Hlavní navigace

Názory k článku Televize přes zásuvku a další zajímavosti z veletrhu CeBIT

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 28. 3. 2007 22:40

  anonymní
  a když si soused za zdí koupí stejný, bude mi přepínat televizi? Nebo já jemu? A když si to koupí 25 partají v našem domě?????????????????
 • 29. 3. 2007 8:14

  anonymní
  Že to bude (musí) z principu rušit široké daleké okolí je jisté. Elektrické rozvody představují všechno možné jen ne kvalitní vysokofrekvenční vedení a tudíž nastane vyzařování do okolí. Přitom vysokofrekvenční výkon, který musí ta krabička "dlan NAT" do elektrického rozvodu injekovat, musí být poměrně vysoký, jinak by to daleko nedolezlo. No a přenosová rychlost 200 Mb/s zajistí rušení opravdu širokopásmové.

  Osvěta: Os kvalitního vysokofrekvenčního vedení se mj. očekávají zaručené mechanické parametry, především konstantní rozteč vodičů. Navíc vadí blízké vodivé předměty, jako jsou zdi :-). Nejznámějšími příklady vysokofrekvenčního vedení je koaxiální kabel nebo stará "televizní dvojlinka". Konstantní rozteč vodičů je u domácích elektrických rozvodů (50Hz) samozřejmě nepodstatný a nedodržitelný parametr (co třeba zásuvky , vypínače apod.?) .
 • 29. 3. 2007 8:53

  prudic (neregistrovaný)
  nu a o to jde ne? zarusit pokud mozno vse, aby bylo nutno natahnout kabel a platit vypalne darmozroutum od Kysliku, nebo kabelovky......
 • 29. 3. 2007 10:02

  Kutil Tom (neregistrovaný)
  Zde lze polemizovat. Pokud je mi známo, tak v Čechách pracuje několik PLC operátorů, avšak doposud NEMÁM info o tom, že ČTÚ -jako státní regulátor v Čechách - řešilo nějakou stížnost na rušení.
  Co se týče odolnosti vůči vonkajšímu rušení (tj. rušení televizního přenosu), zde mám silné rozpaky. Nejde zde ani tak o přenosovou rychlost (na trhu existují technologie pracující na rychlosti přes 200 MBps), no nikde jsem nečetl info o její odolnosti vůči rušení ve vztahu na QoS.
 • 28. 3. 2007 13:47

  Kuba (neregistrovaný)
  Je velice hezké propagovat co nejpohodlnější řešení, a jejich zápory nezmiňovat. Stejné je to s čímkoliv vedeným "ze zásuvky". Pokud si cokoliv takového dáte do domu, spolehlivě to vám i vašemu okolí zaruší příjem čehokoliv ve frekvenčním pásmu až do 150 MHz. A slabě to ruší i UHF- Je to totiž založené na technologii tzv. PLC. O kterém si můžete najít spoustu článků jinde.... Je to prostě humus.
  Takže když si do somu dáte "televizi po zásuvce", může se vám stát, že nakonec žádnou televizi nechytíte.
 • 29. 3. 2007 20:25

  papouch (neregistrovaný)
  a co se vubec vysila do 150 MHz? TV v Praze zadna (Nova z Cukraku je nekoukatelna), FM radio v aute to rusit nebude, satelitnimu prijmu je to taky jedno. Takze 99% populace se prijem nezhorsi.
 • 29. 3. 2007 20:58

  Kuba (neregistrovaný)
  No sorry, ale tohle je moc.
  Pokud to nevíš, tak:
  do 150 MHz se vysila: 153-279 kHz - pásmo dlouhých vln - rozhlas, konkrétně na 270 kHz ČRo 1, 530 - 1602 pásmo středních vln, plno stanic, z českých ČRo 2, ČRo 6, Country Radio. Nad tím do 26 MHz pásmo krátkých vln - rozhlasové vysílání zejména zahraničních stanic do ciziny, 27 MHz pásmo občanských radiostanic CB (jejichž použití je ve městech už teď velice obtížné - rušení od LAN apod., PLC by je totálně zarušilo). Tato pásma by byla "zásuvkovým připojením", tedy i zmiňovaným přístrojem, totálně zarušené. Takže např. ČRo 6 by člověk nemohl naladit. Ovšem značně to ruší i klasické VKV FM pásmo. Které je dnes už taky slušně rušeno - PC, LAN sítě, nebo různé nekvalitní zdroje a nabíječky dokážou udělat slušnou hladinu šumu do cca. 3-5 metrů do okolí. Tohle by bylo podstatně horší - rušilo by to do vzdálenosti až 20 metrů a s podstatně větší intenzitou. Tedy by ti rádio buď nehrálo nebo značně šumělo. A nad VKV FM jsou radioamatéři, kterým by to příjem úplně zrušilo, protože tam jsou intenzity přijímaných signálů mnohem nižší než u TV nebo rádia, tedy by hladina šumu byla vyšší než síla přijímaného signálu. UHF už to neruší skoro vůbec, ale může se to naindukovat do kabelů případně anténních zesilovačů apod, tedy to může dělat u analogu čárky v obraze a u digitálu způsobovat výpadky. U digitálu to také podstatně zhorší příjem na různé pokojové antény se zesilovači, rušení se do těchto šuntů naindukuje a dělá problémy. Satelity a jiná mikrovlnná spojení jsou tímto snad nepostihnuty.

  Tak doufám že sis svůj názor trochu poupravil. Jak už tu bylo psáno, PLC je vyloženě rušivá technologie už z podstaty. A to já mám už teď problémy s rušením rádia od PC a LAN sítě - u slabých signálů mi vzroste šum. Pokud vypnu PC a odpojím LAN od AP na střeše, rušení zmizí. A to mám na střeše na VKV 9prvek, který je od kabelu LAN 3 metry, a svod z něj je kvalitním dvojitě stíněným kabelem.... Kdyby se mi ještě do blízkosti domu jen přiblížilo PLC, asi bych vraždil :-/