Hlavní navigace

Televizor Samsung řady ES7000 a evoluční sada SEK-1000/XC

21. 8. 2013
Doba čtení: 9 minut

Sdílet

Tohle nebude typická recenze. Po předlouhém čekání ke mně konečně dorazil Samsung Evolution Kit 2013, který vyzkoušíme s televizorem z roku 2012.

Předně je třeba říci, že loňský model televizoru UE46ES7000S, resp. řadu ES7000, jsem netestoval. Nicméně podle taktéž loni ohlášené strategie Samsungu ho má Evolution Kit dostat prakticky na úroveň televizoru z roku 2013, což znamená, že z něj vytvoří model z právě aktuální řady F7000. Ono „prakticky“ znamená bez podpory nových tunerů, ale i tak je to velice zajímavé. Nejde totiž jen o prostou aktualizaci firmwaru, ale i o hardware v podobě boxu zasouvaného do konektoru na zadní straně. V této recenzi se tudíž zaměříme na to, zda se modelový skok povedl a jestli má nijak levný evoluční kit (7490 Kč, byť včetně dalšího dálkového ovladače), vůbec smysl pořizovat.


Foto: Samsung

Samsung Evolution Kit pro rok 2013 je nenápadná krabička o rozměrech 127 × 91 × 16 mm. Vlevo vidíte zaslepený otvor až stomegabitové sítě Ethernet (LAN), vpravo pak speciální systémový konektor, který se zasouvá do zadní strany televizoru.

Udávané vlastnosti Samsung Evolution Kit 2013 (SEK-1000/XC)

Samsung Evolution Kit je proveden s pomocí technologie „systém na čipu“ (system-on-chip) a je k dispozici pro ty nejvyspělejší chytré televizory tohoto výrobce z roku 2012, tj. pro LCD řad ES7000, ES7500, ES8000 a ES9000 a plazmy E7000 a E8000. V tomto roce jde jeden výrobek použitelný pro všechny výše uvedené televizory. Co umí vyjadřuje následující seznam, doplňující technické parametry najdete v níže připojené tabulce.

 • Hlasové ovládání: ano, s výjimkou E7000 (plazma),
 • Pohybové ovládání: ano, s výjimkou E7000 (plazma).
 • Rozpoznání tváře: ano, s výjimkou E7000 (plazma).
 • AllShare (multimédia přes USB a DLNA): ano.
 • AllShare (přenos obrazovky mobil-TV): ne.
 • Smart View (dálkový ovladač, herní ovladač a práce s kanály z mobilu): ano.
 • Vylepšení obrazové kvality multimédií a webových médií: ano.

Krátké seznámení s vlastnostmi loňského televizoru Samsung UE46ES7000S

Jednoduše řečeno, překvapilo mě, že i v rámci vyspělé sedmičkové řady (existuje ještě 8 a také 9 stojící ovšem trochu mimo řady) je kvalita obrazu tolik poplatná úrovni vstupního datového toku a že na klasickém DVB-T a ČT24 se špatnými příspěvkovými materiály rychle klesá, kontury se rozpíjejí nebo vroubkovatí a našinec si někdy připadá jakoby sledoval šestou kopii z originální „véháesky“. Tedy pokud vůbec tušíte, co to VHS bylo.

Samotná kvalita obrazu představuje typický současný Samsung s někdy až plakátovými barvami, což má ovšem většina zákazníků stále ráda. Při troše práce se „vyštelované“ barvičky dají omezit a obraz začne působit trochu přirozeněji. Kvalitní SD či HD, včetně vysílání na DVB-T, Regionální síť 7, bylo ze všech zdrojů podáváno výborně a bylo vidět, že resamplování – pokud je zapotřebí – je dobré, i když ne tak dobré, jak bych si u televizoru těsně pod nejvyšší třídou (současná cena kolem 32.000 Kč, dříve jistě ještě vyšší) představoval.

Ani tenká (cca 25 mm) placka s tradičně kvalitním EPG, podporou 3D, telefonováním přes Skype a dalšími chytrými funkcemi neupoutala. Navíc můj standardní testovací disk Freecom Mobile Drive Sq TV s kapacitou 1 TB (1 024 GB) zaplněný ze zhruba 85 % nabíhal v režimu pro přehrávání videa asi pět minut a pak se na televizoru objevil nápis „Požadavek nelze dokončit. Funkce Media Play se vrátí na hlavní obrazovku“.

Následně se ukázalo, že souborový manažer nezvládl 1 TB ani v případě načítání fotografií a hudby, jen se zmiňovaný nápis objevoval výrazně rychleji.

Jak vidíte, krátké seznámení s televizorem nedopadlo právě šťastně a pokud by to bylo minulý rok, právě dobře by nedopadl. Nicméně teď máme 2013 a k dispozici vývojový kit. Ještě než se ale k němu dostaneme, podívejme, co je udáváno u odpovídající letošní řady 7 s přídomkem „F“.


