Hlavní navigace

Televizní tipy na 2. svátek vánoční: Pekařův císař, Králova řeč a Hačikó: Příběh psa

26. 12. 2014
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

UVNITŘ VIDEA – Ani o druhém svátku vánočním vás nenecháme bez rozšířených televizních tipů. Stejně jako předchozí dva dny nabízíme deset pořadů, které byste si dnes neměli nechat ujít.

O Štědrém dni a Božím hodu mezi programovými tipy převažovaly pohádky, dnes je nabídka o poznání pestřejší. Na své si přijdou i diváci, kteří by si už od Vánoc rádi oddechli. A nechybí ani aktuální politika – prezident republiky Miloš Zeman přednese svoje pravidelné vánoční poselství. Doufejme jen, že bylo předtočeno a vypípáno, aby televize Nova a ČT nečelily správnímu řízení od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání…

  • Nova Cinema, 9:10 – animovaná komedie Shrek 2 – Když zlobr Shrek zachránil princeznu Fionu, zdálo se, že spolu budou šťastně žít až do smrti. Jenže i pohádkové manželství je fuška, zejména, když se vám ho kdekdo snaží překazit! Americký film (2004).
  • ČT 1, 10:00 – česká komedie Pekařův císař – Císař Rudolf II. objevil Golema, kterého se však nedaří oživit. Pekař Matěj mezitím prchá z hladomorny vstříc neznámé budoucnosti. A tak když Rudolf vyzkouší „elixír mládí“ a usne jako špalek, využije Matěj příležitosti a s Rudolfem si vymění role – všichni v paláci si myslí, že císař skutečně omládl. Matěj je však velmi chytrý, a tak prohlédne pikle spiklenců, kteří se snaží odstranit císaře, a zmocní se šému, jenž může oživit tajemného Golema… Český film (1951).
  • Prima, 11:55 – animovaná komedie Vzhůru do oblak – Carl Fredricksen celý život prodával balonky. Poté, co přijde o svou milovanou Ellii, si konečně splní svůj největší životní sen. Přiváže si na domek spoustu balonků a odlétá s ním do dalekých krajů. K nečekaným dobrodružstvím však musí přibrat i osmiletého zvídavého Russella. Americký film (2009).
  • Nova, ČT 24, 13:00 – Vánoční poselství prezidenta republiky Miloše Zemana – Tradiční zdravice hlavy státu, letos vysílaná výhradně televizí Nova a ČT 24. Česká tragikomedie (2014).
  • Prima, 15:35 – česká pohádka Honza málem králem – Honzu, kterému bylo nejlépe za pecí, vyšle máma do světa na zkušenou, kde ho možná čeká i princezna a půl království. Honza se však zakouká do krásné Mařenky, kvůli které začne sloužit u lakomých hospodářů. Ale princezně, která je nemocná a nemluví, se vyhnout nemůže. Řízením osudu se Honza dostává k princezně, zatímco Mařenka žije s jeho mámou, stýská se jí a málem přijde žalem o rozum. Honza přiměje pyšnou princeznu k řeči – políbí ji, ale nemá na to svědky, takže mu hrozí, že přijde o hlavu. Jeho poslední přání před popravou však vše v dobré obrátí. Česká pohádka (1976).
  • TV Barrandov, 16:50 – česká komedie To neznáte Hadimršku - Bankovní revident je vyslán do Prahy dát do pořádku zadluženou gramofonovou firmu. Shodou okolností se však rázovitý starý mládenec ocitne v hledišti kabaretu a jeho jméno se dostane do lechtivého refrénu… Český film (1931).
  • ČT 2, 20:00 – drama Králova řeč – Život budoucího krále v době předcházející jeho korunovaci a na začátku druhé světové války, kdy Velká Británie potřebuje silného panovníka, jenž by byl oporou lidu. Po skandální abdikaci staršího bratra Edwarda je Bertie, jak oslovuje vévodu rodina, nucen usednout na trůn, kvůli vadě řeči však postrádá odvahu a sebejistotu. S překonáním handicapu mu pomáhá milující manželka Alžběta a především řečový terapeut Lionel Logue, svérázný Australan s ještě svéráznějšími léčebnými metodami. Britský film (2010).
  • Nova Cinema, 20:00 – rodinný film Hačikó: Příběh psa – Neuvěřitelný příběh o věrnosti psa svému pánu natočený podle skutečné události. Americký profesor dojíždí denně vlakem do práce. Jednoho dne najde na nádraží opuštěné štěně zvláštní japonské rasy akita inu. I když je manželka nejdřív proti tomu si ho nechat, láska jejího manžela ke psu ji nakonec přesvědčí. Hači, jak pejska pojmenují, denně doprovází svého pána na nádraží a večer ho zde opět vítá. Americký film (2009).
  • Prima, 20:15 – Princ a Večernice – Král má čtyři děti – prince Velena a tři princezny, Helenku, Elenku a Lenku. Ti zatím tráví čas hrami a vzájemným škádlením. Jednoho večera, když král odcestuje, se však začnou dít podivné věci: princovi, který dostal sestry v králově nepřítomnosti na starost, se zjeví krásná Večernice a on se do ní okamžitě zamiluje. Večernice mu na jeho žádost pošle pro sestry tři ženichy – Větrníka, Měsíčníka a Slunečníka, kteří si hned nevěsty odnesou. Velen však není s to uhlídat Večernici – na ni si totiž dělá zálusk i strašlivý čaroděj Mrakomor. Když se král vrátí, je z „vdavek“ sester malér a princ Velen odjíždí najít svou vyvolenou i sestry. Cestou ho kvůli jeho lehkomyslnosti a nezkušenosti provázejí nejrůznější problémy a příkoří. Díky tomu však postupně získává moudrost a rozvahu. Jenže před ním je ještě úkol mnohem těžší – přemoci Mrakomora… Česká pohádka (1978).
  • TV Barrandov, 21:15 – česká komedie Anděl na horách – Revizor pražských elektrických drah Gustav Anděl si už vyzkoušel, že na odborářské rekreaci se to dá celkem vydržet, a tak se ani příliš nebránil, když znovu dostal poukaz. Tentokrát se vypravil do zasněžených Vysokých Tater, dovolená ale neprobíhá nijak idylicky. Setkal se tam totiž s Věrou, která je podle všeho snoubenkou jeho syna, a dívčino chování ho značně pohoršuje. Pan Anděl je zkrátka morous v letech, pro neformální zvyklosti nové doby nemá příliš mnoho pochopení. Mladá generace se však jen tak lehce nedá… Český film (1955).

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.