Hlavní navigace

The Startup Kids v Praze: hlavním vzkazem je „prostě jít a udělat to“

Marek Janouš

Dokument „The Startup Kids“ putuje v omezené projekci Evropou. Včera se dočkala Praha.

V pražském kině Světozor měl včera premiéru dokumentární film „The Startup Kids“ natočený dvěma islandskými podnikatelkami, Valou a Sesseljou. Prozradily, že do filmu se pustily dílem i proto, že po úspěchu své deskové hry samy zvažovaly startup technologický, a napadlo jim, že by se prostřednictvím natočení filmu zeptaly úspěšných, jak na to. (Nyní už mají mobilní aplikaci Kinwins v App Store a nadále se věnují především jí.)

Právo zhlédnout film si diváci museli trpělivě vysedět asi hodinu a půl. Čeští pořadatelé si pro ně totiž připravili jednak krátký předfilm napodobující „The Startup Kids“, avšak z českého prostředí:

Následovala beseda o internetovém podnikání v Česku, a nakonec ještě vystoupení Davida Špinara z H1, kterého požádali, aby objasnil, proč zaměstnávají v H1 tolik žen a co jim to přináší: údajně lepší rovnováhu mezi prací a životem, zaměření i na lidi a nejen na projekty, lepší komunikaci ve firmě i větší ochotu mužských zaměstnanců trávit čas v kanceláři (a nedožadovat se práce z domova).

Content 2017 - tip Footshop

„The Startup Kids“ je vlastně sestřihem rozhovorů a ničím jiným, a to převážně se zakladateli úspěšných internetových firem; v menší míře i s rizikovými investory. Zakladatelé většinou popisují začátky ve velice skromných podmínkách, za téměř totálního pracovního nasazení, a někdy denní střídání nadšení s propady do beznaděje. Někteří se svěřili i s příběhy neúspěchů, po kterých se opět zvedli.

Po filmu dostali diváci prostor ptát se obou režisérek. Ty prozradily i to, že mluvily s mnohem více lidmi, než kolik jich zůstalo v konečném sestřihu, že i hrubý sestřih měl několik hodin, a že po prvním hrubém střihu dokonce musely jet natáčet znova, protože se jim původní výsledek vůbec nezamlouval. To byl při vzniku tohoto filmu asi jejich vlastní nejtěžší okamžik.

Našli jste v článku chybu?
1. 3. 2013 15:03

Ono to "proste jit a udelat to" je velice jednoducha vec. Az trivialni, dalo by se rici. Presto s tim ma velka vetsina lidi problem... Proc?

Asi by bylo zajimave na to udelat nejakou studii. Proc velka vetsina lidi neni schopna toto provest?

Strach z rizika, prace, kterou to vyzaduje, pohodlnost, nedostatek motivace,... Je toho spousta, to je jiste.

Co me ale primo fascinuje, je ta neprima umernost mezi jednoduchosti tohoto principu a poctem lidi, kteri se jim ridi...

6. 3. 2013 12:57
(neregistrovaný)

Ono to vypadá jednoduše, ale zase tak jednoduché to úplně není. Myslím, že je to hodně jednoduché pro svobodného člověka, v podstatě bez závazků, který si většinu věcí ve start-upu udělá sám tudíž na rozjezd nepotřebuje moc peněz. A pak se tomu věnuje 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a nehledí na nic jiného. No a pak možná uspěje a možná ne.

Samozřejmě může začít něco dělat kdokoliv a pak to chce hlavně vůli vydržet a věnovat tomu každou volnou chvilku.