Hlavní navigace

Televizor Samsung UE22C4000: pár kvalitních kilogramů na doma i na chalupu

4. 5. 2010
Doba čtení: 9 minut

Sdílet

Autor: 322915
Tohle je opravdu zábavná televize. Malá, útlá a tak nějak v pohodě. Kdo by si před deseti lety pomyslel, že přístroj s úhlopříčkou 56 cm bude vážit pouhé čtyři kilogramy a mít hloubku tři centimetry. Kdepak bych si já ještě před dvěma lety pomyslel, že budu chválit televizor Samsung, navíc nejnižší třídy! V tomto případě už ale cena 11.990 Kč dává tušit, že to nebude jen tak nějaká „další malá televize“.

Poslední dobou dostávám samé obrovské úhlopříčky a už jenom donést, byť úzkou, krabici moderní ploché televize s nějakými 107 cm, do přízemí (jinak je to 3. patro bez výtahu) není v jednom člověku zcela jednoduché. V tomto případě je to u úhlopříčky 56 cm skutečně hračka.

Samsung UE22C4000 přední panel natočená

Drahá, avšak opravdu dobrá televize, která se – díky své nízké hmotnosti a robustnosti – dá použít i na častější převážení.

Ty nejmenší

Samsung v malých úhlopříčkách nabízí v zásadě dva typy LCD televizorů – s podsvícením LED a s klasickým podsvícením trubicemi CCFL. Vždy jde o 48 nebo 56 cm (to je to nejmenší v nabídce pro rok 2010) a bez LED zaplatíte 7.990 Kč (LE22C350), resp. 8.990 Kč (LE22C450). V LED verzích pak 9.900 Kč (UE19C4000), resp. 11.990 Kč za testovanou UE22C4000.

Podrobnější informace najdete v souhrnném článku o letošní nabídce firmy.

Samsung UE22C4000 detail

Panel a podstavec jsou spojeny nádherným kouskem průhledného plastu, který lemuje i panel

Čeština bez potíží

Po poznámkách některých z vás ohledně problematické češtiny v EPG a třídění u televizorů Samsung zdůrazňuji, že je firma vyřešila už u modelů 2009 a ani tento z letošní kolekce s tím nemá problém. Hned po instalaci jsem to ještě pro jistotu ověřil na testovacím kanálu EPG vysílaném na multiplexu 3 patřícímu Czech Digital Group.

Instalace UE22C4000 je bezproblémová a v poslední době je radost pravidelně zjišťovat, že v tomto ještě do nedávna bolavém bodu přestává být o čem psát. Zkoušel jsem opět pozemní DVB-T, kde díky bydlišti kousek za Prahou ladím všechny tři multiplexy, včetně u mě toho příjmově nejslabšího, třetího. Na něm je co do citlivosti slabší tuner hned vidět, což v tomto případě neplatilo a televizor ho zvládal bez výpadků.

Samsung UE22C4000 dálkový ovladač

Výborné rozložení! Vše je soustředěno na dosah kolem kurzorového kříže k ovládání menu. Umístění řízení hlasitosti a přepínání kanálů nad ním je pro obsluhu jednoznačně pohodlnější než zcela dole.

Prakticky bezproblémové ovládání

Slůvko se vztahuje na tradiční „drobnost“ – sdružená tlačítka pro rychlé převíjení s tlačítky pro přeskok po kapitolách či třeba o skladbu dále. To je klasická bolest dálkových ovladačů korejských výrobců. Jinak se přepracovaný „dálkáč“ řadí k tomu nejlepšímu, co jsem v poslední době viděl. Přepínání kanálů a regulace hlasitosti je nad kurzorovým křížem kolem kterého je sdruženo vše co potřebujete nejvíce. Občas se využívají i barevná teletextová tlačítka označená písmeny, což je ovšem někdy trochu matoucí (např. pro sledování filmu po jeho přerušení). Menu je typický Samsung. Pohybujete se v něm snadno, dá se kolovat a lokalizace do češtiny je dělána stejně, jako u všech ostatních přístrojů firmy. Tedy poměrně dobře, s mírnými úlety typu „Plug and Play“ označujícího vstup do celkové instalace.

Samsung UE22C4000 dotykové ovládání

Dotykové ovládání je jako obvykle přesné, pohodové a vysloveně nenápadné

Ovládání na televizoru najdete z čela a tradičně ho představují kvalitně provedená dotyková tlačítka pro přepnutí kanálů, hlasitost, vstupu do menu, přepínání video vstupu a vypnutí televizoru.

„Nekonečné“ EPG

Funkci vyvoláte tlačítkem „Guide“ šikovně umístěným mezi kurzorovým křížem a přepínáním kanálů. EPG je provedeno prakticky ukázkově. Při přepnutí zvuk pokračuje a v levém horním rohu vidíte náhled programu. Vidět je i začátek a konec pozadu a první řádek bližšího popisu. Kompletní pak vyvoláte tlačítkem „i“.