Foto: Samsung

Samsung UE46ES7000S je opravdu elegantní televizor s vysloveně tenounkým rámečkem. Vpravo vidíte (nejspíše špatně) už připojený Evolution Kit.

Jak se liší ES7000 (2012) a F7000 (2013)

Když si vypůjčím obecnou charakteristiku řady 7 z mého loňského přehledu televizorů Samsung vypadá to ve stručnosti následovně:

 • procesor s dvojím jádrem,
 • Smart Touch Control, 
 • ultratenký návrh, 
 • začíná podpora Evolution Kit.

Řada ES7000 tak vedle obvyklého 3D a dalších maličkostí nabízela všechny chytré funkce, tedy Smart Interaction (chytrá interakce), Smart Content (chytrý obsah) i Smart Evolution (chytrý vývoj) a tudíž i aktualizaci prostřednictvím zmiňovaného kitu SEK-1000/XC.

Řada byla dodávána ve verzích 102 cm (40"), 117 cm (46") a 140 cm (55") s tunery DVB-T/C/S/S2, ovšem satelitní tuner vyžaduje speciální adaptér, který jsem k dispozici neměl, takže jsem zapůjčený model UE46ES7000S zkoušel na DVB-T, USB a HDMI. Dlužno říci, že koupě kitu vám s rozšířením tunerové podpory, ani se zkvalitněním obrazu v této části TV, nepomůže což je samozřejmě škoda. Navíc budete speciální adaptér pro připojení karty DVB-S potřebovat i nadále.

Pokud jde o letošní F7000 – a tady si opět vypůjčím charakteristiku z letošního přehledu TV Samsung, kterou najdete zde – nabídne následující:

 • procesor s se čtyřmi jádry,
 • opět podpora Evolution Kit pro případné použití v roce 2014, 
 • ultratenký návrh, 
 • mj. tunery DVB-S/S2 a DVB-T2.

Protože se – jak již bylo řečeno – Evolution Kit nedotýká tunerů a zpracování obrazu a zvuku v této oblasti, neovlivní je. V podstatě je to jen procesor a paměť, i když jsem narazil na zmínku, že díky němu budete moci sledovat i video na vyžádání v rozlišení Full HD, z čehož usuzuji, že to dříve nešlo.


Foto: Bohumil Herwig

Po hardwarové instalaci boxu a zapnutí televizoru se objeví takovéto hlášení. Jak vidíte, Evolution Kit je zde přeložen jako „Vývojová sada“, do češtiny je lokalizována celá jeho instalace.

Instalace kitu SEK-1000/XC

Před instalací se doporučuje plně aktualizovat televizor. Ostatně aktualizace proběhla v průběhu instalace kitu ještě několikrát.

Samotný hardware se montuje velice jednoduše tak, že se televizor vypne, resp. vytáhne ze zásuvky, a na zadní straně se odstraní záslepka, do níž se zacvakne dodávaná plochá krabička s výrazným systémovým konektorem. Následně je k vidění osm kroků, ve kterých televizor převedete na model sedmičkové řady roku 2013.

V podstatě jen potvrzujete či upravujete jednotlivé parametry. Zároveň jste upozorněni na to, že se po instalaci mohou ještě přestavit, což se například u multimédií i stalo. Na úplný závěr proběhne aktualizace firmwaru doprovázená příjemnou muzikou, kterou po dokončení v mém případě vystřídala ještě další.

Jakmile se provede vše co má, nabídne se možnost spustit kurz „chytrého ovládání“, tedy hlasem, gesty a přes dotykový ovladač Smart Touch, který máte v ceně.


Foto: Bohumil Herwig

V šikovném průvodci pro nastavení ovládání hlasem si otestujete místnost i vaši pozici, resp. váš hlas, a následně si můžete vybrat i spouštěcí slovo pro zapnutí televizoru (vpravo). V mém případě jsem měl ale smůlu, ať jsem zkoušel co chtěl a využil i kurzu rozpoznávání hlasu. Televizor se mi nikdy zapnout nepodařilo.

A máme „sedmičku“ z letošního roku!

