Hlavní navigace

Televize Nova na prodej? Točí se okolo ní miliardáři Kellner i Tykač

29. 4. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

AKTUALIZOVÁNO – Miliardář Petr Kellner už se na konci loňského roku domluvil se španělskou Telefónikou na převzetí její české a slovenské části, za níž postupně zaplatí necelých 64 miliard korun.

Podle dnešního vydání deníku MF DNES může brzo mediální skupina Nova přejít z rukou zahraničního vlastníka, tedy mediální koncernu CME, do českého vlastnictví. Do Londýna, kde CME vlastní, už se při jednáních s většinovým investorem firmy, společností Time Warner, sletěla postupně řada lidí od vlivných miliardářů, kde figurují jména jako Petr Kellner, Pavel Tykač nebo Jan Dienstl. Podle MF DNES je ve hře možnost, že by došlo k odkupu celé zadlužené CME a trhy, na níž působí, by se postupně prodali, tedy pochopitelně kromě České republiky. Kellner už vlastnil Novu v minulosti prostřednictvím skupiny PPF.

NEPŘEHLÉDNĚTE: PPF koupí českou Telefóniku za 63,6 miliardy korun. Španělé si nechají podíl 4,9%

Hodnota CME se podle deníku pohybuje okolo 1,5 až 1,7 miliardy dolarů, je třeba však brát v úvahu fakt, že firma je obrovsky zadlužená. Výše dluhu se pohybuje okolo necelých devíti set milionů dolarů. Čeští miliardáři, respektive jejich zástupci,  pochopitelně odmítají, že by o Novu měli zájem. Pavel Tykač nejedná o nákupu CME ani Novy, uvedl jeho mluvčí Jan Chudomel. A jak se k celé situaci staví CME? Ta poskytla pouze oficiální vyjádření svého mluvčího Marka Kobala: Spekulace z trhu nikdy nekomentujeme. Podobně se vyjádřil i zástupce Babišova Agrofertu. Skupina už vlastní vydavatelství Mafra a celoplošný Impuls.

ČTĚTE TAKÉ: Spolumajitel skupiny J&T Tkáč blízký televizi Joj kupuje vydavatele Blesku

Pro Petra Kellner by nebyla případná koupě mediální skupiny Nova, respektive jejího vlastníka, koncernu CME, první významnou investicí za poslední dobu. Kellner na konci loňského roku přebral od Španělů telekomunikačního operátora Telefónica Czech Republic, který je mimo jiné provozovatelem IPTV služby O2TV a O2 Videopůjčovny. Ta nedávno začala nabízet služby všem zájemcům a nikoliv už pouze klientům společnosti. Služba nedávno dosáhla na 160 tisíc klientů. Dalším významným obchodem byl přechod vydavatelství Axel Springer na miliardáře Patrika TkáčeDaniela Křetínského.

UXD

Skupina PPF vydala dopoledne k článku publikovaném v MF DNES toto oficiální stanovisko:

Skupina PPF se ohrazuje proti manipulativním informacím z dnešního vydání MF Dnes o tom, že PPF jedná o koupi CME/ TV Nova. Není to pravda: skupina PPF nejednala a nejedná o koupi CME/ TV Nova a tuto skutečnost redakci MF Dnes oficiálně sdělila. Zatahování jména PPF do publikování zavádějících informací, které mají kurzotvorný vliv na společnosti obchodované na burze, se budeme bránit.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.