Hlavní navigace

Testujeme chytré mobilní televize v Česku: TV4You

14. 11. 2014
Doba čtení: 9 minut

Sdílet

TV4You zaměstnává právníky českých televizí. Prima vyrazila k soudu. Nova ji hodlá následovat. Co však relativně nová mobilní aplikace přináší uživatelům chytrých telefonů a tabletů?

Mobilní aplikace TV4You umožňuje zdarma přes internet sledovat televizní vysílání na displeji chytrých mobilů a tabletů. Za projektem stojí nezisková organizace IN4You. Řečí nového občanského zákoníku jde o zapsaný spolek, jehož předsedou je Jiří Balvín, nedávný ministr kultury a bývalý šéf České televize. Na vývoji aplikace se jako technologičtí partneři podílejí společnost Smart Media Solutions (SMS) a Západočeská univerzita v Plzni.

Do projektu aktuálně není zapojena žádná televizní společnost, což se ukazuje jako problém. Zejména televizní skupiny Nova a Prima si stěžují, že TV4You uživatelům mobilních zařízení umožňuje sledovat jejich kanály, aniž by s tím Nova či Prima souhlasily. Spor se již dostal k soudu, u kterého si Prima vymohla předběžné opatření. Tím ovšem zřejmě pouze začíná vleklá právní bitva. My se zatím můžeme na TV4You podívat z pohledu uživatelů.

Zaostřeno výhradně na dominantní mobilní platformy

TV4You je dostupná zdarma obyvatelům České republiky. Není vázána na služby konkrétního mobilního operátora či poskytovateli připojení. Povinná je ale registrace, která obnáší souhlas s podmínkami pro užívání aplikace. Při současné právní bitvě o další osud TV4You stojí za zvláštní pozornost pasáž věnovaná náhradě škody. Jeví se totiž jako pojistka právě před již existujícími spory s televizemi, která přenáší zodpovědnost na uživatele.

Mobilní aplikace TV4You pro Android
Autor: Jiří Macich ml. (DigiZone.cz)

TV4You je sice zdarma, ale od uživatelů vyžaduje registraci. Teprve pak je možné sledovat všechny dostupné kanály.

TV4You podporuje výhradně mobilní zařízení. Nativní aplikace je nyní dostupná pouze pro Android 4.0 a vyšší. Podpora zařízení iPhone, iPad a iPod Touch je zatím řešena formou webové aplikace. Jiří Balvín nám prozradil, že nativní aplikace TV4You pro iOS sice existuje, ale prý ji nyní nelze uvést do Apple AppStore tak, aby uživatelé za její stažení nemuseli platit. Údajně se čeká na ohlášenou aktualizaci podmínek pro vývojáře a producenty aplikací.

Android a iOS jsou zatím pro TV4You jediné cílové platformy. Hlavním důvodem je prý ochrana proti zneužití streamu televizního vysílání. Její současné technické řešení je navržené právě pro platformy Android a iOS, které dominují chytré mobilní elektronice. Jiří Balvín pro DigiZone.cz vysvětlil, že vstup na jiné platformy a přístroje by svým způsobem vyžadoval vytvoření a paralelní nasazení odlišného zabezpečení, s čímž se zatím nepočítá.

Prima mezi třinácti dostupnými kanály ještě nechybí

TV4You umožňuje na displeji mobilního zařízení sledovat zatím třináct televizních stanic. Po registraci lze přepínat mezi vybranými kanály České televize (ČT 1, ČT 2, ČT 24, ČT Sport a ČT :D), skupiny Nova (Nova, Nova Cinema a Fanda) a skupiny Prima (Prima, Prima Cool a Prima Love), které doplňují TV Barrandov a Óčko. Vůči volnému pozemnímu vysílání chybí některé tematické kanály. Namátkou Smíchov, Telka, Prima Zoom, Óčko Gold a další.

Mobilní aplikace TV4You pro Android
Autor: Jiří Macich ml. (DigiZone.cz)

Zvuk i obraz televize Prima a sesterských kanálů z mobilní aplikace TV4You dost možná brzy zmizí. Soud vydal předběžné opatření.

Spíše než rozšiřování počtu dostupných kanálů je aktuálním tématem naopak jeho snižování. Některé televizní společnosti se vůči TV4You velmi ostře vymezují a nezůstaly pouze u silných slov. Prima, jak již bylo zmíněno, získala předběžné opatření, kterým soud de facto nařizuje odstavit stream vysílání kanálů této televizní skupiny. Nova se rovněž hodlá obrátit na soud. Zatím lze díky TV4You sledovat všech třináct původních kanálů, ale jak dlouho ještě?