První na co po aktualizaci televizoru, resp. jeho povýšení na model roku 2013, narazíte, je upravené menu, resp. výše zmiňovaný průvodce „chytrým ovládáním“ televizoru, ze kterého ovšem – pokud si nedáte pozor – můžete velice rychle i vypadnout. Není v tomto ohledu udělán právě optimálně, ale kdykoli můžete obdobu vyvolat z menu a například si tak otestovat vhodnost prostředí pro ovládání hlasem či se naučit spouštěcí slovo. Pokud tedy dáváte alternativním ovládáním přednost či šanci. Připravte se na to, že ovládání gesty vyžaduje dost světla a hlas nemusí fungovat vždy. Ostatně na ten můj jsou přístroje poněkud alergické, takže z pěti pokusů se mi televizor nepodařilo zapnout ani jednou. Ať už je to jakkoli, vylepšené alternativní ovládání televizoru není to hlavní, co se Samsung Evolution Kit 2013 získáte. Přínos bych rozdělil do čtyř skupin:

 • celkově výrazně vyšší výkon televizoru projevující se příznivě nejen v níže uvedených oblastech, ale zejména v ovládání,
 • vylepšení obrazu a zvuku (nikoli z tunerů), 
 • výrazně vylepšená práce s multimédii,
 • rozšířená nabídka chytrých funkcí.

Celkově vyšší výkon znamená nejen méně čekání, ale zejména podstatně, či spíše nesrovnatelně, vyšší ovládací komfort. Ten oceníte jak v multimédiích, tak v chytrých částech televizoru, například na webu či ve widgetech.

Vylepšení obrazu a také zvuku je mimo tunery se kterými kit SEK-1000/XC nemá nic společného, vidět všude. Na Voyo.cz, na filmu pouštěném přes DLNA či z externího USB média. Zejména zvuk byl výraznější a plnější.

I v multimédiích vidíte následek upgradu okamžitě. Nejenže vám přibude volba přehrát všechna multimédia, ale najednou nebyly potíže s přečtením terabajtového disku Freecom. A bylo to i velice rychlé, takže data byla v režimu Video k dispozici během pár sekund.

Při promítání byl i zde znát výraznější zvuk, některé kodeky, typicky WMV HD nedělaly takové potíže, nesrovnatelně se zrychlil posun po filmu atd., atd. A i když mi na některých obrazovkách v jinak výborném souborovém manažeru nepracovalo naznačené kontextové menu (Tools), nevadilo to. Změna náhledu by se sice hodila (takto zůstával jen jeden – obrazové miniatury), ale díky raketové rychlosti operací televizoru nebyla potřeba nijak akutní.

Rozšířená nabídka chytrých funkcí představuje i zcela jiný přístup k nim. Nyní je rozdělena mezi několik obrazovek mezi nimiž například procházíte pohybem po dotykové destičce dodaného ovládání. A i to je okamžité…

Bohužel v kitu zabudovaný konektor Ethernet (LAN) pracuje pouze s rychlostí 10/100 Mb/s a nikoli s gigabitem.

KL22 hlasovani


Foto: Bohumil Herwig

S instalací evoluční sady přichází – mimo jiné – upravené menu, lépe udělaný Smart Hub pro přístup k chytrým funkcím a také nesrovnatelně lépe fungující souborový manažer v multimédiích. Ten už si rozuměl i s terabajtovým diskem Freecom, který před aktualizací nezvládal načíst.

Vyplatí se či nikoli?

Jednoznačně ano! Televizor UE46ES7000S se jakoby zázrakem promění, vylepší se obraz i zvuk (nikoli ovšem z tunerů), vše se výrazně zrychlí, ale nejen to. Nejdůležitější je, že získáte vlastnosti a funkce dříve nedostupné. Nesrovnatelně kvalitnější práci v multimédiích, podporu objemných USB médií, která se dříve vůbec nedala používat, kvalitnější alternativní ovládání, pohodový dotykový ovladač, i když na ten je třeba si zvyknout, a také nesrovnatelně rychlejší ovládání, a to napříč televizorem všude. Televizor s nyní čtyřjádrovým procesorem si například vytvoří náhledy na terabajtovém disku zaplněném nějakými 800 GB dat v režimu Video během několika sekund. Velice rychle a za podobný čas si do nich doplní dokonce i reálné obrazové náhledy a vy se jen díváte, jak mu to jde od ruky.

Balení obsahuje

 • dotykový dálkový ovladač
 • 2× mikrotužkové baterie (AAA)

Cena 7490 Kč není nízká a absence tunerů může být pro někoho zásadní. Pro mě osobně se toho ale za danou cenu nabízí dost a dost a z původně nemastného neslaného televizoru (alespoň podle mého názoru) tu máte příjemné dělo s rozhodně lepší zvukem a obrazem mj. v multimédiích a nesrovnatelně lépe pracujícími funkcemi a ovládáním. Pokud bych doma ES7000 měl, určitě bych sedm tisíc investoval. A pokud si říkáte, počkám do dalšího roku, nedovedu si představit, co ještě by šlo s televizorem udělat dalšího. Samozřejmě v rámci možností technologie Evolution Kitu.

 • PRO: nabízí hodně, včetně výrazného zrychlení operací televizoru, vylepšení práce s multimédii, včetně obrazového atd.
 • PROTI: nepodporuje gigabitovou Ethernet (LAN), pro někoho možná cena a absence nových tunerů

Jak se vám líbí Samsung Evolution Kit?