníkům přístup na nelegální webové stránky na základě blacklistu Internet Watch Foundation (kritikům Internet Watch Foundation však vadí, že o nelegálnosti stránek nerozhoduje soud). Lupě to dnes potvrdil Martin Žabka, tiskový mluvčí dominantního telekomunikačního operátora na našem trhu: V žádném případě nechce omezovat svobodné prostředí Internetu, na rozdíl od jiných operátorů nijak neomezujeme tzv. „nevhodný“ obsah. Nicméně výjimkou jsou…

Telefónica O2 skutečně hodlá blokovat všem svým zákazníkům přístup na nelegální webové stránky na základě blacklistu Internet Watch Foundation (kritikům Internet Watch Foundation však vadí, že o nelegálnosti stránek nerozhoduje soud). Lupě to dnes potvrdil Martin Žabka, tiskový mluvčí dominantního telekomunikačního operátora na našem trhu: V žádném případě nechce omezovat svobodné prostředí Internetu, na rozdíl od jiných operátorů nijak neomezujeme tzv. „nevhodný“ obsah. Nicméně výjimkou jsou stránky, které šíří obsah, kde jsou sexuálně zneužívané děti.

Content 2017 - tip Creative Dock

Adresy, které obsahují stránky se sexuálně zneužívanými dětmi přebíráme od IWF, protože je v této chvíli jediným dostupným relevantním seznamem. Zároveň spolupracujeme s Policií ČR a Saferinternetem na lokálním blacklistu, dodal Martin Žabka. Jenže uživatelé si včera stěžovali na blokování celých domén, nikoliv jen konkrétního obsahu na nich, což je třeba u filehostingových serverů problém. To je prý ale podle Martina Žabky otázka technického selhání, nikoliv účel služby: Od 13. srpna došlo v rámci pilotního provozu k implementaci blacklistů do systému. Z toho důvodu mohlo dojít k dočasnému výpadku celých domén. V současné době je již vše v pořádku. Omlouváme se všem uživatelům, kterých se toto omezení dotklo a prosíme je o pochopení, protože pomáhají dobré věci.

Telefónica O2 trvá na tom, že těmito kroky neporušuje své loňské stanovisko. O tom, že nebudeme blokovat stránky s obsahem, kde jsou sexuálně zneužívány děti, jsme nikdy nemluvili. Loni se řešilo především blokování stránek s nevhodným obsahem, širšího spektra kategorií, nejen stránek s obsahem, kde jsou sexuálně zneužívány děti. Veřejnost by měla rozlišovat nelegální obsah – např. stránky, kde jsou sexuálně zneužívané děti a obsah nevhodný, který je mnohem složitější definovat. Nevhodný obsah automaticky blokovat nechceme ani nebudeme, uvedl Martin Žabka pro Lupu.

Našli jste v článku chybu?
14. 8. 2009 15:09
Lol Phirae (neregistrovaný)
No, nejlepe uzivatele pomohou dobre veci, kdyz udelaji Kyslikum papa. Od posuzovani toho, zda je neco legalni nebo ne jsou tady soudy, nikoliv pofiderni, nepruhledne a vladami financovane organizace typu IWF.
14. 8. 2009 17:26
uživatel si přál zůstat v anonymitě
Já hlavně nechápu PROČ? naštěstí připojení od O2 nemám, ale stejně nechápu, proč to dělají? Může mi vysvětlit někdo motivaci? To je priprava na to, az podobne blacklisty vyda RIAA, MPAA a OSA? A proste... vzdyt staci prenaset osubory pres torrent, nebo budou blokvat i to? Co nutí soukromou firmu vynakládat další peníze a investovat do toho, aby mohli lidem zablokovat pár stránek? Navíc jeslti budou blokovat tvrdou dětskou pornografii, tak jim neubyde nejak vyrazne trafficu. Nechápu to, může mi…