Hlavní navigace

Testujeme chytré mobilní televize v Česku: UPC Horizon Go

21. 11. 2014
Doba čtení: 9 minut

Sdílet

 Autor: Bohumil Herwig
Společnost známá především díky kabelovému vysílání u nás na počátku listopadu představila chystanou „televizi v mobilu“. Důkladně jsme se jí podívali na zoubek… AKTUALIZOVÁNO

AKTUALIZOVÁNO: UPC oznámilo, že „od ledna 2015 ji mohou nadále bezplatně využívat klienti s aktivní nabídku Komfort (nebo původními službami Standard a Supreme). U služby Klasik (a Starter) bude aktivním uživatelům účtován měsíční poplatek ve výši 25 Kč měsíčně.“

Služba UPC Horizon Go je mj. dostupná v Holandsku, Německu a v Polsku (v průběhu testu přibyly další tři země, takže je jich devět), 3. listopadu dorazila i do Česka (země, ve kterých pracuje, jsou dobře vidět z galerie „Instalace“). Reportáž z jejího uvedení přinesl server DigiZone.cz zde a v praxi jde o to, že jako zákazník digitální televize UPC, což je podmínka, máte televizní vysílání k dispozici nejen u sebe doma na své kabelové televizi, ale také kdekoli s bezdrátovým signálem na vašem mobilu či tabletu (službu můžete využít i na počítači) a výhodou je i to, že funguje bez prostředníka, k čemuž se ještě dostaneme.

„Bezdrátově“ znamená fungování jak přes mobilní datové sítě všech českých operátorů (vyzkoušeli jsme i LTE), tak přes například Wi-Fi v kavárně či u vás doma.

Bezplatně Horizon Go můžete využívat do konce letošního roku, poté se očekává zpoplatnění. Cena sice zatím nebyla stanovena, ale obdobná služba přijde u konkurence na cca stokorunu měsíčně, datový přenos v tom pochopitelně nepočítaje. Pokud si vezmete, že vás příjem veřejnoprávních kanálů, které jsou obecně vzato zdarma, přijde přes satelit od Skylinku na necelou polovinu, tj. na 41,50 Kč (za určitých podmínek po slevě na 33 Kč), nebyla by očekávaná cena nijak tragická. Pokud se pochopitelně potvrdí.

Horizon Go: co pro něj budete potřebovat?

  • Musíte být připojen ke službám digitální televize UPC
  • Musíte mít buď tarif Klasik (nebo Starter), Komfort (nebo Standard či Supreme)
  • Musíte být registrováni v „Moje UPC“

Otázkou, kterou si ale v případě „mobilních televizí“ musíme vždy položit, je, v jaké kvalitě to vlastně bude. Po krátkodobém dvou týdenním testování se to sice nedá říci zcela pregnantně, ale faktem je, že ani na velice rychlém datovém spojení nebyla nijak vysoká, i když se v rámci zmiňované doby a nejrůznějších zkoušených kanálů zdála konstantní. Na rozměrném LG Flex byly výsledky relativně dostačující, na deseti palcovém tabletu Samsung (viz dále), tomu už tak úplně nebylo.

Pokud se ptáte, zda by se Horizon Go dal použít jako plnohodnotná náhrada pro příjem televizního vysílání, možné to je. Obávám se ale, že narazíte právě na kvalitu, která v rámci daného, dalo by se říci spíše zkušebního provozu stěží dostačuje pro osmi palcový tablet. Pokud se ale zlepší, bude i tato aplikace zajímavá. Vysílání by se dalo pustit na velkou obrazovku v místech s velmi špatným klasickým signálem, ale dobrým internetovým připojením. Ostatně už delší dobu existují mobily s projektorem a už dokonce také tablet s projektorem (Lenovo Yoga Tablet 2 Pro). A možností bude přibývat.

UPC Horizon Go můžete využít jak na mobilu a tabletu, tak třeba na notebooku. My jsme se zaměřili na tablet a telefon s Androidem.
Autor: Bohumil Herwig

UPC Horizon Go můžete využít jak na mobilu a tabletu, tak třeba na notebooku. My jsme se zaměřili na tablet a telefon s Androidem.

Na čem jsme testovali

Aplikaci jsme zkoušeli na dvou mobilních zařízeních: na tabletu Samsung Galaxy Tab 4 (Android 4.4) a phabletu (telefono-tabletu) LG Flex s Android 4.2. Ten je vybaven OLED displejem s úhlopříčkou 15,2 cm (6ʺ) a rozlišením HD Ready, tedy 720×1 280 bodů. Jeho obrazové i jiné kvality jsou vynikající, zabudován je čtyřjádrový procesor Qualcomm MSM8974 (Snapdragon 800) na 2,3 GHz, grafika Ardeno 330 a 2 GB RAM.