Registrací se musí projít na každém zařízení zvlášť

V současnosti má TV4You nativní aplikaci pouze pro Android 4.0 a vyšší. Stahovat a instalovat ji lze obvyklým způsobem z Google Play. Co dál? Bez registrace je možné používat výhradně demo režim aplikace, ve kterém lze sledovat pouze veřejnoprávní zpravodajský kanál ČT 24. Zpřístupnění všech třinácti nyní dostupných programů se neobejde bez registrace zařízení, která obnáší také vyslovení souhlasu s podmínkami užívání aplikace.

Registrace není složitá. Probíhá plně on-line. Příslušný formulář se vyplňuje přímo v aplikaci. Je nutné zadat celé jméno, adresu bydliště, rok narození, pohlaví uživatele a v neposlední řadě e-mail, na který je doručen vždy jedinečný aktivační kód nezbytný pro řádné dokončení registrace. Při našem testování byl kód doručen během několika sekund. Nakonec zbývá kód opsat z příchozího e-mailu do příslušného pole uvnitř aplikace. Tím je registrace hotová.

Mobilní aplikace TV4You pro Android
Autor: Jiří Macich ml. (DigiZone.cz)

Proces registrace zařízení krok za krokem. Kdo chce aplikaci používat na více zařízeních, musí jím projít opakovaně.

Nevznikne ovšem uživatelský účet, který by umožňoval TV4You používat na dalších zařízeních bez opakovaného vyplňování formuláře. Aplikace totiž neregistruje uživatele, nýbrž konkrétní zařízení. Pro užívání aplikace na dalším zařízení je nutné znovu projít celým registračním procesem. To hodnotíme jako poněkud krkolomné. Beztak registrace vyžaduje od uživatele jeho osobní údaje, tak proč rovnou nezřídit uživatelský účet?

HD kanály jsou prý pro mobilní zařízení zbytečné

Uživatelé aplikace TV4You mohou dostupné televizní kanály sledovat ve standardním rozlišení (SD / 576p). Vyšší rozlišení Jiří Balvín zavrhuje. Pro DigiZone.cz uvedl, že rozdíl mezi SD a HD videem na displeji mobilního zařízení prakticky není pouhým okem patrný. S tím třeba majitelé dražších tabletů nemusí souhlasit. Jiří Balvín dále upozornil na vyšší datové nároky. Ty by však při připojení přes Wi-Fi neměly představovat problém.

Mobilní aplikace TV4You pro Android
Autor: Jiří Macich ml. (DigiZone.cz)

Kanály České televize ani žádné jiné v HD kvalitě zatím TV4You sledovat neumožní. Uživatelé by prý opticky rozdíl nepoznali.

Každopádně aktuálně si aplikace TV4You má vystačit s přenosovou rychlostí 1 Mb/s a vyšší. Ve výchozím nastavení používá adaptivní streaming. V zájmu plynulého přehrávání videa automaticky přizpůsobuje datový tok (bitrate) videa podle možností připojení. Uživatelé si také mohou nastavit datový tok ručně, ovšem pouze relativně. Aplikace nabízí dvě předvolby: nízký datový tok nebo vysoký datový tok.

Vyšší datový tok (bitrate) přináší zřetelně kvalitnější obraz, ovšem logicky zároveň generuje větší datový provoz. To je stále problém zejména pro uživatele mobilního připojení. Nové mobilní 3G/LTE sítě reálně nabízejí dostatečnou přenosovou rychlost, ovšem uživatelé musí pamatovat na datový limit (FUP). Po jeho překročení mobilní operátoři uměle snižují rychlost připojení natolik drasticky, že nejen aplikace TV4You se stává nepoužitelnou.

Mobilní aplikace TV4You pro Android
Autor: Jiří Macich ml. (DigiZone.cz)

Uživatelé mobilního připojení svázaného datovým limitem jistě ocení, že si mohou ručně nastavit datový tok (bitrate)

Je proto jedině dobře, že TV4You dovoluje manuálně regulovat generovaný datový provoz nastavením relativní úrovně datového toku. Na druhou stranu postrádáme volbu, která by aplikaci zakazovala mobilní připojení. Chybí také alespoň volitelné upozornění na využití mobilního připojení. Uživatelé si zkrátka použité připojení (Wi-Fi nebo 3G/LTE) musí hlídat sami. Eventuálně pomocí aplikace jako je datový manažer Opera Max pro Android 4.0 a vyšší.

Kdy dorazí funkce pro zpětné zhlédnutí (time-shift)?

TV4You funkcemi zrovna nehýří. Neumožňuje zpětné zhlédnutí či nahrávání pořadů. Přitom konkrétně zpětné zhlédnutí (tzv. time-shift) původně tvůrci projektu chystali, ale jejich plány jim zkřížily současné spory s televizními společnostmi. Bude funkce time-shift v dohledné době k dispozici? „Hledáme cestu, jak ji nabídnout v souladu s právním prostředím. Zatím jsme ji nenašli,“ uvedl Jiří Balvín pro DigiZone.cz s tím, že potřebná technologie je připravena.

