Hlavní navigace

Telefonujete do USA? Zkuste Dialpad.com!

23. 2. 2000
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Před časem byly na Lupě publikovány dva články o programech WebPhone a Net2Phone, které slouží k telefonování po Internetu. Oba programy, obzvláště Net2Phone, jsou v Čechách značně "provařené", zatím se však nikdo nezabýval americkou službou Dialpad.com, která je nejen v USA velmi oblíbená. Svým článkem to napravuje Petr Sršeň.

DialPad.com byl uveden někdy v říjnu roku 1999 a od té doby si získal již 3 milióny uživatelů. V nabídce má dvě základní služby. První je IP telefonie computer-to-phone (čili lze volat z počítače na jakoukoli telefonní stanici), druhou služnou je IP telefonie computer-to-computer (nebo-li můžete volat z počítače na počítač, oba mohou být umístěny fyzicky kdekoli na Zemi). Je zřejmé, že první služba je daleko atraktivnější, nicméně má jedno podstatné omezení. Tím je možnost volat odkudkoli na světe pouze do Spojených států a nikam jinam. Zástupci DialPadu sice tvrdí, že plánují umožnit volání i do Evropy, ale já tomu moc nevěřím, protože v Evropě je úplně jiné prostředí v oblasti telekomunikací.

Jak to funguje, co to stojí? Obrovskou výhodou DialPadu je to, že nemusíte stahovat a instalovat žádný klientský software, jako tomu je třeba u zmiňovaného Net2Phone nebo Buddyphone. Stačí pouze browser podporující Javu (doporučen je MSIE 4.0 a vyšší nebo Netscape Navigator 4.6). V praxi to znamená, že si otevřete stránku www.dialpad.com, zaregistrujete se a voláte. Velmi jednoduché a praktické. Po registraci se zalogujete, otevře se vám nové okno s java appletem, které má layout ne nepodobný displeji mobilního telefonu plus numpad na vytáčení. Můžete buď rovnou vytočit telefonní číslo (číslo se píše ve tvaru 1-předvolba-číslo, samozřejmě bez pomlček a dohromady) nebo si přidat lidi, kterým hodláte volat, do telefonního seznamu. To je docela užitečné, protože pokud je dotyčný též zaregistrován u Dialpadu, můžete mu volat buď na telefon (jestliže není on-line a tudíž neblokuje telefonní linku připojením k Internetu), nebo si ním můžete rozprávět computer-to-computer; tuto možnost využijete, pokud bude dotyčný právě připojen k Internetu.

Nyní k ceně. Obě služby jsou zcela zdarma, platíte jen místní telefonní poplatky za Internet (přesněji tarif Internet 2000), eventuálně poplatek poskytovateli za samotné připojení k Internetu. To mi ovšem připadá zbytečné, sic v ČR existuje VOLný a nově též World Online, který má i národní číslo, takže je dostupný odkudkoli z ČR za tarif Internet 2000).

Nyní bych se rád podělil o mé zkušenosti s touto službou. Dialpad využívám aktivně asi tři měsíce především k volání do USA. Po vytočení čísla se hovor naváže stejně rychle, jako kdybyste volali normálním způsobem, to jest z telefonu. Používám externí modem o rychlosti 33.6 Kb/s, je to dostačující, ale pokud máte 56 Kb/s modem, nic tím nezkazíte, ba naopak. Telefonovat jsem zkoušel i přes modem 14.4 Kb/s, v zásadě to lze, ale je to velmi trhané. Zkoušel jsem volat i computer-to-computer, na jedné straně byl modem 14.4, na druhé 56 Kb/s, oba počítače byly připojeny přes stejného poskytovatele a i přes stejný uzel (VOLný Česká Lípa), v tomto případě se hovor také mírně „sekal“, ale celkově to bylo uspokojivé a dalo se celkem slušně mluvit (ne ovšem duplexně). Při telefonování nedoporučuji dělat nic dalšího na Internetu, ať máte jakýkoli modem (platí pro komutované připojení), potom se totiž hovor zasekává. Kvalitu hovoru v ideálním stavu, kterého jsem dosáhl, bych přirovnal k IP telefonii, kterou provozují Eurotel (Netcall 55) a Paegas. Rozhodně je ale kvalita horší než klasický hovor přes pevnou síť (Český Telecom).

Další důležitou věcí je vstupní a výstupní zařízení. Zapomeňte na reproduktory, s nimi vzniká echo efekt a hovor se tím degraduje. Je dobré mít sluchátka, na mikrofonu už tolik nezáleží. Já sám mám snad nejlevnější mikrofon, co existuje, a hovor je v pořádku. Je jen důležité ten mikrofon mít blízko úst, aby vám bylo dobře rozumět. Pokud hodláte telefonovat často, doporučuji headset. To je takové sluchátko s mikrofonem dohromady, co mají ty pěkné operátorky v reklamě na Paegas ;) Ceny nejlevnějších headsetů se pohybují kolem 200 Kč.

Na závěr bych chtěl upozornit na jednu drobnost. Chtěl jsem zkusit zavolat kamarádovi na kolej (metodou computer-to-computer) a stále nám to nešlo. Nejdříve jsme mysleli, že je chyba někde v nastavení zvukové karty, slyšel jsem jen já jeho, ale on mně ne. Nakonec jsme přišli na to, že mají na koleji firewall, který nepovoluje porty, které využívá dialpad! Naštěstí jsem ve FAQ dialpadu našel detailní řešení tohoto problému (musí se povolit určitě porty, které dialpad využívá …).

Rozhodně doporučuji tuto službu vyzkoušet. Jestliže nikoho v Americe neznáte, zkuste zavolat třeba na nějaký tech-support (začíná obvykle předčíslím 0800).

WT100

Petr Sršeň


Související články a odkazy:

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je editorem zpravodajského serveru i-noviny.cz.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).