Hlavní navigace

Tesla nestačí. Elon Musk chce přes 700 satelitů připojit svět k internetu

10. 11. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Isifa
Americký miliardář vyjednává o zapojení do projektu satelitní sítě WorldVu. Ta by měla datovým připojením pokrýt celou planetu.
  • 11.11. 10:35 – doplněno potvrzení a podrobnosti od Elona Muska

Po Googlu a Facebooku se do závodu o pokrytí celého světa připojením k internetu zřejmě zapojí i americký miliardář Elon Musk. Ano, ten, co stojí za elektromobily Tesla nebo vývojem raket Falcon.

Podle zprávy Wall Street Journalu (WSJ) vyjednává o zapojení do projektu satelitní sítě WorldVu, kterou chce na oběžnou dráhu vypustit britský startup WorldVu Satellites Ltd. Za tím stojí Greg Wyler, který se o vybudování podobné sítě pokouší už od roku 2007.

Tehdy založil firmu O3b Networks (název pochází z anglického Other 3 Billion – další tři miliardy – a odkazuje na počet lidí, kteří zatím ve světě nemají přístup k vysokorychlostnímu internetu). První čtyři družice se firmě podařilo vypustit loni v červnu (ukázalo se pak, že mají hardwarové chyby), další čtyři pak letos v létě. Peníze do firmy nalila řada investorů – včetně Googlu.

Vzlétne 700 satelitů

A právě do této firmy Wyler zamířil po svém odchodu z O3b. V Googlu měl v projektu satelitního pokrytí pokračovat, po roce ale firmu z neznámých důvodů opustil a i s licencí na rádiové spektrum založil WorldVu Satellites Ltd. Poté začal spolupracovat s Muskovou firmou SpaceX.

Společný podnik by měl na oběžnou dráhu vypustit nevídaný počet asi 700 malých satelitů o váze kolem 250 liber (asi 114 kg). Muskova účast v projektu podle WSJ není zatím jistá, proběhla jen první jednání. SpaceX by mohla například pomoci s vypouštěním družic na oběžnou dráhu.

Celá akce má stát kolem 1 miliardy USD a pokud uspěje, měl by internetovým připojením pokrýt celý povrch Země. Úspěch ale není zdaleka zaručen – bude záležet jak na kvalitě služeb, tak na tom, za jaké ceny je bude nabízet zákazníkům.

AKTUALIZACE 11.11. – Elon Musk na Twitteru potvrdil, že se zpráva WSJ zakládá na pravdě – SpaceX je podle něj v rané fázi vývoje microsatelitů, které budou operovat ve velkých skupinách. Podle Muska by družice měly poskytovat přístup k internetu za „velmi nízké ceny“. V textu WSJ jsou ale podle něj blíže neupřesněné chyby v několika podstatných bodech. Podrobnosti firma oznámí v horizontu dvou až tří měsíců.

Bankrot po startu

Pokusy o satelitní pokrytí zatím končily většinou dost špatně. Známým je příklad sítě Iridium nabízející od roku 1998 satelitní hovory a datové přenosy. Firma skončila krátce po vypuštění satelitů bankrotem, protože kvůli nespolehlivým službám a přemrštěným cenám nebyla schopná sehnat dostatek zákazníků. Až v roce 2001 firmu odkoupila skupina investorů, kteří její provoz obnovili.

CIF - osobnosti

Pokusů ale neubývá. Možnosti pokrytí Země internetem z výšky zkoumá ve svém projektu Internet.org například Facebook, který kromě družic zvažuje také zapojení dronů v menších výškách nad zemí.


Autor: Internet.org

A u ledu není zřejmě ani Project Loon – plán Googlu na pokrytí prostřednictvím speciálních balónů a družic.  

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).