Hlavní navigace

Televize přes zásuvku a další zajímavosti z veletrhu CeBIT

28. 3. 2007
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 29
Tradiční veletrh spotřební elektroniky CeBIT nabídl i letos řadu zajímavých novinek. My jsme pro vás vybrali čtyři, které představíme blíž. Můžete si přečíst o výrobku, jenž šíří televizní vysílání elektrickými rozvody, nebo o digitálním přijímači s rádiovým ovládáním. Ukážeme vám nový mobil pro DVB-H a bezdrátové internetové rádio.

Elektrické vedení i pro televizi

Více televizorů v jedné domácnosti, to je dnes běžná věc. Zásuvka kabelové a zemské televize ale bývá zpravidla v bytě jediná, osamocený i je i kabel od satelitu, a tak si zájemci musí tahat po bytě nebo domě vlastní koaxiální kabely. Firmu develo napadlo, že je něco takového zbytečné. Po celé nemovitosti přeci vede elektřina a její dráty mohou sloužit i jako přenosový kanál domácí sítě.

Výrobek dLAN NAT (Network Attached Tuner – tuner připojený k síti) měl na hannoverském veletrhu svoji premiéru. Umožňuje přenášet digitální vysílání elektrickým vedením v síti, jejíž přenosová kapacita je až 200 megabitů za sekundu. To je dost pro televizní signál ve standardní i vysoké (HDTV) obrazové kvalitě. Řešení je připravené na zemskou, kabelovou a satelitní digitální televizi.

dLAN

Schéma na obrázku znázorňuje řešení, při kterém v celé síti cestuje pouze jeden program. To by zákazníky asi neuspokojilo, protože by na všech televizorech běžela stejná stanice. Společnost develo ale pracuje na vícekanálovém řešení. Cena ani termín dostupnosti výrobku zatím nebyly oznámeny. Každopádně ani dLAN NAT nezbaví diváky nutnosti mít pro příjem digitálního vysílání televizi se set-top-boxem nebo televizor s příslušným digitálním ladicím obvodem.

Set-top-box s rádiovým ovládáním

Přijímač digitálního signálu bude pro diváky s klasickým televizorem při přechodu na DVB-T nezbytností. Většina televizních set-top-boxů má dnes tvar větší či menší krabice, na kterou člověk při sledování programů zároveň vidí. Tomu odpovídá i dálkové ovládání, jež pracuje na infračerveném principu a potřebuje přímou viditelnost. Firma digiO2 se ale rozhodla digitální přijímač uklidit z očí. Aby toho dosáhla, vybrala mu ovládání vysokofrekvenčním signálem. Dálkový ovladač tak funguje ze všech směrů do vzdálenosti desítky metrů a může být klidně za televizí.

Databáze set-top-boxů a uživatelské příručky

Set-top-box-nahled
Chcete si porovnat vlastnosti jednotlivých přístrojů určených pro příjem zemského digitálního vysílání? Nejrozsáhlejší databázi set-top-boxů najdete právě na DigiZone.cz. Dnes nabízí už více než sto záznamů o přístrojích určených pro sledování DVB-T. Ztratili jste manuál ke svému set-top-boxu, nebo byste si rádi přečetli víc o vámi vyhlédnutém modelu? Pak se v naší databázi rozhlédněte ještě pozorněji. Uživatelské příručky do ní průběžně doplňujeme.

RF DVB-T přijímač od DigiO2 má smyčku pro analogovou anténu i zdířku pro signál z antény na příjem DVB-T. Výrobek je vybavený také miniUSB konektorem, díky kterému ho zájemci mohou propojit s počítačem. Kromě digitálního vysílání podporuje totiž i nejrůznější multimédia jako fotografie, hudbu nebo video. Specialitou set-top-boxu je ohebný SCART, který dovoluje umístit přijímač například za LCD panely nebo plasmové televizory blízko zdi.

DigiO2

Mobilní telefony pro DVB-H

Sagem myMobileTV

Na veletrhu CeBIT nemohly chybět ani nové mobily, tentokrát s podporou televizního vysílání pro přenosná zařízení. Jedním z nich byl také otvírací myMobileTV od společnosti Sagem. V zavřené poloze má displej rozlišení 72×96 pixelů a 65 tisíc barev, na kterém poskytuje pouze nejdůležitější informace. Po otevření se ukáže obrazovka rozlišení 240×320 a barevnou hloubkou 262 tisíc barev.

Mobil má vysunovací anténu pro lepší příjem signálu. Anténa se ale nevysouvá nahoru, jak bylo dřív zvykem, nýbrž směrem dolů. Podle výrobce by měl divák vidět televizní obraz na velkém displeji ze všech úhlů stejně dobře, a to díky technologii IPS. Pro zájemce o rychlý přechod mezi voláním a sledováním televize má mobil připravenou speciální navigační klávesu.

Bezdrátové internetové rádio

Komu jde ze všech kabelů domácí elektroniky už hlava kolem, ocení rádio podporující bezdrátové připojení Wi-Fi. Na hannoverském výstavišti ho představila firma Phoenix. Její rádio patří do nové generace Wi-Fi výrobků, nechybí mu zabudované reproduktory ani zdířka pro sluchátka nebo USB konektor pro další zařízení.

ICTZ23

Na Phoenix rádiu si může posluchač vybírat z pestré nabídky rozhlasových stanic vysílaných přes internet, kterých je celosvětově přes 10 tisíc. Kromě nich má k dispozici i zvukové knihy nebo podcasty. Aby člověk mohl něco naladit, potřebuje samozřejmě vysokorychlostní internetovou přípojku s Wi-Fi bránou. Zařízení je kompatibilní s přístupovými body podle bezdrátových standardů 802.11b a g.

Internetové radio

Zdroj: CeBIT News

Jaký z představených výrobků vás zaujal nejvíc?

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.