Samsung UE22C4000 EPG

EPG je takřka ideální. Jen kdyby televizor „nezapomínal“ program, pokud jste delší čas na jiném z multiplexů. V každém případě se zvuk nepřeruší a z dodatečných informací vidíte alespoň první řádek.

V EPG se můžete nechat na pořad upozornit, avšak televizor musí být zapnut a pokud si prolistujete jednotlivé dny uvidíte, že pokračuje i po osmém dnu, kde už však nebyl vidět program. Škoda, že televizor program „zapomene“ v okamžiku, kdy nejste nějaký čas na některé ze sítí. Obnoví si ho až po přepnutí na některý z kanálů dané sítě.

Rozhraní s adaptéry

Televizor je bez podstavce hluboký jen 3 cm. Už konektor od antény se mi vešel tak tak a zbývající rozhraní na zadní straně natočená směrem dolů většinou proto obstarávají adaptéry, které dostanete v ceně. Bez nich se obešlo především rozhraní HDMI a digitální optický výstup. Na boku pak ještě pochopitelně PCMCIA (CI+) a USB.

Samsung UE22C4000 zvukové režimy

Nezvykle bohatě nastavitelný je zvuk a tohle jen tak někde neuvidíte. Jsem zvědav, zda to tak bude mít udělána celá modelová řada 2010.

Možnosti více než odpovídající

Voleb je dost a dost a zvláště překvapeni budete u zvuku. Začnete u pěti přednastavených voleb („Standardní“, „Hudba“, „Film“, „Jasný hlas“, „Zesílení“), posunete se přes pětipásmový ekvalizér a virtuální (pseudoprostorový) zvuk, které jsou dostupné v některých režimech a skončíte třeba u položky „Srozumitelný zvuk“.

Ovlivnit ještě můžete volbu „Automatická hlasitost“ pro nastavení celkové úrovně zvuku, kde narazíte na „Vypnuto“, „Normální“ a kupodivu i „Noc“. Noční režim se může hodit, protože zvuk je podáván příjemně svěže.

Samsung UE22C4000 obraz

Možnosti nastavení obrazu jsou velice bohaté a odpovídají i televizoru nejvyšší třídy. V tomto případě jsme sice u malé úhlopříčky, ale cenově na nejvyšší metě kategorie.

Pokud jde o obraz, jsou tu tři režimy – „Standardní“, „Dynamický“ a „Film“. Vedle obvyklých parametrů u nich můžete v základu ovlivnit „Barvy“ (úroveň ±50), teplotu barev a ve třech stupních „Černý tón“ či „Dynamický kontrast“.

Pokud vstoupíte do pokročilého nastavení, budete se moci ještě vyřádit na gama korekci, pleťové barvě, ztmavení apod.. Za takovýto rozsah by se nemusela stydět ani hodně drahá televize o dvě třídy výše.

Z dalších důležitých nastavení se ještě podívejme na formát obrazu, který je na dálkovém ovladači označen jako „P. Size“. Je jich pět, včetně 16:9 a 4:3. Já jsem většinou jel na „Automatický formát“, který – co jsem mohl alespoň vysledovat – solidně přepínal mezi 16:9 a 4:3.

Měření spotřeby

Podsvícení LED, přesněji řečeno Edge LED, tedy diody v rámu, vás svou úsporností určitě potěší, ale v tomto případě to není všechno. Firma udává několik celkových spotřeb, jak se stává v posledním době zvykem; druhým extrémem je pak udání jediné spotřeby v šetřícím režimu podle nějaké normy, což zatím není vzájemně srovnatelné.

V případě Samsung UE22C4000 je situace následující: maximální spotřeba je udávána na 50 W, spotřeba podle normy IEC 62087 (Edition 2) pak na 32 wattů a spotřeba „v šetřícím režimu“ bez udání specifikace 22 W. V pohotovostním režimu je pak pod 0,06 W, což je vskutku špičkové.

Vraťme se ale k mému měření. Poté, co jsem televizor vrátil do továrního nastavení, jsem po hodině měření dospěl k následujícím výsledkům: minima a maxima skončila na 28 a 43 W a spotřeba se v průměru pohybovala na 38 W.

Pro zajímavost jsem si ještě změřil spotřebu v mém upraveném nastavení (volba obrazu „Standardní“ je na můj vkus příliš jasná s příliš živými barvami). Zvolil jsem tedy režim „‘Film“ a vše ještě doupravil. Výsledkem byl – na LCD panel – překvapivě velký rozptyl spotřeby s mezemi 20 a 38 W a průměrnou spotřebou 33 W. Jak vidno, ušetřit lze u televizoru s podsvícením LED ještě i jiným způsobem. Nicméně doufám, že můj měřicí přístroj Voltcraft Energy Check 300 funguje spolehlivě; udávaná přesnost od výrobce je maximálně ± 2 W pro měření do 2 500 W, což je u televizorů vždy.

Samsung UE22C4000 multimedia

Do režimu přehrávání multimédii vstoupíte buď automaticky, po zastrčení USB paměti, což televizor dělal spolehlivě, nebo tlačítkem „Media.P“ na dálkovém ovladači.

