Hlavní navigace

Televize s vysokým rozlišením startuje na Ukrajině

13. 12. 2005
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
13. 12. 2005

Ukrajinská placená digitální platforma satelitní televize Poverkhnost zařadila do svojí nabídky programy HD1, HD2 a HD3, které jsou vysílané v normě Euro1080 HD. Diváci Poverkhnosti mohli dosud sledovat stanice Sport 1, Real Madrid, dále Planet Sport Ukraine, který je vyráběný ve spolupráci s ruskou televizí RTR, a módní program World Fasion. Podle serveru Broadbandtvnew­s.com, který zprávu přinesl, by mělo být ukrajinské vysílání ve standardu vysokého rozlišení Euro1080 první ve střední a východní Evropě. Poverkhnost můžou na družici Eutelsat W4 naladit diváci nejen na Ukrajině, ale i v řadě okolních států včetně Ruska a Běloruska.

V druhém největším městě Ukrajiny, Charkově, také otevřela už svoje páté evropské centrum vývoje a výzkumu společnost Advanced Digital Broadcast. Rozhodnutí dodavatele digitálních televizních systémů a softwarových řešení pro interaktivní televizi včera oznámil server Digital Media Europe. Charkov má podle slov vedoucího představitele firmy, Krzysztofa Kolbuszewského, velký počet vědců se skvělými znalostmi matematiky a fyziky, a to ještě z dob existence Sovětského svazu, kdy bylo město domovem celé řady výzkumných ústavů. Ředitelem centra byl jmenován Oleg Rudenko, profesor z charkovské Národní univerzity radioelektroniky. Nová instituce by se měla zaměřit především na velmi pokročilé technologie jako jsou další řešení pro IPTV.

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).