Aktuálně však TV4You kromě streamu televizního vysílání v reálném čase uživatelům přináší pouze velice jednoduchý televizní program. Omezuje se výhradně na kanály, jejichž vysílání lze díky TV4You sledovat na displeji mobilu či tabletu. U každého z nich se zobrazuje plán vysílání jen pro nejbližší hodiny se stručným popisem pořadů. Chybí možnost prohledávání vysílacího plánu či nastavení upozornění na vysílání vyhlédnutého pořadu.

Mobilní aplikace TV4You pro Android
Autor: Jiří Macich ml. (DigiZone.cz)

Televizní program se tvůrcům aplikace TV4You opravdu nepovedl. Je to přitom zatím jediná doplňková funkce. Time-shift je v nedohlednu.

Poměrně nešťastné je, že pro každý kanál se televizní program (resp. plán dalšího vysílání) zobrazuje zvlášť. Zároveň chybí centrální přehled aktuálně běžících pořadů na jednotlivých kanálech. Kdo aplikaci nespouští s úmyslem sledovat konkrétní kanál anebo pořad, musí si postupně přepnout mezi všemi kanály, aby zjistil, co se kde právě vysílá (nebo bude vysílat v nejbližší době). To má k uživatelsky přívětivému řešení hodně daleko.

Reklama může později uživatelům hodně ztrpčovat život

Zapsaný spolek IN4You je sice nezisková organizace, ale aplikaci TV4You hodlá monetizovat. Příjmy prý bude investovat do dalšího provozu, vývoje a výzkumu. Peníze má přinést například reklama, která se uvnitř aplikace bude zobrazovat. Během testování jsme narazili na jediný reklamní banner, který se objevil vždy po spuštění aplikace či návratu z jiné aplikace. Zobrazení trvalo pouze několik sekund a navíc banner bylo možné skrýt.

Mobilní aplikace TV4You pro Android
Autor: Jiří Macich ml. (DigiZone.cz)

Reklama má zatím podobu bannerů, které rychle zmizí nebo je lze hned skrýt. Do budoucna ale není vyloučen žádný reklamní formát.

Smluvní podmínky pro užívání aplikace však otevírají prostor prakticky libovolné formě reklamy včetně audia a videa. Nevylučují ani cílenou inzerci za využití cookies. Naopak alespoň zatím nepočítají s možnosti zaplatit si za užívání aplikace bez reklamy. Aktuálně to není potřeba, protože z aplikace žádný velký příval inzerce nepřichází. Samozřejmě vyjma reklamy, která je pevnou součástí televizního vysílání, ale to je zase jiné téma.  

Dobrý start, ale vývojáře a právníky ještě čeká dost práce

Co jsme zjistili a jaké dojmy jsme nabyli při testování aplikace TV4You pro Android? Stream televizního vysílání je plynulý. Kvalita obrazu se subjektivně jeví pro potřeby mobilu či tabletu uspokojivě. Nezáleží přitom na způsobu připojení: 3G/LTE či Wi-Fi. Chválíme, že lze manuálně snížit datový tok (bitrate) a tudíž oddálit překročení datového limitu (FUP) mobilního připojení. V aplikaci však chybí možnost mobilní připojení zcela zakázat (tj. používat jen Wi-Fi).

Mnohem více však postrádáme kvalitněji zpracovaný televizní program. To je přitom jediná doplňková funkce aplikace. Zpětné zhlédnutí (time-shift) prozatím blokují spory s televizemi, které dost možná povedou ke snižování počtu dostupných streamů (kanálů). Čistě z hlediska uživatele – diváka by přitom spíše bylo na místě jeho navyšování. I bez zásahu soudu nelze „naladit“ všechny kanály, které jsou jinak volně dostupné v rámci pozemního vysílání.

MM socky3

Celkový dojem také kazí skutečnost, že nativní aplikace je dostupná pouze pro Android. Pro uživatele iOS je připravena webová aplikace, což ovšem není na webu projektu jakkoliv vysvětleno. Že jeden uživatel musí vyplňovat registrační formulář na každém zařízení, kde chce sledovat televizi, také není hodné pochvaly. Pozitivem naopak je demo režim, díky kterému si aplikaci lze vyzkoušet bez registrace alespoň s jedním kanálem (ČT 24).

Z uživatelského hlediska projekt TV4You vykročil správnou nohou, ale nesporně je co zlepšovat. Začít by se mohlo přinejmenším vydáním nativní aplikace pro „jablečná“ zařízení, odbouráním vyplňování kompletního registračního formuláře zvlášť na každém zařízení, vytvořením komfortnějšího televizního programu a centrálního přehledu aktuálně běžících pořadů na dostupných kanálech. Dostane však TV4You vůbec šanci na další vývoj?

Myslíte si, že TV4You v současné podobě ustojí spor s televizemi?