Hlavní navigace

Televizní vysílání bez hardwaru? Stream Circle nabízí televizní automatizaci

9. 10. 2017
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Stream Circle
V případě IP vysílání nabízí technologie společnosti Stream Circle možnost úplně se obejít bez serverů a dalšího hardwaru.

Tato odbavovací technologie je určena jak pro internetový videoarchiv, tak živé televizní vysílání. Podle obchodního ředitele společnosti Michala Krska není vhodná pouze pro programy s velkým množstvím přechodů mezi živým a předtočeným vysíláním, například čistě zpravodajské pořady.

Pro odbavení zpráv není náš systém úplně nejvhodnější. To už ale tak úplně neplatí třeba pro tuzemské zpravodajské kanály, jejichž program se skládá spíše z publicistických pořadů, upřesňuje Krsek.

Michal Krsek.
Autor: Stream Circle

Michal Krsek.

V cloudu a bez zbytečného železa

Systém, který vybavuje proudové vysílání potřebnou grafikou, ať už pro samotné vysílání, nebo třeba reklamní bloky, aktuálně využívá třeba slovenský T-Mobile pro svůj infokanál v rámci služby IPTV. Celý program přitom využívá kompletně cloudového řešení a na straně vysílatele tak není potřeba žádný hardware.

Za hlavní výhodu řešení označuje Krsek jeho flexibilitu. Vysílatelé dnes mají v zásadě tři možnosti, jak otázku odbavování programů řešit. Buď si koupí veškerý potřebný hardware a související software, nebo se spokojí pouze se softwarovým řešením a rozeběhnou ho na vlastním hardware. Poslední variantou pak je outsourcing celého řešení formou služby od externí firmy, rekapituluje možné alternativy Krsek. Také dodává, že ještě začátkem letošního roku byla jeho společnost jediná, která podobné cloudové řešení broadcasterům nabízela.

Nové kanály a slow TV projekty

Cenová hladina za využívání služby Stream Circle je stanovena na 1800 € měsíčně. V případě, že klient využívá vlastní cloudové kapacity, snižuje se cena na 1000 € za měsíc. Primárně firma se svou nabídkou cílí na nově se rozjíždějící kanály, protože ty stávající dávají přednost kontinuitě provozu ve stávajícím systému.

WT100

V podstatě jsme schopni celé řešení dodat v řádu několika dnů, v případě požadavků na nějakou složitější grafiku pak maximálně do málo týdnů. Což je ale bohužel v přímém protikladu s dobou, kterou obvykle v českých podmínkách rozjezd nového kanálu zabere – což bývá v řádu desítek týdnů, dodává Krsek.

Řešení Stream Circle je pak podle něj ideální třeba pro projekty slow TV, kdy například u záběrů jedoucího vlaku může plynule přidávat názvy stanic, které sledovaná souprava projíždí, nebo u záběrů z letiště identifikovat jednotlivé lety. Obecně jakýkoliv projekt, který vkládá on-line data do vysílání, je vhodným kandidátem pro nasazení Stream Circle.

Bohuš Získal: Praktické zkušenosti se systémem Stream circle

Se systémem jsem se měl možnost seznámit relativně krátce a nikoliv v ostrém provozu. Systém – s ohledem na vzdálený přístup k serverům – reagoval rychle a vše fungovalo dle očekávání, nicméně nevyzkoušel jsem souběžné odbavení mnoha kanálů a operace neprobíhaly v časové tísni.

Aktuálně Stream Circle nabízí v podstatě ucelený soubor funkcí od jednoduché správy obsahu přes vytváření vysílacích plánů a přípravu grafických událostí až po odbavení do vysílání. Rozhraní je relativně přehledné a nabízí možnost uživatelského přizpůsobení (např. přiřazení funkcí tlačítkům), pro potřeby monitorování výstupu nově přibyla aplikace multiviewer. Panel pro odbavení vysílacího plánu by mohl více odpovídat zvyklostem z vysílacích pracovišť, ale uživatelům nezatíženým prací s tradičními technologiemi to asi vadit nebude.

Bohuš Získal.
Autor: Stream Circle

Bohuš Získal.

Možnosti grafiky jsou s ohledem na použití OpenGL v reálném čase poměrně značné, samozřejmostí jsou vkládání videa a vícevrstvé grafické události, potěší možnost importu šablon HTML5 a práce s textem, kde lze živě načítat například zprávy z Twitteru. Pro přípravu soupisky se používají již hotové šablony, které dodavatelé systému připravují na míru potřebám uživatelů. K dispozici je i editor šablon s detailním nastavením parametrů scén, svou podstatou však spíše vyhovuje programátorsky založeným uživatelům.

V případě plánování na tom budou lépe stávající uživatelé systému PROVYS, zde je k dispozici přímá provázanost. Nástroj pro vytváření vysílacího plánu přímo v systému nabízí i zařazení sekundárních událostí a dynamických bloků (je tu i provázanost na vkládání externí reklamy – hybrid ads), nicméně uživatelské prostředí je vhodné spíše pro jednoduchou strukturu pořadů. Pro integraci s dalšími nástroji v nabídce nechybí pokročilé API.

Administrátorské rozhraní dále umožňuje přehledné nastavení systému včetně správy uživatelů nebo událostí, práci s workflow nebo monitorování úloh. Kromě záznamů lze použít i živé vstupy. Kvalita výstupu samozřejmě závisí jak na vstupních souborech, tak na zvoleném typu výstupu, aktuálně jsou kromě streamování k dispozici i varianty SDI, DVB (včetně EPG) a rovněž i NDI stream (New Tek standard). Pokud se obsluha sžije s méně konvenčním uživatelským rozhraním, má k dispozici v podstatě ucelenou sadu funkcí k vytvoření a odbavení plnohodnotného televizního kanálu.

Bohuš Získal má za sebou bohatou kariéru v různých oblastech spojených s vytvářením, zpracováním a správou audiovizuálního obsahu, pracoval mimo jiné v České televizi, ve společnostech UPP, Visual Connection a aktuálně CESNET, dlouhodobě se podílí na domácích i mezinárodních výzkumných projektech a přednáší na univerzitách. Více než patnáct let píše odborné články a recenze, poskytuje konzultace a účastní se standardizačních procesů. 

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od roku 2016 do února 2019 vedl DigiZone.cz. Do redakce přišel z týdeníku Marketing & Media. V minulosti působil jako marketingový manažer Českého rozhlasu, redaktor týdeníku Strategie nebo reportér pořadu Občanské judo.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).