Hlavní navigace

Televizní tipy na úterý: Černá labuť, Marketa Lazarová, Carmen a Pro strach naděláno

UVNITŘ VIDEA Pokud se chystáte strávit dnešní večer před televizní obrazovkou, nabízíme vám několik programových tipů v naší každodenní rubrice.
Lukáš Polák 9. 10. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Každý den vám nabízíme výběr pěti zajímavých pořadů, které by vám neměly ujít. Výběr je čistě individuální a neomezuje se jen na neplacené, volně šířené programy. Tipy pro vás vybíráme z česky a slovensky vysílajících televizí. Pokud chcete sami ostatním doporučit nějaký pořad, můžete tak učinit v diskusi pod touto zprávou.

  • CS Film, 20:00 – poetické historické drama a podobenství Marketa Lazarová - Proslulá historická balada Františka Vláčila dodnes fascinuje zemitostí, s jakou je postižen život ve středověku. Titulní hrdinkou je ctná dívka, předurčená klášteru, ale přinucená stát se milenkou násilnického mladíka… Brutální boje i bizarní postavičky ploužící se zdivočelou zemí jsou postiženy s mimořádnou výmluvností i obrazovou podmanivostí. Film se skládá ze dvou částí: „Straba“ a „Beránek boží“ a byl natočen v letech 1965 – 1967. Československé poetické historické drama a podobenství (1967)
  • Cinemax, 20:00 – komedie Pro strach naděláno - Vrchní detektiv inspektor Jack Cloth je těžký alkoholik a samotář, který se po záhadné smrti své manželky zcela ponořil do práce. Cloth se spojí s kurážnou Anne Oldman a společně vyšetřují sérii strašlivých vražd. Britská komedie (2012)
  • MGM, 20:00 – komediální drama Igby jde ke dnu - Igby Slocumb, sedmnáctiletý rebel, který na svět nahlíží přes sarkastické brýle, se dostává do souboje s tíživým světem založeným na privilegii „starých peněz“, v němž se narodil. Igby je obklopen schizofrenním otcem, do sebe ponořenou a chladnou matkou a agresivním republikánským starším bratrem, což jej nutí přemýšlet o tom, že musí existovat i lepší život – vydává se jej tedy najít. Americké komediální drama (2002)
  • Film Europe Channel, 20:10 – drama a muzikál Carmen - Po filmu F. García Lorca: Krvavá svatba (1981) se španělský režisér Carlos Saura znovu navrací do inspirativního světa baletu a ke spolupráci s výraznou osobností choreografa a tanečníka Antonia Gadese. Tentokrát však do dramatu lásky, žárlivosti a smrti ohnivé španělské cikánky Carmen, které Gades právě studuje se svým souborem, vkládá Saura ve filmu ještě další tematikou rovinu: vlastní filmový děj, vztahující se k soukrové sféře tanečních interpretů. Španělské drama a muzikál (1983)
  • HBO 2, 22:00 – mysteriózní psychologické drama a thriller Černá labuť - V psychologickém thrilleru Černá labuť, zasazeném do prostředí newyorské baletní scény, zavádí vizionářský režisér Darren Aronofsky diváky na fascinující a mrazivou cestu do nitra mladé baleríny, která se kvůli své vytoužené roli v Labutím jezeře stane až děsivě dokonalou. Snímek sleduje příběh Niny (Natalie Portman), baleríny newyorského baletu, jejíž život je, podobně jako život všech v této profesi, plně pohlcen tancem. Žije s matkou Ericou, bývalou balerínou (Barbara Hershey), která své profesní ambice nikdy zcela nenaplnila podle svých představ a tak teď alespoň nadšeně podporuje kariéru své dcery. Americký mysteriózní psychologický thriller (USA, 2010)