Spolehlivé přehrávání multimédií

Přehrávání multimédií, resp. přechod mezi jednotlivými soubory není nejrychlejší, což je nejvíce vidět ve fotografiích, kde je při prezentaci snímků dobré hned začít spouštět další. Potíž je také s absencí češtiny v názvech souborů. V části „Hudba“ se pak nezobrazoval celý názvu souboru, nýbrž jen jeho část.

Samsung UE22C4000 multimedia 2

Náhled v manažeru souborů lze upravovat podle několika kritérií – adresářově, podle data, abecedně apod. – v závislosti v jakém typu multimédií se právě nacházíte (video, foto, hudba).

Video v DivX a DivX HD přehrávalo i nejnovější kodeky (je certifikováno), titulky v srt a sub se daly změnit ve třech velikostech (mohly by být ovšem v té největší velikosti ještě větší) a přerušené video bez zaváhání pokračovalo tam, kde jsem skončil.

Bez potíží se v této části zobrazovaly titulky ve správné češtině (kódování bylo nastaveno napevno) a přehrál jsem jak soubory typu WMV (WMV HD ovšem nikoli), tak typu MPEG (2/4/H.264…). Pouze MKV a zmiňované WMV v HD verzích 720 a 1 080 ohlásilo nepodporovaný ko­dek.

Sledování televize - 200

Vyřešte digitální příjem televize na e-shopu DigiZone.cz!

Máte doma starý analogový televizor a potřebujete přejít na digitální příjem televize? Nebo jste se rozhodli pořídit satelit a nevíte, jak na to? Sledujte už satelitní programy a chtěli byste přijímač, který zvládne rozluštit televizi ve vysokém rozlišení obrazu (HD)? Řešíte potíž s televizní anténou nebo rozvody? Se vším vám poradí e-shop DigiZone.cz. Nejlevnější ceny, kvalitní zboží, zásilka až do domu nebo osobní převzetí na některé z kamenných prodejen. Vyberte si právě teď!

S výhodou můžete přímo z přehrávaného filmu upravit parametry zvuku a obrazu, velikost přehrávaného obrazu a jemně dosynchronizovat titulky. Nikdy se však nedotýkejte tlačítka „menu“. Vyvolávalo mi totiž bez jakéhokoli upozornění odskok do televizního vysílání. Opravdovým problémem to však není, protože kdykoli můžete s filmem navázat tam, kde jste skončili.

Jinak je podle Samsungu podpora multimédií ve všech letošních modelech na stejné úrovni a co jsem zatím viděl, představuje nadprůměr. Jen škoda, že firma u kolekce 2010 nepřešla na modernější ryze adresářový přístup, který by byl pro obsluhu příjemnější. Prvotní dělení multimédií na video, hudbu a fotografie je přece jen trochu komplikovanější.

Samsung UE22C4000 přední panel

Solidní obraz, velice nízká spotřeba a výborný zvuk. To je Samsung UE22C4000. Za danou cenu ovšem zakoupíte i dobrou „osmdesát dvojku…“ a tak je to o tom, co vlastně chcete.

Zvuk jako z partesu, stejně jako cena

Nevzpomínám si, kdy naposledy jsem viděl tak dobře nastavený zesilovač a tak dobře vymezené jednotlivé režimy. Ty jsou zřetelně odděleny, zapnutí virtuálního zvuku vydá jasný signál rozšíření báze a zvuk zní prostě parádně. Takhle nějak si ho u televizoru představuji. Jasný, možná až přehnaný, prostorově rozevřený a vůbec neznící ploše a unyle televizně. Na přístroj s úhlopříčkou 56 cm a tloušťkou 30 mm je to sakra dobrá práce. A obraz? Tradičně v živějších barvách, avšak hodně ovlivnitelný, což v druhém případě není vzhledem k vysoké ceně televizoru překvapením. Pro ty, co ho mají rádi trochu tlumenější upozorňuji na volbu „Barvy“, kde si ho v plusu a mínusu upravíte po jednom dílku od 50 dolů do nuly a nahoru až do sta. Po chvíli práce nejspíše dospějete k tomu, co si představujete. Já ale na tomhle televizoru miluji především dvě věci: zvuk a útlé rozměry jako stvořené k převážení mezi chalupou a domovem. Samsung si za to ovšem nechá pořádně zaplatit a pokud si stále myslíte, že značka patří mezi levné, dávno to už neplatí. Pokud to ovšem někdy platilo…

MMF24

Samsung UE22C4000 technické parametry

Balení obsahuje

– dálkový ovladač
– 2× mikrotužkové baterie (AAA)
– podstavec
– utěrka obrazovky
– napájecí kabel (běžný, dvoužilový)
– redukce rozhraní pro SCART, A/V cinch a YUV
– uživatelská příručka (papírová)

Jaký máte názor na podsvícení LED u malých úhlopříček?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Novinář a redaktor DigiZone.cz věnující se novodobému digitálnímu světu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).