Hlavní navigace

Tento týden by měl být vynesen nový satelit Astra SES-9

22. 2. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

SES Astra naplánovala vynesení svého nového satelitu na středu 24. února s případným záložním datem o den později. Měl by navýšit kapacity pro videoslužby v Asii.

Termín byl zvolen společností SES společně s poskytovatelem vynesení satelitu na orbit, společností SpaceX. Kalifornská společnost navrhuje, vyrábí a vynáší rakety Falcon 9 a další vesmírná plavidla. SpaceX v současnosti zakončuje prodlouženou sérii testů a předletových kontrol před startem SES-9, který se uskuteční na letecké základně Cape Canaveral na americké Floridě.

Nový časový rozvrh se snaží omezit dopady odkladu startu z konce loňského roku. Plán redukuje čas nutný k dosažení cílové orbitální pozice satelitem SES-9 tak, aby se dodržel původně plánovaný termín komerčního spuštění v průběhu třetího čtvrtletí letošního roku.

BRANDstorming tip2

Satelit SES-9 bude umístěn na pozici 108,2° východně a jeho obsah bude dostupný asijským divákům. Vysílací řešení SES v tomto regionu nyní využívá více než 22 milionů domácností. Nová družice bude umístěna vedle SES-7 a zvýší kapacitu pro videoslužby a on-line přenosy poskytované na rozvíjejících se trzích v Asii, včetně jižní Asie, Indonésie a Filipín.

SES-9 spolu s dalšími šesti satelity ve výrobě zvýší kapacitu SES na rozvíjejících se trzích o 21 % do konce roku 2018. Satelit byl vyroben společností Boeing Satellite Systems a je navržen pro provoz po dobu patnácti let na geostacionární oběžné dráze a má 57 transpondérů v Ku pásmu (ekvivalent 81 transpondérů po 36 MHz). SES-9 využije chemický motor typu apogee se dvěma pohonnými hmotami k rychlému dosažení synchronní oběžné dráhy (24 hodin) a poté elektrický pohon k přesnému dopravení na cílovou orbitu. Následné manévry na oběžné dráze budou provedeny elektrickým pohonem.

Autor článku

Od roku 2016 do února 2019 vedl DigiZone.cz. Do redakce přišel z týdeníku Marketing & Media. V minulosti působil jako marketingový manažer Českého rozhlasu, redaktor týdeníku Strategie nebo reportér pořadu Občanské judo.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).