Hlavní navigace

Televize veřejné služby v době internetu

12. 11. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
12. 11. 2009

Ředitel zpravodajství České televize Milan Fridrich obhajuje roli televize i v době internetu. Na Fridrichově blogu serveru Digizone.cz se objevil přepis vystoupení z konference Czech Internet Forum, na které Fridrich popisoval pozici veřejnoprávní televize a internetu.

Můžete namítnout: Internet zcela změnil mediální prostor. Veřejnost má možnost svobodně se pohybovat v nekonečných vodách webu a stejně jako deníkům ubývají čtenáři, lidé si stahují filmy do počítače a málokoho napadne napsat dopis na papír, když může poslat mail – zpravodajství veřejné služby bude ztrácet víc a víc pozice a nakonec se ukáže, že internet může instituci jakou je veřejné médium možná nahradit. Pro svobodnou tvorbu názorů existují stovky portálů se zprávami a zadarmo, pro diskuse stovky stránek s blogy a následnými komentáři. Máme internetové televize. Na webu najdete všechno, co si lze představit. Najdete tam ale také úpadek a slepé cesty, které málokdo čekal, píše Fridrich.

BLOG MILANA FRIDRICHA: Veřejnoprávní televize v době Internetu

ICTZ23

V další části popisuje, jak se zpravodajský kanál ČT 24 přizpůsobil rychlosti informací na internetu a celkově internetovému dění. Ze zpravodajského programu se stala interaktivní televize využívající výhody internetu. Zatímco v první etapě v letech 2005 až 2007 přinášela hlavně přehledy zpráv, v posledních dvou letech se změnila v zážitkovou stanici, která nabízí přímé přenosy, živé vstupy a okamžitou analýzu a reakci, dá se nyní mluvit o třetí etapě ve vývoji zpravodajské veřejné služby, kterou dává občanům ČR Česká televize. A tato třetí etapa úzce souvisí s internetem, s novými portály a novými způsoby komunikace. Třetí etapu ČT24 založenou na provázání vysílání s aktivním uživatelem internetu nazývám etapou interaktivního zpravodajství, kdy je koncový uživatel zpráv vtažen do jejich tvorby, respektive do vytváření podoby živého vysílání. První vlaštovkou byl kdysi chat na ct24.cz, nyní do hry vstoupil fenomén youtube, facebook, twitter, víceúčelový mobil, dodal Fridrich.

Celý text si můžete přečíst na blogu Milana Fridricha na serveru Digizone.cz.

Autor článku

Autor byl šéfredaktorem severu Digitálně.tv, oficiálního státního informačního webu k přechodu na digitální televizní vysílání. V minulosti vedl internetové deníky RadioTV.cz a RadioTV.