Hlavní navigace

Teleko upravilo ve svém rozhlasovém multiplexu po odchodu Retra datové toky

6. 1. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

V rámci meziměsíčního srovnání byl datový tok „ukrojen“ Českému rozhlasu Jazz. Původní hodnota 120 kbps byla snížena nejprve na 80 kbps a následně navýšena na 96 kbps.

K úpravě datových toků stanic došlo po odchodu Rádia Retro z DAB multiplexu příbramské společnosti Teleko. Server DigiZone.cz na tuto skutečnost upozornili v diskusním fóru jeho čtenáři. Rádio Retro s přídomkem Vánoce bylo šířeno jako dočasná rozhlasová stanice zpřístupňující naprostý zlomek archivu Českého rozhlasu v době od 9. prosince 2013 do 5. ledna 2014. K navýšení datového toku došlo například u Rádia Plus, stanice mluveného slova od veřejnoprávního rozhlasu. Původní kvalita 40 kbps se změnila na 56 kbps.

ICTZ23

K TÉMATU: Rádio Retro v DAB multiplexu Teleka skončilo, na internetu pokračuje dál

Český rozhlas Radiožurnál používá nově zvukovou kvalitu 72 kbps, během šíření Rádia Retro to bylo 64 kbps. Hodnoty platí pro normu DAB+, čili výsledný poslechový efekt je pochopitelně lepší, než by tomu bylo u DAB. Třetí změnou je navýšení datového toku Českého rozhlasu Jazz s označením CRo Jazz HD z 80 kbps na 96 kbps. Tematický stream veřejnoprávního média ale před vstupem Rádia Retro do multiplexu Teleka používal datový tok 120 kbps. V meziměsíčním srovnání byl tedy prostor pro tuto stanici snížen. Do multiplexu však vstoupil nový okruh Tip Rádio.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.