Samsung Galaxy Tab 4 měl displej s úhlopříčkou 10,1ʺ, tj. 25,7 cm s rozlišením 1 280×800 bodů, čtyřjádrový procesor na 1,2 GHz (typ se neudává) a 1,5 GB RAM. Jaký je v praxi, říci nemohu, Horizon Go s ním zkoušel kolega Polák.

Testovali jsme na třech Wi-Fi sítích napojených ve dvou případech na kabelový internet přes UPC a ve třetím případě přes další Wi-Fi přímo na přístupový bod.

Vyzkoušeli jsme i datový tarif Vodafone (šlo o 3G) a totéž také přes T-Mobile, i když v jeho případě šlo o výborně pracující pražské LTE. Tady nebyl problém a hlavně žádné úzké hrdlo. Kvalita byla vždy ve výše zmiňované podobě, tedy obraz nijak přehnaně ostrý, s méně detaily a místy trochu rozpitý (velká úhlopříčka). Služba je ale zatím v začátku a hlavně zadarmo (!), takže věříme, že se vše vylepší a objeví se i funkce manuální změny kvality videa, na kterou jsme nenarazili (řídí se automaticky).

Obě instalace bez problémů

Stažení aplikace Horizon Go z Google Play je dílem okamžiku stejně, jako její instalace. Nemluvím nyní o instalaci aplikace jako takové, ta je tradičně automatická a v tomto případě taktéž bez potíží, nýbrž o instalaci služby Horizon jako takové. Pro ni potřebujete pouze vybrat zemi a zadat přihlašovací jméno a heslo, které je stejné, jako u vašeho UPC připojení („Moje UPC“). Toť vše.

Na „lince“ jste tudíž vysloveně během okamžiku a můžete začít sledovat běžné televizní vysílání. O tom to tady totiž je. Už v základním menu, které se vám objeví (viz galerie výše), vidíte, že služba zatím nenabízí ani TimeShift, tedy sledování televizního vysílání se zpožděním, ani možnost nahrávání. Jak nám ale bylo řečeno, v blízké budoucnosti se s těmito funkcemi počítá.

V této souvislosti jsme litovali zejména absence TimeShiftu, který by se hodil nemluvě o možnosti více „buffrovat“ příjem vysílání. Ten v nastavení aplikace nemáte možnost ovlivnit, což může u slabších linek způsobovat problémy.

Jinak v nastavení velmi pohodlně setřídíte kanály pouhým dotykem a posunem na patřičné místo a využít můžete i rodičovského nastavení chráněného PIN. Jak ostatně můžete vidět v následující galerii.

Co dostanete k dispozici

Teoreticky má jít o až 63 kanálů, ale v praxi jde vždy o to, co máte zaplaceno v balíčku u UPC. To samé by se vám mělo ukázat v Horizon Go, což se na účtu kolegy Poláka i potvrdilo. Třídění kanálů je zde ovšem zcela nezávislé na vaší domácí službě a pokud se připojíte z jiného zařízení, než na kterém jste setřídění udělali, zůstane vám zachováno (nastavení se zjevně ukládá do vašeho účtu).

Obecně vzato, vám v současné verzi Horizon Go nebudou pracovat HD kanály, i když je máte zaplacené, jako kolega Polák. Pokud budete chtít nějaký takovýto pořad spustit (zkoušeli jsme na HBO HD), objeví se hlášení, že video nelze přehrát. HBO HD bylo navíc zobrazeno pouze v EPG (tady se záměrně ukazují všechny stanice), a v nabídce „Sledovat televizi“ se kanál vůbec neobjevil, pouze běžné HBO.

Výborně navržená aplikace

Po připojení k serveru UPC můžete pořad přehrát dvojím způsobem. Nejprve se ale podívejme na základní menu, které vidíte v galerii výše. To se skládá ze čtyř položek:

  • Úvodní stránka – v průběhu testu, zřejmě po nějaké automatické aktualizaci, tato volba zmizela.
  • Sledovat televizi – přehled toho, co právě běží pro všechny kanály a možnost si nějaký pustit.
  • TV Průvodce – jde o překvapivě kvalitní EPG, ze kterého můžete rovněž většinu pořadů i spustit (viz dále).
  • Nastavení – obsahuje pouze základní možnosti, včetně rodičovské kontroly a samostatného povolení mobilního připojení, což je nejen důležité, ale hlavně prozíravé.

Výtečné sedmidenní EPG!

Až bezkonkurenční, chce se nám říci. Viděli jsme v mobilních aplikacích a na nejrůznějších minitelevizorech a minitunerech vše možné, ale tady je televizní průvodce opravdu bezkonkurenční a vysloveně se povedl. Většinu aktuálních pořadů z něj i rovnou spustíte, pochopitelně pouze ty, které máte předplaceny v rámci tarifu nebo balíčku a které jsou zároveň mezi 64 dostupnými kanály v Horizon Go.

Má dva náhledy – oba klasické, televizní, tj. jeden s přehledem pořadů pro více kanálů a druhý s výpisem pro kanál jediný. Počet vypsaných pořadů a v prvním případě také kanálů, záleží na velikosti obrazovky mobilu či tabletu. Pro LG Flex je vidíte v galerii výše.

