Hlavní navigace

Televizní tipy na neděli: Lidice, Marketa Lazarová, Pan Nikdo, Šuani! a Nevěrná

8. 6. 2014
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

UVNITŘ VIDEA – Pokud se chystáte strávit dnešní večer před televizní obrazovkou, nabízíme vám několik programových tipů v naší každodenní rubrice

Každý den vám nabízíme výběr pěti zajímavých pořadů, které by vám neměly ujít. Výběr je čistě individuální a neomezuje se jen na neplacené, volně šířené programy. Tipy pro vás vybíráme z česky a slovensky vysílajících televizí. Pokud chcete sami ostatním doporučit nějaký pořad, můžete tak učinit v diskusi pod touto zprávou.

  • ČT 1, 20:00 – historické drama Lidice – Na začátku filmového příběhu jsou Lidice obyčejnou středočeskou obcí, která se snaží přečkat Protektorát. Šíma je otcem dvou synů a rozhodně ne špatným otcem. Jeho žena Anežka však před lety ochrnula a Šíma se rozhodl celou situaci řešit pragmaticky. O rodinu se sice stará dál, ale má mimomanželský poměr. Všichni jsou s touto situací, zdá se, smířeni. Jen starší Šímův syn tím trpí. V hospodě vyprovokuje rvačku, při níž ho opilý otec nešťastnou náhodou zabije. Šíma se ocitá ve vězení a snaží se vyrovnat se svojí vinou. S každou návštěvou mladšího syna, s každým balíčkem od Anežky v sobě živí naději, že ještě existuje cesta zpět. Tím, kdo nevědomky uvede do chodu tragédii, je mladý Pepík Fiala. Je sice ženatý, ale našel zalíbení v mladičké Aničce. Milostnou romanci maskuje jako ilegální odboj. Jeden z jeho dopisů se však dostane v nesprávnou chvíli do nesprávných rukou a události po atentátu na Heydricha dostávají spád. Lidice jsou vypáleny, lidské životy zničeny. Šíma nic z toho netuší. Že ustaly návštěvy mladšího syna i posílání balíčků od Anežky, si vykládá po svém. O to větší šok prožívá na prahu osvobození, když se dozví pravdu. Český film (2011).
  • CS Film, 20:00 – drama Marketa Lazarová -  Proslulá historická balada Františka Vláčila dodnes fascinuje zemitostí, s jakou je vystižen život ve středověku. Titulní hrdinkou je ctná dívka, předurčená klášteru, ale přinucená stát se milenkou násilnického mladíka. Český film (1967).
  • ČT art, 20:20 – romantické sci-fi Pan Nikdo – V roce 2092 je Mars prázdninovým rezortem a Nemo Nobody 117letý muž, který je posledním smrtelníkem v době, kdy díky vědeckým poznatkům už nikdo neumírá. Na smrtelné posteli Nemo vzpomíná na své tři životy, které možná prožil se třemi různými ženami. Kanadsko-belgicko-francouzsko-německý film (2009).
  • ČT 2, 21:45 – dobrodružný film Šuani! – Příběh nás zavádí do období francouzské revoluce, kdy proti republikánům a jejich přívržencům povstali zastánci krále a církve Šuani. Události v zemi nabírají rychlý spád. Privilegia aristokracie byla zrušena, ale po nenáviděné šlechtě brzy nastupují jiní privilegovaní, kteří rozhodují o životě a smrti všech, které prohlásí za nepřátele.V zemi to vře, řeka Loira odnáší stovky mrtvých. Marně v této bratrovražedné době hledá své místo svobodomyslný hrabě Savinien de Kerfadec, který má rád život, přírodu, vynálezy a knihy.Ještě před revolucí poslal Kerfadec svého syna Aurela na zkušenou do Ameriky. Bastila byla dobyta a z Tarquina, chlapce, kterého vychoval jako vlastního, se stal z aslepený revolucionář. Aurele s Tarquinem se už od dětství prali o přízeň krásné Céline, kterou po narození zanechala její matka na prahu zámku hraběte de Kerfadec. Hrabě to vzal jako znamení osudu a všechny tři děti vychoval spolu. Aurele se vrací a nalézá zemi topící se v krvi a nenávisti. Francouzský film (1988).
  • Nova, 22:10 – thriller Nevěrná - Pohledná Connie žije s manželem spokojený život až do doby, kdy se ve městě náhodou seznámí se sympatickým mladíkem. Banální nevěra časem přeroste ve vášnivý erotický vztah, za který všichni zúčastnění zaplatí krutou daň… Francouzsko-německo-americký film (2002).

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).