Ovladatelnost EPG je natolik skvělá, že dostat se dále, nebo na další den či změnit typ výpisu je dílem okamžiku. Stačí jen dotknout se obrazovky, pohybovat prstem vertikálně či horizontálně.

Nabídka se stahuje postupně pro všechny viditelné kanály a záleží jen na vaší lince a serveru na druhé straně, jak rychle to zvládnou. To ostatně platí i v případě, kdy si necháte vypsat pořady pro jeden kanál a rozměrnou šipkou si ťuknutím zobrazujete další stanici.

EPG umí ještě přejít na datum v rámci sedmi dnů a filtrovat pořady podle žánru. Toť vše, protože nahrávání tu není stejně, jako možnost upozornění na pořad.

Přehrávání pořadu je možné jak na výšku, tak na šířku. V druhém případě máte možnost listovat stanicemi bez fyzické změny kanálu, přičemž se vám pro něj vždy vypisuje aktuální a následující program.
Autor: Bohumil Herwig

Přehrávání pořadu je možné jak na výšku, tak na šířku. V druhém případě máte možnost listovat stanicemi bez fyzické změny kanálu, přičemž se vám pro něj vždy vypisuje aktuální a následující program.

Přehrání pořadu

Spustit pořad (pokud spustit jde) můžete buď přes volbu „Sledovat televizi“ nebo přímo z TV Průvodce, tedy přes EPG. Tady ale vidíte i kanály, které momentálně k dispozici nejsou a typickým příkladem, na který jsme narazili, bylo HBO HD. Pak ovšem video přehrát nejde, protože HD kanály zatím nejsou podporovány. Totéž se nejspíše stane, když narazíte na kanál, který nemáte předplacený. Je ale chytré pustit do EPG všechny stanice a v části „Sledovat televizi“ povolit jen ty, které máte opravdu k dispozici.

S tím souvisí i to, že právě probíhající pořad někdy přehrát šel (většinou) a jindy nikoli. Pokud jsem na takovýto pořad klepl, poslechl jsem si jednu, dvě reklamy a pak se opět objevil nápis „Pořad nelze přehrát“, což nejspíše souvisí s autorskými právy (jak jsem se nakonec dozvěděl z UPC, je to jen technický problém, který se řeší – aplikace je v rané fázi). 

Pokud přehrát šel, navázal nebo jel rovnou bez reklamy v závislosti od situace. Aplikace je natolik chytrá, že povolí přehrávání na výšku v menším okně, nebo na šířku a okno pak lze i maximálně roztáhnout. I při takto nastaveném sledování lze jednoduše zjistit, co dávají na jiných kanálech. Stačí ťuknout na obrazovku a posouvat si jména pořadů pod oknem s videem, která jsou zobrazována z EPG.

Vyzkoušeli jsme i přístup k účtu UPC, resp. Horizon Go z více zařízení současně (dva mobily) a fungovalo to s tím, že se nastavení v nově zavedeném zařízení automaticky přizpůsobilo tomu předchozímu, včetně například setřídění kanálů!

UPC oficiálně udává, že zavést můžete až 4 zařízení, včetně televizoru, takže vlastně 3 další, přičemž tři mohou přistupovat současně, což je rozhodně výborné!

Jaký je Horizon Go?

Rozhodně není nabitý funkcemi. UPC to nepřehnalo, funkce omezilo a v první verzi se soustředilo především na to, aby aplikace byla spolehlivá, kvalita videa, řekl bych, spíše standardní, než nějak vysoká, a ovladatelnost a stabilita excelentní. Pokud tohle byl záměr, musím konstatovat, že se to povedlo. Aplikace neurazí a dává velkou naději do budoucna, protože nabízí vynikající a hlavně spolehlivý a excelentně ovladatelný základ, takže to, že jsou momentálně k dispozici pouze základní funkce, tj. je bez TimeShiftu a nahrávání, jí nyní rozhodně nevytýkám (za rok už to bude jiné).

Přiznám se, že bych ji nedělal jinak a tento přístup se mi prostě líbí, protože mi jednak přijde vysoce logický a jednak pro zákazníky také nejlepší.

Horizon Go, a teď mluvím vysloveně za sebe, jako autora tohoto článku, mohu jen doporučit. UPC nemělo nikdy v mých očích vysoký kredit. Pokud ale má Horizon naznačovat změnu, pak začínám svůj názor pomalu měnit.

MM socky3

Hodnocení

pro: výborně navržená a stabilní aplikace, výtečné ovládání, včetně např. parádního třídění kanálů, excelentní EPG (!), pracuje jak na mobilních datech, tak na Wi-Fi, po připojení dalšího zařízení (až 4, tři mohou pracovat současně) si pamatuje vaše uživatelské nastavení

proti: není možné ovlivnit kvalitu přenášeného videa

Využíváte nějakou formu „mobilní televize“?